barma
6.9.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Pomoc! V Barmě bijou muslimy!

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Tak informují o aktuálním dění v zemi, která sama sebe nazývá Svazovou republikou Myanmar,  světová i naše media. Jen za poslední týden prý ze země uprchlo přes 60 tisíc obyvatel z národnostní menšiny Rohingů.  A podle údajů za celý srpen se do sousedního Bangladéše přesunulo  na 100 tisíc lidí.

 

Chudáci. Prý čelí dlouhodobému útlaku ze strany  Barmské vlády, a většinového obyvatelstva, který má v posledních letech přerůstat až v nenávistnou genocidu. A důvod? Jediný. Jsou to muslimové…. No, jedno oko by nezůstalo suché. Kdyby ovšem pod povrchem oficiálního nářku nad krutým osudem nešťastného nárůdku, který se provinil pouze tím, že vyznává Mohamedovo náboženství míru a lásky, neproblesklo tu a tam pár zrnek zajímavých informací.

Třeba o tak zvané Arakanské armádě za spásu Rohingů (ARSA). Tahle parta se v minulém týdnu přihlásila ke koordinovanému útoku na  posty bezpečnostních sil. Jak uvedla (kupodivu) i naše media (zde) „povstalci“ zaútočili na 24 policejních stanovišť a pokusili se proniknout i na jednu vojenskou základnu. Do útoků se podle odhadů barmské armády zapojilo 1000 rebelů z 50 rohingských vesnic. Při přepadení policejních stanovišť použili podomácku vyrobené výbušniny, ruční střelné zbraně a mačety.

Nejde o nic nového. Nepokoje, související s Rohingy, v Barmě gradují už zhruba od roku 2011. A vždy je rozbuškou nějaký atak na většinové obyvatelstvo. Jednou je zabita, přesněji řečeno ukamenována  žena, budhistka, za to že se napila ze studny, kam chodí pro vodu muslimové, jindy jde o hromadná znásilnění žen z majority… Ale stejně je na tom něco divného. Něco tu nehraje.

Protože Barma je stát budhistický;  více než 80% obyvatelstva se hlásí k Budhovu odkazu a učení. A budhismus, to je přece mírnost, nenásilí, vytěsnění zlého, vyvanutí špatných myšlenek a emocí ze srdce člověka… Jak praví základních 12 principů Budhismu (zde) „Přestaň činit zlo, nauč se konat dobro, očisti vlastní srdce: toto jest učení probuzených.“ I k jiným náboženským naukám proto přistupují  budhisté s nejvyšší možnou mírou tolerance: „nikdo nemá právo křížit svým bližním cestu k bohu“. Zkrátka jde o ztělesněnou mírnost, vstřícnost a toleranci. Naštvat opravdového  budhistu je téměř nemožné, rozzuřit jej je nadlidským výkonem, ale přimět ho  k násilí na bližním..? To si lze jen těžko představit.

Další podivnou věcí je, že Barma se nedávno zbavila vlády vojenské junty a u kormidla státu je nyní jedna z nejslavnějších ikon světového boje za lidská práva Aun Schan Su Ťij. Je laureátkou Nobelovy ceny za mír, byla oceněna Sacharovovou cenou, získala prezidentskou medaili svobody. Po patnáct let byla ve své zemi vězeňkyní svědomí. A hle. Ona se k „masakrům“ Rohingů nijak nevyjadřuje. Světový tisk a „pokrokové“ celebrity na ni tlačí, aby násilnosti vůči Rohingům odsoudila, a ona mlčí.

Ovšem tou nejpodivuhodnější okolností na celé cause je subjekt, který vede odpor proti muslimům. Barmští mniši.  Skutečně. Mniši, duchovní autority země a jejich hnutí, které si říká Ma Ba Tha, v překladu Výbor pro ochranu rasy a náboženství. Jeho hlavní tváří je buddhistický mnich Ašin Virathu. Toho naše pokroková media už v minulosti několikrát označila za „Bin Ladina budhismu.“  Převelice je totiž pohoršily jeho nenávistné výpady proti chudákům Alláhovým vyznavačům. Ostatně posuďte sami:   „Muslimové jsou odpovědni za většinu zločinů v Barmě.“ Muslimové sem přišli ilegálně, nemají v Barmě co dělat.“ „Islám se velmi rychle šíří a ohrožuje nás. Pracují na tom arabské státy.“  „Když nakupuješ v muslimském obchodě, tvé peníze budou použity na ničení tvé rasy a náboženství.“

Pro ukázku stačí. A teď se podívejme, jak je to vlastně s těmi Rohingy. Jsou to ortodoxní muslimové. Malá část žila v Barmě odedávna. Další kontingent se přistěhoval, když se rozpadala britská koloniální správa v oblasti. Po druhé světové válce.  Byli tu vcelku vlídně přijati. Bez ohledu na svou, od Barmánců odlišnou víru. A nedařilo se jim špatně. Proto se k nim postupně, ilegálně, poznenáhlu a nenápadně přesunovali další a další souvěrci z Bangladéše. A tento trend sílil s rostoucí podporou celosvětové islamské expanze, financované bohatými ropnými státy. Až dosáhli 4% obyvatelstva Barmy.

A to je právě ona magická hranice, od které začínají potíže. Okolo 5%. Jakmile počet muslimů v kterékoli zemi světa dosáhne 5%, začínají se o „svá práva“ hlásit velice nevybíravým způsobem. A jsme zpět u napadání Budhistů, hromadných znásilňování jejich žen, útoků na vládní silové struktury, a nakonec  i u Arakanské armáy za spásu Rohingů…

Jen reakce státu na tato zvěrstva se od našich, evropských zvyklostí, poněkud liší. Ano, Barmánci jsou sice mírní Budhisté. Ale na hlavu si dělat nenechají. Jejich stát je sice řízen laureátkou Nobelovy ceny míru, ale politická korektnost tu dosud nezakořenila, a proto je možné nejen veřejně pojmenovat (všeobecně známého) viníka problémů, ale taky s ním něco udělat. Třeba i formou opatření, ze kterých by se naši humanisté, lidskoprávníci, sluníčkáři a jiní škůdci opupínkovali.

Nejde jen o tu zmíněnou, příkladně tvrdou reakci armády na pokus o převzetí moci v oblastech, kde jsou muslimové většinou. Jsou tu i velice zajímavé zákony, které demokratický barmský parlament demokraticky odhlasoval.  Ženám menšin  je například zakázáno rodit častěji, než jednou za tři roky. Uzavření legálního sňatku mezi budhistickou ženou a nebudhistickým mužem je prakticky vyloučeno… Ano, leckterý ombudsman by omdlel, jen by do podobných zákonů nahlédl. Ale ta mírumilovná, vlídná a vstřícná země ví, že má problém. A pokouší se ho řešit, jak umí.

Velice pregnantně jej formuloval muž, který protimuslimský odpor vede, budhistický mnich Ašin Virathu: „Můžete mít srdce naplněné láskou k celému světu. Ale vedle vzteklého psa nelze spát.“

Ano, řeknete si, Barma je daleko. Jiná kultura na druhé, odvrácené polokouli  země. Ale některé problémy se teď zdají  prorůstat celým světem, jak dřevomorka zpuchřelými krovy. Až k nám. A proto se pozorně dívejme.

Jen naprostý blbec si sáhne na rozžhavená kamna, když měl možnost na vlastní oči vidět, co to způsobí.     

vylicil

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (59 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.