ctpohadka
11.1.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Pohádka o bledé Sněhurce, černém princovi a sedmdesáti trpaslících

JIŘINA HOLOTOVÁ 11|01|2016

Česká televize beze zbytku plní komunikační strategii vlády k migraci. Večerníčky pro dospělé se Svěrákem sice asi nebudou, protože se provalilo to, co se provalit nemělo, ale zato frčí nové pohádky pro nejmenší s Donutilem.

Obzvláště vypečný je „Pravdivý příběh o Sněhurce“ z cyklu Pohádky pana Donutila. Tento cyklus vznikl v ČT koncem roku 2015, tedy celkem nedávno. Zveřejněný je i na webových stránkách  ČT Déčko. Pohádky pro ČT píše a ilustruje Alois Mikulka, známý malíř, grafik, scénograf, aj.

Pohádka multikulturně modernizuje původní pohádku o Sněhurce. Sněhurka je vykreslena jako neduživá, bledá, pihovatá holčička, dokonce Donutil čte, že měla jednu velkou vadu – bílou pleť jako mléko! Když na ni svítilo slunce, naskočily ji oranžové pihy, proto nosila slunečník. Nemohla si najít práci, až se zaměstnala u sedmdesáti trpaslíků (že by u Ali-baby)? Trpaslíci měli obrovské zásoby zlata (že by ropy?), ale nevěděli, že je tak ceněné, tím Sněhurku platili a nemusel z nich nikdo pracovat. Sněhurka pak najednou potkala černočerného prince, oba se přesvědčili, že se jeden od druhého neušpiní, zamilovali se a měli kupu dětí. Dětičky byly zdravé a měly světle hnědou barvu, mohly lítat na sluníčku a žádné pihy nikdy neměly!

Co se dětem prezentuje:

  • původní pohádka je nepravdivá a vše, co nám bylo dosud říkáno, není pravda
  • být bílý a mít pihy je vada – nalomení sebevědomí malého diváka, vyvolat pocit jinakosti, nezdravosti, nehezkosti
  • nezaměstnanost – mladý člověk s nějakou vadou těžko hledá práci, ale když se to povede, nemusí se ani vlastně pracovat, stačí potkat někoho, kdo něco vlastní
  • trpaslíci jsou vlastně bohatí, mají zásoby přírodního bohatství, nemusí proto pracovat 
  • černí muži jsou řešením pro evropský genotyp

Takové rasistické bláboly se pouští našim nejmenším? Jsem přesvědčena, že některé obraty jsou xenofobní a rasistické. Být to obráceně, že princezna měla jednu vadu a tou byla černá pleť, jdou se autoři zodpovídat.

Nevěřím, že by tohle někdo vymyslel a chtěl číst jen tak… Nevím, kolik pan Mikulka a pan Donutil za tuhle pohádku dostali (od nás všech) zaplaceno, oba dva pánové ale klesli hodně hluboko, stejně jako ČT, která je už na samém dnu současné existence a vysílatelnosti!

ZDROJ: Jiřina Holotová

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 298,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.