babisano
27.9.2017
Kategorie: Politika, Volby 2017

Opravdu je jisté, že Babiš vyhraje volby?

Sdílejte článek:

JAN HOFÍREK

Ať se podíváte do jakýchkoli novin či rozkliknete kterýkoli internetový portál, všude se tam (v souvislosti s nadcházejícími volbami) píše totéž – Andrej Babiš s velkým náskokem vyhraje a jde vlastně už jen o to, jak dopadnou ostatní strany a hnutí, resp. kdo půjde s ANO do koalice. Andrejovi příznivci už dopředu jásají, jeho odpůrci si (rovněž již dnes) zoufají a svou poraženeckou náladu přenášejí na celou společnost.

Jestliže se zastavíme u otázky, kdo má na této manipulaci s voliči největší zájem, pak pro odpověď nemusíme chodit daleko – aktivity oligarchova týmu profesionálních markeťáků jsou v tomto směru příliš okaté, než aby je bylo možné utajit. Takřka dokonalá reklamní strategie se ovšem zcela míjí účinkem, a to z jednoho prostého důvodu – prezentace volebního lídra je něco úplně jiného než propagace nějakého výrobku či služby. A právě tato záměna strategií je (kromě řady jiných) důvodem, proč to s volebními preferencemi ANO jde tak z kopce.

Vezměme si příklad z Andyho návštěvy Slavkova u Brna. Miliardář tam stojí jako kůl v plotě před hospodou U Bonaparta, občas k němu přijde nějaký zoufalec či recesista pro fotku nebo podpis, celé to působí trapně a křečovitě. Pak Babišovi někdo z jeho týmu poradí, aby se posadil na zámecké schody, snad proto, že to bude působit lidově a nenuceně. Jedna důchodkyně, která si k němu přisedne, je ale dost chabý výsledek. Přesto se na miliardářově facebookové stránce opět můžeme dočíst o „skvělých lidech ve Slavkově“, kteří „byli fakt super“ a „vyjadřovali mně podporu“… Co na tom, že v několikatisícovém Slavkově se na Babiše přišlo podívat dvacet zvědavců, hlavní je, jak se to prezentuje na sociálních sítích, a tam se už královsky placení piáristé postarají o to, aby Andyho návštěva ve městě slavné bitvy 3 císařů vypadala jako vítězné tažení Napoleona Bonaparteho.

Dá se vcelku logicky předpokládat, že podobné mediální taškařice a kašpařice provádí Babišův cirkus se suitou vyškolených komparsistů i jinde. Pak je pro mne ovšem záhadou, proč mu tuto slaboduchou a průhlednou hru „žerou“ i jeho političtí protivníci, neustále plačící nad výškou Babišových preferencí a stahující kalhoty kilometry před brodem.

Psychologové tomu říkají davová sugesce a je vcelku evidentní, že právě na ni Andrejův tým sází. Vytvoření kultu osobnosti spojeného se zbožštěním daného jedince a následné vyvolání masového nadšení může sice v krátkodobém časovém horizontu přinést úspěch, v případě předvolební kampaně je však mimořádně riskantní. Lidi není možné udržovat v permanentní extázi po delší dobu, davová hysterie je nestálá a toho, koho dnes „lid“ uctívá, může zítra proklínat. A právě na toto Andy „dojede“, neboť svůj předvolební střelný prach vyplýtval už měsíc před dnem D a na stále častěji se ozývající hlasy, že král je nahý, už nemá jak reagovat, resp. svými zbrklými výpady a nekontrolovatelnými výbuchy vzteku se odkopává ještě víc. Chcípající kobyla nejvíc kope a ani v případě slovenského pseudomesiáše tomu není jinak.

Co je však vůbec nejdůležitější – stále více lidí si uvědomuje, že volit Babiše znamená dát hlas neschopnému (či všehoschopnému?) Janečkovi a jeho zajišťovacím příkazům, likvidujícím nepohodlné podnikatele, aktivistickému Pelikánovi s podivně chápanou nezávislostí soudců a státních zástupců, eurohujerům typu Teličky a Jourové, hlasujícím v Bruselu proti zájmům České republiky…

Autor: Jan Hofírek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 622,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.