19.7.2015
Kategorie: Ekonomika

Peníze navíc neexistují. Ani ty z Bruselu

Sdílejte článek:

HONZA MIKULA 19|07|2015

Mnozí politici a ekonomové vzývají jako modlu dotace z Evropské unie. Prý jsou to peníze navíc, jakýsi dárek našemu hospodářství. No je to pěkný dáreček, přímo danajský dar.

Celý problém tkví v tom, že přes proklamace novinářů, politiků i ekonomů z EU nedostáváme ani korunu navíc. Ba naopak.

Chudák babička

Když z Bruselu pošlou 1 milion eur, aby ho mohli čeští úředníci využít, musí ho vyměnit za české koruny. Těch 27 milionů Kč získají úředníci zprostředkovaně například směnou s českými turisty, kteří se chystají do zahraničí nebo od podnikatelů, kteří potřebují eura.

Výsledkem je, že politici mají konečně k dispozici oněch 27 milionů Kč na všechny ty své pochybné projekty. Ovšem zmínění turisté už nebudou utrácet peníze v českých obchodech, ale třeba v Itálii u moře. Stejně tak podnikatelé už nebudou investovat v ČR, ale kupříkladu v Německu, neboť místo korun mají teď eura.

Odborně se tomu říká vytěsňovací efekt. To je situace, kdy snažení podnikatelů a nákupy jejich zákazníků, nahrazuje plýtvání politiků a úředníků.

Je to podobná taškařice, jako když na Vánoce naleznu pod stromečkem obálku s pětistovkou od babičky. Já jsem sice bohatší, ale Mikulovic rodina jako celek je na tom stejně. Jen babička, která má do kapsy nejhlouběji, dotuje mě, který to vůbec nepotřebuje.

Bankovky v kapse saka.

Bohatství si člověk nenatiskne

Druhou možností je, že těch 27 milionů Kč natiskne ČNB a smění je za onen milion eur, který si v účetnictví zapíše jako navýšení devizových rezerv. Potíž je, že tisk peněz není nic jiného než vytváření škodlivé inflace. Takže až půjdete nakupovat, tak místo aby zboží bylo s technologickým pokrokem lacinější a lacinější, tak je dražší a dražší, může za to právě ČNB a její rotačky na peníze.

Odborně se tomu říká kvantitativní teorie peněz. To je situace, kdy centrální banka obírá většinu na úkor pár vyvolených (stát a finanční sektor), kteří mají s centrální bankou privilegovaný vztah.

Člověk by si řekl, přijměme euro a všechny tyhle špatnosti odpadnou a my konečně získáme z Bruselu ony slavné peníze navíc. Nezískáme. Pouze nám sem z Bruselu dovezou inflaci se všemi negativními důsledky, které teď lze naplno pozorovat v Řecku.

Už se smiřme s tím, že peníze sami o sobě nic neznamenají. Peníze jsou jen jakési klíče od zámku střežící naše bohatství. Samotné bohatství ale nepochází z peněz samotných, vzniká z naší píle a tvořivosti. Je to jako s klíči od domu. Tím, že jich necháte několik přidělat v zámečnictví a pak je rozdáte na ulici lidem, tak to neznamená, že každý nový majitel klíče získává nový barák. Pouze se nesmíte divit, že se vám po domě bude potulovat čím dál více neznámých lidí. Pochybuji, že k vaší spokojenosti. Společnost bude bohatší pouze tehdy, když ti lidé vám pomohou dům vylepšit nebo si postaví dům nový.

Sláva každé nevyčerpané koruně

Skutečným výsledkem peněz navíc z Bruselu je, že politici a úředníci mají zase o pár desítek miliard korun více na úkor nás občanů. Je to jen další daň, kterou nevědomky platíme.

Takže až zase média budou citovat pány ekonomy a politiky, jak je špatné, že nejsme schopni čerpat miliardy z EU, otevřete si šampaňské. Právě díky neschopnosti politiků a úředníků vám zbude v peněžence o několik korun navíc, pár českých turistů nepojede do Itálie, ale k nám do Jizerek a třeba nějaký podnikatel nebude investovat v zahraničí, ale vytvoří nové pracovní příležitosti u nás v České republice.

Milí ekonomové, politici a novináři, přestaňme předstírat, že existují peníze navíc. Neexistují. Raději přemýšlejme, jak mít v našem hospodářství více pracovitých a tvořivých lidí. Těch je vždy pomálu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 048,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
33 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.