161
17.2.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Posuvné dveře do stavebního pouzdra: Co vše brát při jejich výběru v potaz?

Sdílejte článek:

Uvažujete o celkovém uspořádání interiéru vaší novostavby nebo rekonstruovaného rodinného domku? Pokud ano, měli byste stoprocentně popřemýšlet nejen nad dispozicemi místností, rozvržením elektrických kabelů a jinými záležitostmi. Ve vaší mysli by měly mít místo i moderní interiérové dveře. Právě ony totiž dokážou velmi efektivně doladit celkový vzhled vnitřních prostor. Výbornou volbou jsou především moderní dveře do stavebního pouzdra. Proč? Na tuto otázku odpovíme v následujícím odstavci. V dalších řádcích se pak podíváme na základní kritéria výběru těchto dveří.

Maximální úspora místa a důraz na design

ecl-3Hlavní předností, kterou posuvné dveře do pouzdra nabízejí, je maximální úspora místa. Zatímco u standardního provedení dveří je zapotřebí vždy počítat s prostorem pro jejich otevírání, u této moderní varianty je tomu jinak. V podstatě vždy dochází k jejich zasunutí do stavebního pouzdra. Vy máte jistotu, že místo okolo stavebního otvoru určeného pro posuvné interiérové dveře bude využito efektivně. Celkově můžete získat až 2 m2 volného prostoru. Zapomenout nelze ani na design! Stavební otvory je nutné osadit konstrukcí, která dokáže zaujmout. Na první pohled mohou být dveře do stavebního pouzdra nenápadné, nicméně při zavření se naplno ukáže jejich neotřelý vzhled. Výplň může tvořit jak klasické masivní dřevo, tak i mléčné či kouřové sklo anebo jiné materiály. Všechny budou v případě zavřených dveří chráněny před jakýmikoli případnými nárazy anebo jinými nechtěnými doteky.

Na osazení pouzdra je třeba myslet předem

200Nesmírně důležité je hlavně to, aby bylo stavební pouzdro osazeno do zdiva v momentu, kdy je realizována hrubá stavba. Právě tato fáze řešení novostavby je typická umístěním stavebního pouzdra přímo do cihel, sádrokartonu, dřeva anebo jiných materiálů. Samozřejmě lze tento typ dveří integrovat do stěny i při rozsáhlejší rekonstrukci, nicméně počítat budete muset s bouracími pracemi.

Pouzdra do zděné příčky či sádrokartonu

V každém případě je dobré vědět, kam stavební pouzdro budete umísťovat. Nejen, že musíte znát rozměry stavebního otvoru, ale měli byste brát ohled i na materiál, z něhož jsou stěny vyrobeny. Rozlišujeme totiž dva druhy pouzder, a to určená do zdi, kdy jsou vyžity pozinkovaná mřížka i perlinka, a varianty do sádrokartonu. Po nahození omítky se stává pouzdro do zdi nedílnou součástí příčky či nosné zdi. V pouzdru pro sádrokarton jsou patrné přídavné kapsy, díky nimž se ukotví sádrokartonové desky. Jejich výhodou je bezesporu absence jakékoli kolejnice, pouzdra jsou tak zcela bezbariérová. Standardně se využívají i v dřevostavbách.

A co rozměry pouzder?

Je nezbytné předznamenat, že rozměry stavebních pouzder jsou logicky standardizované. Pro příčku o celkové síle 125 mm se využívají pouzdra mající šířku 100 mm. Není ale problém volit klidně i provedení o celkové šířce 73 mm. Samozřejmě se vyrábějí i atypická řešení. Výška a šířka dveří se pochopitelně odvíjí právě od pouzdra. Optimální je logicky nákup kompletu.

Druhy posuvných dveří do stavebního pouzdra

eclisse-1Na trhu se nachází celkem tři základní typy posuvných dveří do stavebního pouzdra. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách. Jde tedy o dveře:

– jednokřídlé,

– dvoukřídlé zasouvající se na obě strany,

– dvoukřídlé zasouvající se na jednu stranu.

Volba typu dveří je ryze individuální. Posledně jmenované se kupují do interiérů, kde je málo místa pro otvírání větších dveří na obě strany.

Na značce záleží

3897(1)V neposlední řadě je nutné upozornit na to, že velmi důležitá je i volba správné značky stavebního pouzdra a dveří. Výbornou volbou jsou především pouzdra Eclisse. Moderní modely dveří mající zajímavé dekory a dveřní kování nabízí společnost Mand CZ s.r.o.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč, JIří Fridrich 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 322,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.