wilders-afp-v2
11.12.2016
Kategorie: Společnost

Nizozemský soud uznal Geerta Wilderse vinným z projevu nenávisti

Sdílejte článek:

KATARÍNA ŤAŽKÁ MAGYÁROVÁ

„Ať bude verdikt jakýkoli, budu dále mluvit pravdu o marockém problému a žádný soudce, politik či terorista mě nezastaví,“ napsal Wilders krátce před vyhlášením rozsudku na Twitteru.

Anglický portál BBC přinesl zprávu, že porota složená ze tří soudců vynesla rozsudek nad předsedou strany PVV Geerta Wildersem. V rozsudku byl shledán vinným z projevu nenávisti, proti Maročanům během voleb v roce 2014. Důvodem žaloby se stala událost na shromáždění v Haagu, kde během řeči žádal příznivce, aby se vyjádřili zda chtějí „Méně nebo více Maročanů ve vašem městě a v Nizozemsku „. Když se dav zakřičel “ Méně! Méně! „Wilders s úsměvem odpověděl:“Postaráme se o to.

V odůvodnění se soud kriticky vyjádřil, že „chování Wilderse bylo nevhodné pro politického vůdce.

Wilders se bránil, že jeho komentáře by měly být chráněny jeho právem na svobodu projevu. Ale soudci rozhodli, že jeho svoboda má své meze, a že toto právo nemohou být použito na omezení svobody druhých – v tomto případě menšinové skupiny.

Navzdory uznání viny, soud nevyřkl žádný trest, prý stačí samotné uznání vinným.

BBC dále uvádí, že ve skutečnosti soud poskytl Wildersovi vše, co potřeboval. Udělal z něj mučedníka, dopřál mu veřejnou popularitu a umožnil mu veřejně prezentovat všechny své názory za pozornosti médií.

Wilders se na Twitteru vyjádřil, že soud odsoudil jeho a polovinu nizozemského národa.

K případu se vyjádřil i Gatestone Institute ve svém komentáři, ve kterém obhajoval svobodu projevu a právo vyslovit názor i v případě, že se jím někdo cítí dotčen:

„Svoboda mluvit a ptát se bez strachu z odplaty je ve skutečnosti základem toho, co rozlišuje demokratické vlády od těch totalitních.“ … „Odsuzováním Wilderse, nejenže okrádáme Wilderse o jeho právo na svobodu projevu, ale stejně okrádáme jednotlivce o právo ho vyslechnout.“

ZDROJ: Katarína Ťažká Magyárová, konzervativnyvyber.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2017: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Jan Šedý 50,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Záhumenský 50,- Kč, Tomáš Foldyna 998,40 Kč, David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 048,40 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.