24.5.2013
Kategorie: Společnost

Politický systém spěje ke krachu

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 24/05/2013

Pokud se nezmění princip fungování politické moci, nevyřešíme ekonomické problémy.

S tím, jak finanční krize pokračuje už pátý rok, se vlády dostávají do těžké situace. V eurozóně klesá HDP již šestý kvartál po sobě, což přináší vyšší nezaměstnanost a nižší daňové příjmy. Vlády tak při krachující sociálním systému, po dekádách nezodpovědného slibování, potřebují získat dodatečné příjmy. Nejjednodušším způsobem je přesvědčit nadpoloviční většinu voličů, že konfiskace peněz bohatší části populace je férová. Avšak férovost Bruselu má své limity.

 

 

Europoslanec Nigel Farage před pár dny v evropském parlamentu řekl: “ Boj proti daňovým únikům dává tomuto parlamentu silný morální tón. Jak řekl pan Barroso, všechno je to o chápání férovosti. Pokud se však podíváme na platy evropských úředníků pracujících pro Evropskou komisi nebo evropský parlament, nejvyšší kategorie zaměstnanců si odváží domů více než 100,000 liber ročně. No podle evropských daňových zákonů z toho platí daň pouze 12%. Toto je podvod. Jak může být toto považováno za férové? „

 

Skutečně férová daň je nulová. Neexistuje žádné morální právo, podle něhož by si mohl kdokoliv nárokovat  část z hodnoty práce toho druhého. Každá daň je nečestná a politicky motivovaná. Lidé však daně akceptují, protože vláda jim za ně nabízí pro ně to nejdůležitější – stabilitu. Fungující právní prostředí je alfou a omegou – bez něj zaniká společnost jako taková.

 

Právní stabilita má však k sociálnímu státu velmi daleko. Sociální stát je pouze falešnou nadstavbou toho, co lidé ve skutečnosti chtějí. Snaha demagogických politiků prodávat sociální služby a pomyslnou prosperitu za vyšší daně vždy narazí na stěnu reality. Vznikne politicko-ekonomický systém, který bude fungovat pouze tak dlouho, dokud je komu brát. A právě teď se svět dostává do fáze, že je třeba brát o to víc těm, kteří ještě mají.

 

Rychlým řešením daňového problému je snížit plošné daně a zjednodušit daňový systém. Lidé budou platit rádi a daňové příjmy budou růst. No opak je realitou, kde typickým příkladem je Česko i Slovensko, které zvyšují daně a rozbijí efektivní daňový systém. A to ještě s triumfálním výrazem, neuvědomují si, že dělají pravý opak toho, co lidé chtějí – rozbíjí stabilitu jménem pokřivených dogmat.

 

Je tak zřejmé, že současný politický systém spěje ke svému krachu. Opakování stejných chyb a ještě ve větším množství je známkou začátku konce politického uspořádání jak ho známe. I když nás trápí zejména ekonomické problémy, ty se nevyřeší, dokud se nezmění princip fungování politické moci. Naše společnost, která funguje na současných principech jen pár desetiletí, se nám může zdát pevná, ale přehnaná jistota v ni je klamavá.

 

 

Civilizace, která vytvořila nejdelší prosperující říši v historii trvající staletí, byli Římané. Ať skončili jakkoli, zárodkem jejich úspěchu byl neochvějný vztah ke svobodě, soukromému vlastnictví a státu. Politiku a ekonomiku neřídili myšlenky filozofů nebo ekonometrické modely, ale úcta k tradicím a pragmatický pohled na věc. Dva nejdůležitější státní úředníci byli přímo voleni, své funkce zastávali bezplatně a měli vůči sobě právo veta. Politika tak byla konsensem celého národa. Nejdůležitější rysem systému však bylo oddělení zákonodárné a výkonné moci. Zákony vycházely z lidu a byly pro lid. Neexistoval stav, aby titíž, kteří vládnou, vytvářeli zákony. Cílem bylo omezit moc politiků.

Dnes však vzniká tlak na předání dalších našich svobod do talónu pro boj za společné dobro. Dobro definováno politiky sloužící jejich vlastním cílům. To však není způsob, jak vyřešit naše problémy. Odpovědí není omezení naší svobody, ale jejich moci.

 

 

ZDROJ: RONALD IŽIP překlad PP.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.