polsko soudy
26.7.2017
Kategorie: Společnost

Polsko: Drama se soudy pokračuje

Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Vetováním dvou ze tří zákonů reformy polské justice, schválených Sejmem i Senátem neznamená ani v nejmenším zadržení postupu reformy! Rozhodnutí polského prezidenta dnes ráno vyvolalo i v táboře přívrženců reformy reakce opravdu různé, od pocitu zklamání či obav, přes rozumné až po kritiku. Z těch rozumných se ztotožňuji a také si dovoluji představit komentář paní Marzeny Nykielové z portálu wpolityce.pl, neboť se v něm povedlo co nejméně slovy vypovědět o celé věci nejvíce, a především také věcně to, co je podstatné. Celý článek v originále ZDE.

A to nejpodstatnější z článku v českém jazyce:

„Plně rozhodnutí prezidenta rozumím. Jeho odůvodnění je velmi jasné. Tedy několik prvků, na něž má cenu obrátit pozornost:  

1. Ultimatum prezidenta postavené před týdnem bylo jednoznačné: Výběr soudců Zemské Justiční Rady musí být volen většinou 3/5 hlasů. Jestliže tato změna nebude zavedena, zákony o Nejvyšším Soudu nepodepíšu. Tato podmínka nebyla splněna. A pak zákony o Nejvyšším Soudu i Zemské Justiční Radě jsou spojeny, což způsobilo, že vetováním jednoho musel prezident zavetovat druhé.

2. Ne všechny zákony byly s prezidentem konzultovány. Při tak důležité reformě by bylo vhodné však uvést do pohybu spolupráci s prezidentským palácem, vypracovat řešení, které nebudí pochyb.

3. Zákon předložený prezidentovi obsahuje chyby. V čl. 12 je řeč o „vybírání” a „představování” pěti kandidátů, a v čl. 18 – o „kompetenci k provedení voleb“ jen tří. Dva odporující si články jsou porušením zásad náležité legislativy. Prezident má dbát nad zákonností a jestliže si to přeje dělat odpovědně, nemůže mít o zákonech, které podepisuje, žádné pochybnosti.

4. Pravda je, že nelze podléhat argumentům síly, ale pouliční protesty také nelze podceňovat. I když jsou dokonce inspirované a koordinované zájmovými skupinami, které chtějí reformu zparalyzovat a udržet si dosavadní beztrestnost. Prezident Duda ukázal, že k slibu, který dal, přistupuje vážně, že bude prezidentem všech Poláků. Otázka, zda to bude doceněno. Z jistotou získal u těch, jenž jej prozatím měli za stranického sluhu.

5. Rozhodnutí prezidenta torpédovalo argumenty totální opozice. Co mají dnes vykřikovat na svých shromáždění? „Děkujeme”? Objevily se samozřejmě i takové absurdní požadavky jako „chceme třetí veto”. To však kompletně záměry opozice demaskuje, neboť zákon o obecných soudech přece zavádí řadu řešení, jaká občanům dovolí získat zpět spravedlnost, se kterou dosud nemohli počítat. Tato část reformy vstupuje v platnost. Rozhodnutí Andrzeje Dudy také odpírá všechny námitky mezinárodních institucí.

6. Prezident ukázal, že je schopen  podniknout velmi těžká rozhodnutí i přesto, že se setká s ostrakismem od všech prostředí. Část jeho voličů jej nazývá „zrádcem”, Právo a  Spravedlnost má vůči němu výhrady, opozice se stará o to, aby jeho rozhodnutí překovala ve svůj úspěch. Andrzej Duda se však řídil svými právnickými znalostmi. Péčí o stát i svědomím. Koncem dne zůstává se svým rozhodnutím sám. Ale zůstává také i s historickou odpovědností za to, co dělá. Právě proto musí být absolutně přesvědčen, že to. co dělá, je dobré, je dobré pro Polsko.

7. Reforma justice není zastavena jednou pro vždy. Prezident už ohlásil vlastní zákonodárnou iniciativu a to lze udělat rychle. Je jen zapotřebí spolupráce a nikoliv emoce. Kéž by se povedlo vytvořit lepší prostor pro dohodu, než jak tomu bylo dosud.

8. Místo odevzdávání pole opozici, která prohlašuje rozhodnutí prezidenta za vlastní úspěch, by bylo lépe obrátit pozornost na podstatu rozhodnutí hlavy státu. Na jeho reálnou aktivitu nad tím, co rozděluje. Na vzdory zdání to může posílit pravicový tábor a přesvědčit na svou stranu i ty, co opakují teorie o loutkové vládě a paláci Jarosława Kaczyńského.

Pamatujme, že proti nám je rozehrávána hra. Protivníci „dobré změny“ udělají vše, aby Polsko zničili generováním dalšího dělení lidí. Nyní se soustředí především na rozbíjení pravice.

Potud komentář z portálu wpolityce. Projevy prezidenta Dudy i premiérky Szydlové k národu večer 24.07.2017 neříkají nám nic nového mimo to, o čem jsem již do PP napsal. Video z těchto projevů lze odkliknout na odkazech:

Catholic Observer

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.