25.9.2015
Kategorie: Společnost

Pohrdáme naší vlastí?

MICHAELA HOLUBOVÁ 25|09|2015

Výroky hlavního Jidáše (B.Sobotky) raději nebudu komentovat, neboť mě napadají pouze nepublikovatelná slova. Nicméně, tedy alespoň už víme na čem jsme. Co při těchto slovech cítím? Hněv, opovržení a hnus. Tvorové, kteří pocházejí ze stejných předků jako my, svou vlastní zemi prodali za třicet stříbrných. Kdo vlastně jsou? Jsou to vůbec muži? Nebo jsou to jen usmrkánci, žalobníčci, pokrytci, řiťolezci a atrapy mužů, kteří se schovávají, třesouce se strachem, pod maminčinu sukni? Opravdu se pěkně vybarvili, jen co je pravda.

Stojíme před zcela zásadním rozhodnutím, jak se k tomu postavit. Buď můžeme dál sedět na zadnici a tvářit se, že se nás to netýká. A až se něco stane, budeme brečet nad rozlitým mlékem a necháme se beze slova likvidovat. Nebo se postavíme na odpor teď hned, dokud je ještě čas. Každý nechť se rozhodne podle vlastního vědomí a svědomí. Moje volba je zcela jasná a jednoznačná. Mám rodinu, děti, vnoučata a udělám pro ně vše, abych je ochránila.

big-cross-with-huge-crowd-and-rays-of-light

Již mnohokráte v dějinách naší země její národ povstal proti příkoří a bezpráví na něm páchaném. Vzpomeňme na husitské povstání. Mistr Jan Hus, rektor Karlovy univerzity, známý kazatel v kapli Betlémské v Praze. Jeho smrt otřásla českým národem. Pro svoji odvahu hájit svoji pravdu i za cenu ztráty života se Hus stal symbolem vzdoru a odporu proti církvi a společenským nešvarům, který vyvrcholil v husitskou revoluci. Za její začátek se považuje první pražská defenestrace 30. 7. 1419. Co české stavovské povstání, či chodské povstání, květnové povstání českého lidu. Asi teď správně namítnete, že mnohá z nich byla potlačena. Ano, ale důležité je, co mají všechna povstání společného. Byla to národní hrdost, úcta k minulosti, zodpovědnost za budoucnost a láska k rodné vlasti.

Mnoho lidí u nás už zapomnělo přednosti, které má opravdu naše vlast. Bůh nezapomněl ani na jediného člověka, a tím méně zapomněl na celý národ. Každému národu udělil zvláštní vlohy a síly, každý uvedl v okolnosti a osudy jeho zvláštním schopnostem přiměřené; každému poskytl zvláštní prostředky k vzdělání a oblažení jeho, tak že je může snadno poznat a užívaje jich správně, může se povznést a stát se šťastným. Na nás Čechy nezapomněl nikterak ve své lásce: udělil nám mnoho, velmi mnoho.

Zda není půda, na které přebýváme, daleko široko nejúrodnější? Jak příznivá je zvířatům i bylinám! Zda jsou lidé, kteří na této půdě spatřili světlo světa, lidmi zmrzačenými a nedokonalými? Zda nejsou ušlechtilým plemenem lidským? Příroda přivádí tu na svět dítě silné a zdravé, jeho hlava je jasná, jeho snadno chápající mysl je schopna všelikého vzdělání! Zda nekvetou u nás tak mnohá umění a řemesla sama od sebe, tak že nám je sousedé naši závidí? Ó jak by mnohé věci, které nyní nejsou u nás, mohly zase být, když již před tím bývaly! Zda to také Čech poznává? Zda ví, jaké má přednosti, síly a schopností k daleko ještě větším přednostem? Neví o tom nic; považujíc sebe sama za nic; stydí se před jinými za svou vlast; napodobí ve všem od nejmenšího až k největšímu cizince, v ničem nedůvěřuje svému vlastnímu soudu. Jak je možné, aby mohl zamilovat vroucně svou vlast, když jí tak pohrdá? Zda je možné milovat to, za co se před lidmi stydí?

ZDROJ: Michaela Holubová, Naštvané matky

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Karel Lorenz 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 498,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
143 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.