Gay-Couple-1-1000x662
26.4.2016
Kategorie: Společnost

Ošklivě o gayích? Klidně mi dál říkejte buzerante

Sdílejte článek:

KAREL KŘIVAN 26|04|2016

Takto mě nesmíte urážet, nebo půjdete za katr! Zírám na nápad trestat lidi za to, když budou ošklivě mluvit o gayích. Na facebooku jsem si přečetl, že to gay komunita uvítá. Tak komunity jsem se neptal, mně to připadá jako zbytečnost, která situaci teplých lidí zhorší.

Máme dost paragrafů, které chrání důstojnost člověka. Proč mít další speciální zákony? Když se musí mluvit jen hezky o sexuálně různě orientovaných, proč se může nadávat Pražákům nebo Brňákům? A co tlustí, brýlatí … A heteresexuály urážet můžu? Myslím, že cítíte ten nesmysl.

Pro mě je největší problém určit to, co je a co není urážka. Nepoužívám slovo gay. Říkám o sobě, že jsem teplouš. Urážím tedy sám sebe a mám se jít udat, že se slovně sebepoškozuji? Bude slovník povolených teplých obratů? Která neziskovka na jeho tvorbu získá grant?

Co všechno zakážeme?

A co umění. Zakážeme Simpsonovy, South Park, Švejka … nebo budeme jen škrtat a mazat? Co uděláme s Biblí a Koránem? Vyndáme z knihoven skvělou a pro mnohé z nás zásadní knihu Teplouš od Buroughse? Nebo ji přejmenujeme na Gay a tím literaturu ponížíme na aktivistickou brožuru?

Kdo bude určovat co je ještě legrace, co ironie a co urážka? Soudy, místo aby trestaly skutečné lotry? Zase se budou udávat lidi za vtipy v hospodě? Chceme žít ve světě, kdy vše lidské, emotivní a přirozené budeme říkat opět jen doma nebo v kruhu přátel? Budeme raději mlčet, jen abychom neřekli něco přes čáru?

Nehledě na to, že v legraci oslovení „teplouši“ od kamaráda a slovo „gay“ vykřiknuté náckem znamená úplně něco jiného. Zavřeme kámoše a pochválíme nácka?

Pro rozvoj každé menšiny je důležitá svobodná společnost a liberální atmosféra prostředí, ve kterém žije. Zákony, které omezují verbální projevy, snižují úroveň svobody společnosti jako celku.

Nové a nové generace svazáků

Žádná menšina nezíská více jistoty tím, že omezí svobodné vyjadřování ostatních. Méně svobodná společnost je pro menšinu horší než to, že člověk o sobě zaslechne cosi ostrého. Se svými židovskými přáteli si rád vyprávím jejich nemilosrdné vtipy a sám přidám nějaký ten o gayích.

Prostřídat už to nebudeme smět? Ostatně víme, že zákazy nezmění mínění lidí. Nová generace svazáků to ale asi musí poznat na vlastní kůži. Škoda, než prozřou a stanou se z nich osmašedesátníci, ubude svobody nám všem. A to mezidobí nemusí zrovna připomínat šedesátá, ale padesátá léta.

ZDROJ: Karel Křivan, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.