rozcesti
18.10.2017
Kategorie: Politika

Obrat trendu

Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

S negativními zprávami jakoby se v poslední době roztrhl pytel. Zdá se, že se západní civilizací je konec. Čelí útokům ze všech stran. Ovšem, všímavý pozorovatel si všimne, že trend se obrací. Západní civilizace nekončí, naopak, znovu povstává.

Proč si to myslím? Důvodů je několik. Ve formování ducha času, v tom, co bude určovat budoucnost, Václav Klaus v rozhovoru pro Seznam definoval následující posloupnost: První je střet ve světě idejí, následuje politika a poté případně naskočí i byznys. Slyšeli jste někdy pojem „dlouhý pochod institucemi?“ Právě respektování tohoto principu, tedy cílené využití zmíněné posloupnosti, dost možná zajistilo dočasné vítězství neomarxistům v západní Evropě a USA.

A nyní se trend začíná obracet. Obecně platí, že to, co by ještě před pár lety bylo nemyslitelné vůbec vyslovit, je nyní již běžnou součástí veřejné diskuze. Politická korektnost se stává bezzubou. Občasné hysterické reakce jejích zastánců tom nic nemění.

Pojďme se podívat na konkrétní příklady. Ideový boj proti europeismu, politické korektnosti, multikulturalismu či masové migraci již nejsou doménou blogosféry a zasloužilých veteránů typu Václava Klause či Benjamina Kurase, ale připojují se další veřejně známé osoby. Napadá mě český spisovatel Vlastimil Vondruška či třeba Francouz Michel Houellebecq a úspěch jeho knihy Podvolení. Nebo Dominik Duka a jeho geniální kázání ve Staré Boleslavi. Všimněte si jednoho důležitého momentu – tyto politicky nekorektní názory již nejsou tabuizovány, již nejsou automaticky špatné.

Zajímavý je též pohled na akademickou či vědeckou půdu. Mám na mysli projekt Komplexní společnosti (Bárta a spol). I přesto, že implicitně tento tým nekritizuje samotnou podstatu EU či nepodporuje euroskeptickou a protiislamistickou politiku (spíše naopak, ostatně součástí kolektivu je Petr Gazdík), když se člověk začte hlouběji do jejich názorů, tak je příjemně překvapen.

Například „(západ) …do sebe postupně absorboval mnoho z jeho (SSSR) někdejších rysů, zejména ve své evropské části.“ Klaus? Nikoli, Stanislav Komárek (Na rozhraní, Vyšehrad, 2016). Miroslav Bárta se o pár stránek dál nebojí citovat Fergusona či Spenglera a v knize nalezneme i větu: „Hospodářský systém, který se v současnosti praktikuje v západní Evropě, lze označit za smíšený s podřízenou rolí trhu a s dominantní úlohou státu v ekonomice. O kapitalismu se mluví jen ze setrvačnosti.“ Pavel Kohout.

A nějaká politická vítězství? Jednoznačně vítězství Donalda Trumpa v USA. Brexit (byť je vítězstvím poněkud hořkým, protože bere i poslední iluze o možnosti EU reformovat). Nejnověji výsledek rakouských parlamentních voleb. Dlouhodobě náš prezident Miloš Zeman. I když s ním lze v řadě věcí nesouhlasit, politickou korektnost boří s razancí buldozeru.

Máme tu i pár „neporážek.“ Co tím míním? Míním tím politické střety, kde sice ideologie politické korektnosti, europeismu či multikulturalismu nebyly přímo poraženy, ale ani přesvědčivě nezvítězily. Například francouzské prezidentské volby (Le Penová byla ve druhém kole) či německé volby parlamentní (posílení AfD).

Dále reálné politické kroky, které se často liší od deklarovaných idejí. Hranice si již hlídají nejenom „krajně pravicové“ Maďarsko, ale i Rakousko, Dánsko čí „wir schaffen das“ Německo.

O změně politického klimatu vypovídají i „kauzy Lidl.“ Lidé se ozvali, média bez cenzury referovala a Lidl začal zmateně a překvapeně ustupovat. A to nejenom v pevnosti západní civilizace, tedy zemích V4, ale dokonce i na zdánlivě ztracených vartách západní Evropy. Na „řecký týden“ jako první upozornila belgická televize RTL, na italský kostel upozornil místní starosta.

Takže ano, trend se obrací. Začínáme vítězit ve světě idejí, politika následuje. Být politicky korektní, prounijní multikulturista již není sexy. Ono pomyslné kyvadlo dějin se již vydalo opačným směrem. Řečeno jazykem burzovních investorů: Kdyby Západ byla akcie, nakupuji. Jsou ve slevě, dav vyprodává, ale předstihové indikátory naznačují obrat trendu. Naopak, na multikulturalismus či politickou korektnost bych byl short (spekulace na pokles ceny daného aktiva).

Je i na nás, aby nešlo o „krátkodobou korekci,“ ale o skutečný počátek změn, o skutečný obrat dlouhodobého trendu. Mysleme na to i při volbách, které nás nyní čekají. Jděme volit. Máme koho.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.