PARLAMENTCR
4.12.2017
Kategorie: Politika

Nové poměry ve Sněmovně

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Uzavírá se první kolo politických dohod po volbách; rozdělily se pozice v Poslanecké sněmovně. Hlavní zprávou je neformální dohoda ANO, SPD a KSČM, která de facto celou Sněmovnu zformovala. Aktéři dohodu trochu popírají, trochu přiznávají. Zejména ANO má navenek určité zábrany přiznat, kdo jsou její aktuální partneři.

Proč je to ale tak problematické? Postoje a názory komunistů se v této zemi diskutují už od revoluce, aniž by se strana jakkoliv posunula ze zóny nostalgie po minulém režimu. A do této společnosti přibyl Tomio Okamura s novým uskupením. Je alespoň SPD demokratická? Například poslanec Klaus k SPD i KSČM řekl, že jsou to demokratické strany, protože kandidovaly a uspěly. Je tím dost zřetelné, proč má rád matematiku a odmítá občanskou výchovu. Provedl prostě matematický důkaz a o obsahu „neznámé“ ve své rovnici asi neuvažoval. Nejde ale o názor ojedinělý. Proto je vhodné připomenout jednoduchý fakt: to, že nějaká strana uspěla v demokratických volbách, vůbec není zárukou, že jde o demokratickou stranu.

Demokracie umožňuje kandidovat nejrůznějším skupinám lidí, pokud dodrží základní pravidla. Když ale systematicky zpochybňují existenci nezávislých médií nebo občanského sektoru a pokud relativizují základní občanské svobody – třeba svobodu vyznání nebo vlastnictví, nejsou to demokraté. Každý, kdo s nimi chce spolupracovat, se přičiňuje na rozvalu demokracie i politické kultury u nás. A je jedno, zda to byli premiéři Gross a Paroubek (svou krátkodobou mesaliancí s KSČM), nebo Bohuslav Sobotka, který to dělat alespoň chtěl. To samé platí nyní o Andreji Babišovi.

Už nyní je celá situace zřetelná u personálních nominací ve Sněmovně: kromě „obyčejných“ komunistů či členů SPD jde zejména o jejího poslance Kotena. Aby bezpečnostnímu výboru předsedal nekompetentní lunetik, který zpochybňuje členství v NATO, to je hodně silná káva. Trumfne ji snad jen možný předseda komise pro dohled nad GIBS – bývalý člen pohotovostního pluku SNB Ondráček. Aby dohled nad tímto útvarem měl člověk, který hájil totalitní systém mlácením do lidí, je otřesné.

Vinu za tuto situaci nelze klást voličům, kteří tyto persony do Sněmovny dostali. Lidé mají právo na to dělat chybná rozhodnutí, která jim škodí – je legální kouřit, pít alkohol nebo se cpát vepřovým masem. Proč by nemělo být legální volit někoho, kdo není demokrat, slibuje nesplnitelné a je přitom vrcholně neschopný?

Chyba je v poslancích, kteří utvoří většinu a tato individua do daných funkcí prosadí. A tím se opět dostáváme k poslancům ANO. Jistě, jsou vítězem voleb a jsou přitom izolováni. Avšak místo aby zkusili blokádu prorazit a vyjednávali, okamžitě vytvořili hlasovací blok se stranami, které by měly být z lidského i programového pohledu nepřijatelné. Snad je mezi dvěma miliony voličů ANO alespoň část lidí, kterým celá situace přijde otřesná – a dají to nějak najevo.

Neomezujme se ale jen na ANO – například ČSSD nemá s komunisty dlouhodobě žádný problém a kdyby mohla, jistě by konala stejně. Bylo to nepřijatelné už dávno a je to špatně i nyní. A zcela samostatným případem je již zmíněný poslanec ODS Klaus. Při volbě předsedy poslance Kotena podpořil, protože ho prý nechce kádrovat. Pak ale nepodpořil jiné kandidáty, neboť si je prokádroval a zjistil, že se mu nelíbí, co říkají. Na další dotazy médií odvětil, že nebude každé své hlasování vysvětlovat. ODS má jako nejsilnější opoziční strana velkou odpovědnost. Doposud svou roli hrála bez chyby a má potenciál k návratu ve velkém stylu. Každý její člen, který svými slovy či skutky zpochybňuje členství v EU nebo NATO, jí ovšem může výrazně ublížit.

Česká společnost nyní čelí zásadnímu zpochybnění hodnot, které byly posledních 28 let považovány za dané. Bez nich se můžeme dočkat věcí, na něž zatím ani nemáme dost fantazie. Dosavadní lhostejnost je nejlepším spojencem všech, kterým demokracie překáží. Ovšem naší demokracii nemohou zachraňovat jenom politici, tato práce patří spíše nám, voličům.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,44 out of 5)
Loading...
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.