17.4.2014
Kategorie: Ekonomika

Pohádka o zlatě a panu Bankovi

Sdílejte článek:

OD: JAN TOKÁR 17|04|2014

 

Dávno, pradávno v dobách zlatého standardu, kdy se platilo zlatem a cena jakéhokoliv zboží, či služby byla vyjádřena váhou zlata, pan Banka dostal nápad, že za úplatu bude lidem uschovávat úspory. Doba byla nejistá, zlodějů a lupičů plné lesy, dobře si schovat naspořené zlato bylo důležité. Pan Banka měl bezpečný kamenný dům, v domě velký trezor, kde bylo zlato v bezpečí.

 

 

Pan Banka měl rád pořádek a každému kdo si u něj zlato uložil vystavil stvrzenku. S textem „Potvrzuji uložení XY uncí zlata“. Stvrzenku opatřil vlastnoručním podpisem aby si byl jistý, že mu nikdo nepředloží falešnou stvrzenku a úschovu i výdej si zapsal do hrubé knihy. V krátké době si získal pověst poctivého obchodníka a zlato si u něj ukládali lidé ze širokého okolí. Jeho spolehlivost natolik známá, že jeho stvrzenky lidé přijímali jako platby ve zlatě. (Záznamy o platbách poukázkami o uložení se našly už ve starém Babylonu.) Časem už nikoho ani nenapadlo běžet si po své zlato a všichni platili poukázkami.

 

Pan Banka na hlídání úspor slušně vydělával. Najal si strážce a trezor mnohonásobně zajistil. Časem ale obchod už běžel jaksi sám od sebe, zákazníků přicházelo stále více a více a pan Banka se začínal nudit. Jelikož to byl člověk činorodý začal vymýšlet jak vydělat ještě více. Zavolal si nejslavnějšího účetního té doby, aby zjistil jak si vlastně stojí. Účetní s exotickým jménem čísla v knihách dlouho předlouho počítal, zlato 3 x převažoval a kontroloval i jeho ryzost až nakonec Bankovi oznámil, že stojí takto:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

100.000

Oz.

Dlužíte

100.000

Oz.

 

Vidouce to obrovské množství zlata se účetnímu zalesklo v očích. Zlato se tu jen tak povaluje. Existují lidé, kteří by za půjčení dobře zaplatili. Pokud se z každého přijatého vkladu polovina půjčí, nic se nestane. Určitě nepřijde najednou více než polovina lidí vybrat si své úspory . Tuto myšlenku podporovala i zkušenost, protože roky roků nikdo své zlato nevybíral. Pan Banka se zamyslel a rady uposlechl. Účetní podal novou zprávu:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

50.000

Oz.

Dlužíte

100.000

Oz.

Dluží vám

50.000

Oz.

Spolu

100.000

Oz.

Spolu

100.000

Oz.

 

V okolí se začaly dít zázraky. Za půjčené zlato lidé ve velkém nakupovali. Jeden koupí celou farmu, druhý si přikoupil ovce, další otevřel kovárnu a vznikly i dvě nové hospody. Všichni byli najednou bohatí. Není se ani čemu divit. Měli přece 50.000 Oz. zlata a k tomu stvrzenky na dalších 100.000 Oz. Kdo se ale divil byl pan Banka, v krátké době si u něj různí lidé uložili 50.000 Oz. Tak jak byl zvyklý vystavil o tom stvrzenky a zapsal do knihy. Účetní podal zprávu:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

100.000

Oz.

Dlužíte

150.000

Oz.

Dluží vám

50.000

Oz.

Spolu

150.000

Oz.

Spolu

150.000

Oz.

 

Jelikož se mu předchozí obchod vydařil. Řekl si, že to udělá znovu a polovinu z nově přijatého zlata zas půjčí.A celý děj včetně nových vkladů se zopakoval a účetní mohl hlásit:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

100.000

Oz.

Dlužíte

175.000

Oz.

Dluží vám

75.000

Oz.

Spolu

175.000

Oz.

Spolu

175.000

Oz.

 

Jelikož tento plán se vyvíjel mimořádně úspěšně a půjčené zlato se stále nakonec vracelo do úschovy k panu Bankovi. Opakoval ho dokud nepůjčil poslední unci zlata. Tehdy se staly dvě věci. Nejprve podal hlášení účetní:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

100.000

Oz.

Dlužíte

200.000

Oz.

Dluží vám

100.000

Oz.

Spolu

200.000

Oz.

Spolu

200.000

Oz.

 

Pak se ukázalo, že na světě jsou sice stvrzenky na 200.000 Oz. zlata, ale zboží je tolik jako bylo dříve. Vše dvojnásobně zdražilo a mnoho lidí, kteří v pocitu bohatství utráceli za kdeco se ocitlo v bídě. Obchod pana Banka byl však stabilní. Nadále spolehlivě vyplácel zlato tím pár jedincům, kteří si chtěli podržet minci v ruce. Dokonce i v případě, že by došli všichni najednou vybrat své úspory, byli by uspokojeni. Sice ne v té chvíli, ale po splacení dluhů bank v plné výši.

 

 

Mohlo by přijít něco o tom, jak se všichni poučili a žili šťastně dokud nezemřeli, ale pokračování bylo trochu jiné. Pan Banka zemřel. Zanechal po sobě potomky, kteří pokračovali v jeho podniku. Podnikání vylepšovali tak, aby přinášelo co největší zisk.

Zjistili, že lidé velmi touží naplnit své sny o vlastnictví různých věcí, i když si na ně ještě nevydělali. Za naplnění této touhy jsou ochotni zaplatit i značně vysoký poplatek. Taková poptávka po půjčkách vyžadovala zvýšení vkladů. Bankovní potomci nejen že přestali vybírat poplatek za úschovu, ale začali za ni dokonce sami platit.

Pan Banka si nechával v rezervě 50% vkladů. Bylo to daleko, daleko od rizikové hranice. Tak to jeho potomci zkoušeli snížit na 25%, na 10% až po 5% ti co zkoušeli jít níže se obvykle spálili. Pra pra potomci slavného účetního podávali takovou zprávu:

 

Vlastníte majetek

Odkud jste to vzal

Zlato

100.000

Oz.

Dlužíte

2.000.000

Oz.

Dluží vám

1.900.000

Oz.

Spolu

2.000.000

Oz.

Spolu

2.000.000

Oz.

 

V oběhu bylo 20 x více stvrzenek než zlata. Pokud by vkladatelé žádali vrátit své zlato, museli by si na úplné uspokojení svého nároku hodnou chvíli počkat, ale dočkali by se.

 

Potomci svou činnost vylepšili i ve směru bezpečnosti. Ke snížení rizika vytvořili systém časově vázaných vkladů, který složitými výpočty eliminuje riziko neschopnosti vyplácet vklad na minimum. Podepsali smlouvy o hotovostní výpomoci s jinými podniky. Pojistili si platební schopnost u pojišťoven. Pan Banka by se určitě divil jak vypadá jeho podnikání. Po celou dobu ale zůstaly 3 důležité věci.

 

1. Pokud si někdo chtěl půjčit, už nemusel chodit po příbuzných a známých. Dokázal si půjčit i velkou částku, kterou by mu žádný člověk sám neposkytl. Pokud si lidé půjčili na nějaký podnik a začali něco vyrábět obvykle přispěly k růstu bohatství celé společnosti, což nakonec způsobilo mnohonásobné zbohatnutí všech.

2. Při každém nárůstu množství stvrzenek, ať už způsobeného zvětšením zásoby zlata, nebo snížením držené rezervy se opakovala euforie z pocitu bohatství způsobeného držením papírků. A když je člověk v euforii vždy si dovolí koupit i něco navíc.

3. Vždy po výrazném zpomalení, či dokonce zastavení růstu počtu stvrzenek došlo k bolení hlav, výčitkám nad hloupým minulým mrháním a zjištění, že samotné papírky nikomu blahobyt nepřinesou.

 

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.