krylk
15.12.2017
Kategorie: Historie

Poslouchala Kryla … a komunisté ji poslali do vězení

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Bohužel je to pravda, za poslouchání muziky, která se rudému režimu nelíbila, posílali soudruzi lidi za mříže. Hana Petrášová za to od Okresního soudu v Ústí nad Orlicí dostala v roce 1980 osm měsíců nepodmíněně.

Co je to za režim, který zavírá lidi za to, že čtou nepohodlné knihy a poslouchají pro něj špatnou muziku. Je to odporné, ale jsou to běžné praxe totalitních režimů, například komunistického a nacistického. Bylo to hrozné, když lidé nemohli číst knížky, které se jim líbily a poslouchat muziku, jíž měli rádi. Já sám si pamatuji, že jsem pokoutně v osmdesátých letech sháněl díla od Solženicyna a Škvoreckého a od kamarádů potají nahrávala písničkáře Karla Kryla. Těsně před listopadem 1989 jsem z Itálie a Rakouska převážel tzv. zakázanou literaturu, tedy knihy od autorů, kteří byli komunisty zakázáni.

Ovšem příšerné je, že na základě rozsudku Okresního soudu v Ústí nad Orlicí byla Hana Petrášová v roce 1980 odsouzena na osm měsíců do vězení kvůli prý vysoké společenské nebezpečnosti svého činu, který prý spáchala z nenávisti k Sovětskému svazu a socialistickému zřízení. A komunisté navíc tyto politické vězně záměrně posílali do nejhorších kriminálů mezi vrahy a násilníky, aby je zlomili. Jeden známý dostal někdy v sedmdesátých letech půl roku vězení za to, že v hospodě řekl vtip o Brežněvovi. Odseděl si ho na Borech, kde ho kriminálníci brutálně šikanovali a do konce života se z toho nevzpamatoval. Připomínám, že za Rakouska-Uherska respektive spíše za Rakouska, protože po vyrovnání v roce 1867 se už prakticky nevyskytovali, mívali političtí vězni fešácký kriminál.

A těm, kteří by chtěli cosi vykládat o Ortelu, říkám mlčte. Ortel svobodně koncertuje, vydává nosiče a nikdo není trestán za to, že ho poslouchá. Pokud se někomu jejich hudba nelíbí, tak má plné právo jej kritizovat. Žijeme přece v demokracii. A přesně toto jsouc chvíle, kdy lituji toho, že s komunisty se u nás nezacházelo po listopadu 1989 poněkud ostřeji.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,96 out of 5)
Loading...
loading...
187 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.