5.8.2015
Kategorie: Společnost

Portugalsko: Dekriminalizace drog. Nebylo by lepší je zlegalizovat i u nás?

Sdílejte článek:

MARK THORNTON 05|08|2015

V červenci oslavilo Portugalsko čtrnáct let dekriminalizace drog. Obrovský experiment je teď považován za velký úspěch, pokud zvážíme, že byl adoptován z důvodu čirého zoufalství, navzdory temným varováním ze strany proponentů globální války proti drogám.

Uprostřed 20. století Portugalsko zažilo padesát let vojenské diktatury a když byla obnovena demokracie v roce 1974, hodně vyhoštěných Portugalců se vrátilo zpět do rodné země z jeho bývalých kolonií. Samozřejmě, hodně z těchto lidí byli disidenti, outsideři a štvanci a hodně z nich užívalo nelegální drogy.

Následujících pětadvacet let Portugalsko zažilo obrovský nárůst užívání drog, závislostí, předávkování a nakonec i výrazné rozšíření HIV/AIDS a podobných nemocí majících původ ve špinavých injekčních stříkačkách. Podle Dr. Joao Goulãa, dlouhodobého bojovníka proti drogám v Portugalsku, byla na vrcholu drogové epidemie úroveň závislosti a HIV/AIDS infekce výrazně vyšší než ve zbytku Evropy.

Goulão byl členem jedenáctičlenné protidrogové komise, která navrhla zákon 30/2000, který dekriminalizoval všechny drogy od prvního července 2001.

Tenhle velký experiment byl důsledkem dvou faktorů. Za prvé, Portugalsko je relativně chudá Evropská země a nebyla schopná bojovat proti drogám na všech frontách. Druhým faktorem je, že komise byla relativně apolitická a jednoduše adoptovala politiku zdravého rozumu, podle které používání drog není kriminální čin, který by měla policie řešit. Užívání a závislost na drogách jsou lékařské a psychologické problémy a lépe se řeší individuálně, za pomocí profesionálů a sociálními tlaky.

Krok pryč od války proti drogám

Dekriminalizace představuje pouze malý krok směrem pryč od války proti drogám a drogoví pašeráci i dealeři jsou stále stíháni a trestáni. Občanům je dovoleno vlastnit pouze velice málo nelegálních drog bez toho, aby byli trestáni jako dealeři. Podle současných zákonů, můžete být stále zadržen a žalován, ale nečelíte hrozbě vězení, pokud jste se trestného činu nedopustil mnohokrát.

mari

I když rozhodně ne ideální dekriminalizace přináší značné výhody před prohibicí.

  • Poprvé: zákon dodržující občané, nebudou kriminalizováni za vlastnění nelegálních drog.
  • Podruhé: u drogově závislých je větší pravděpodobnost, že budou hledat profesionální pomoc, pokud vláda považuje závislost jako zdravotní spíše než kriminální problém.
  • Potřetí: policie bude mít víc zdrojů na řešení reálných zločinů a možná zůstane i víc zdrojů na léčení závislosti.
  • Počtvrté: drogově závislí se odkloní od nebezpečných syntetických substitutů drog a budou spíš preferovat ilegální, ale přirozené drogy, jako marihuana a kokain.
  • Popáté: pokud jsou jehly legální taky, potom je možné zaznamenat míň případů nemocí jako HIV/AIDS a hepatitida.
  • Pošesté: ghetta narkomanů se zmenší jak velikostně tak z hlediska viditelnosti. Celkově dekriminalizace by měla vést k menšímu počtu lidí, kteří umírají a jsou posíláni do věznic a k většímu počtu lidí, kteří žijí normální život.

Příliš mnoho faktorů dopadá na trh nelegálních drog, než abychom mohli definitivně říct, že spotřeba drog se zvýší nebo sníží po jejich dekriminalizaci. Navíc statistiky spotřeby drog jsou nutně nekompletní a nepřesné. To je pravda o statistikách před a po dekriminalizaci. Existující statistiky jsou založené na věcech, jako jsou průzkumy, odhady a skutečná data jsou zahalena v nic neprozrazujícím světě černého trhu. Pokud odložíme spotřebu bokem, reálná otázka je, jestli prohibice nadělá víc škody než dekriminalizace a odpověď je ano.

Když jsem byl dotazován reportérem, abych vývoj odhadl, řekl jsem, že celková spotřeba drog se příliš nezmění. Může narůst v krátkodobém hledisku a v dlouhodobém hledisku poklesne, pokud by drogy nebyly legalizovány k lékařským nebo rekreačním účelům. Každopádně jsem zdůrazňoval, že existují nepopiratelné benefity (zmíněné na začátku) a neexistuje důvod, proč by měla spotřeba explodovat z důvodu dekriminalizace.

Mnozí stále odmítají vidět úspěch

Je těžké vinit Portugalce za jejich obavy v té době. Dekriminalizace byla považována za nebezpečný experiment a nebyla v souladu s pravidly globální války proti drogám od Spojených národů. Avšak mainstreamový experti na drogovou politiku zůstali skeptičtí vůči Portugalskému experimentu i po letité zkušenosti.

Mark Kleiman, ředitel analýzy programu drogové politiky, tvrdí, že Portugalsko představovalo nerealistický model. Peter Reuter, další významný expert na drogovou politiku, tvrdil, že navzdory dosáhnutí svého vlastního cíle (snížená spotřeba) to může být zdůvodněno tím, že Portugalsko je malá země a zneužívání drog má cyklický charakter.

Paradoxně, Dr. Goulão, který pomohl vytvářet a dohlížet na nové zákony, vypadá neinformován a v rozpacích co se týče pozitivních výsledků dokonce do dneška. Nedávno dokonce prohlásil: „Je velice těžké identifikovat kauzální souvislost mezi dekriminalizací a pozitivními tendencemi, které jsme viděli.“

Jeden obrázek, který shrnuje úspěšný příběh Portugalska je jeho druhá nejnižší úmrtnost z užívání ilegálních drog z celé Evropy, po tom co země zažila, jednu z nejhorších mír úmrtnosti během prohibice.

Je taky zajímavé si poznamenat, že Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) sídlí v Lisabonu. Jeden analytik, který pracuje v EMCDDA, Frank Zobel, nazval politiku Portugalska „největší inovací v oblasti“, a že „tato politika funguje. Spotřeba drog se nijak významně nezvýšila. Žádný masový chaos. Pro mě je to velice dobrý výsledek.“

Jedná se o šťastné výročí pro Portugalsko, ale strašidelné pro všechny bojovníky proti drogám na celém světě, protože na tomto boji závisí jejich příjmy a moc.

ZDROJ: Z anglického originálu přeložil Mike, text vyšel na webu mises.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.