14.7.2013
Kategorie: Společnost

Nevstoupíš dvakrát do stejný řeky

Sdílejte článek:

KAREL ÁBELOVSKÝ 14/07/2013

A jen hlupák by si asi představoval, že v dnešní době, v naprosto odlišné geopolitické situaci, se nedemokratické převzetí moci bude odehrávat stejně, jako například v poválečných létech.

 

 

To samozřejmě neznamená, že výsledek a také příčiny, nemohou být minimálně velmi podobné. Možná jsme svědky zlomových událostí v naší společnosti, ale tak jako vždy v minulosti, si to nejspíš vůbec neuvědomujeme. Zhodnotí to správně zase až historici? Demokracie a také demokratické principy jsou v ohrožení, a já musím říct, že bohužel nejen u nás, což je naprosto evidentní, ale dost možná i v celé Evropě, v celém západním světě.

 

Na vině je jistě i materializace smyslu lidské existence, kdo pak ví? Uznáváme prokazatelně jen a pouze úspěch materiální, finanční, tedy v konečném důsledku asi i ten mocenský; a to bez ohledu na způsob a charakter takového úspěchu. Jsme toho svědky dnes a denně, a zvykáme si na plíživou a postupnou degradaci morálních, etických a dalších podobných hodnot. Už dávno neplatí, že chudoba cti netratí, už také neplatí, že nasloucháme jen logickým úvahám a skutečným vědomostem a také znalostem, nedejbože snad dokonce moudrosti. Nasloucháme totiž nejen úspěšným, nasloucháme nejen slavným a nasloucháme různým V.I.P. osobnostem, bez většího ohledu na to, co za nesmysly říkají či dělají. Důležité je totiž právě jen to, že jsou úspěšní. Nejhorší ovšem je, že nasloucháme různým prodejným, protekčním, všeho schopným lidem a také lhářům, kteří klidně udělají a naslibují cokoliv, od nemožných, absurdních až po nesmyslné věci. Obzvláště rádi pak nasloucháme především lhářům a podvodníkům, kteří tvrdí, že snad něco dostaneme zadarmo, případně v nějaké slevě. V nějaké akci, například. A možná, že dostanete i dárek. Dojde vám to všechno až tehdy, když ten „krám“ a případně „dárek“ odnesete domů a rozbalíte. Pro úplnost, a taky aby nebylo vůbec žádných pochyb, uvedu dva současné příklady toho, jak jsme manipulováni a jak jsme naivní. Mnoha lidem to totiž stále nedochází. A je v celku jedno, je-li to proto, že nevěnujeme manipulaci dostatečnou pozornost, anebo jen věříme nesmyslům.

 

 

Příklad první:

 

Tuhle jsme se ženou jeli do Prahy a celou cestu, jsme poslouchali reklamu na slevy v Sconto nábytku. „Za nákup zboží v hodnotě 5000 Kč, vám odečteme z každé pětitisícovky celé 2000 Kč.“ No, kdo by to nebral, že? Zvláště když skutečně potřebuje nějaký nábytek. Po vyřízení záležitosti která nás do Prahy přivedla, jsme tedy navštívili prodejnu Sconto nábytku. Rozkládací gauč, který delší dobu hodláme koupit, nesl cenovku 13. 999 Kč. Na cenovce byla i původní cena 17 tisíc a nějaké drobné. Ptáme se prodavačky, jaká je tedy konečná cena vyhlédnutého nábytku, když mají „onu“ akci? „No, ta sleva se počítá s původní ceny, tedy vám odečteme 6000 Kč. Platili byste tedy 11 tisíc a nějaké drobné“ dí prodavačka. No, byli jsme téměř rozhodnuti, totiž už od minula, kdy se nám zmíněný gauč/sofa zalíbilo. Zarazilo nás ovšem to, že při té minulé návštěvě prodejny, jsme na zmíněném kusu nábytku viděli cenovku 10.999 Kč. Připadal jsem si podveden, a nejde vskutku o těch pár korun. Jde o princip. Nechám ze sebe dělat hlupáka? To ani omylem. „Jedeme domů“ zavelel jsem. „Zajedeme si do Plauen (SRN) a podíváme se, co a za kolik tam mají“. No, měli, nábytek je velmi podobný (zřejmě taky polský) a téměř stejná rozkládací sofa, jsme tam viděli za obdobné ceny, resp. za 320 – 400 €. Bez akce, beze slev a bez ohlupování. Navíc to máme jen 30 km na rozdíl od Prahy, kdy by nás jen cesta přišla minimálně na dalších 1500 korun.

 

Příklad druhý:

 

Velmi podobný příběh prožíváte milý občané i vy právě nyní. Někdo vám v jakési „akci“ nabízí snad lepší budoucnost a dokonce vám slibuje, že zatočí s korupcí a s politickými handly!? Tvrdí, že se budete mít lépe, že už vás nikdo nebude okrádat, že organizovaný zločin prorostlý do politiky, do jejich nejvyšších pater, uplácení a trafiky politikům, zašlápne do země. Hm, pěkné. Pěkně se to poslouchá. Ten někdo vám ovšem evidentně lže. A ten někdo, je jak prezident Zeman, tak i jím designovaný premiér Rusnok; je tomu totiž přesně naopak a nabízí vám přesně to samé, co už tu v minulosti jednou bylo. Pravda, jistý rozdíl tu oproti prvnímu příkladu je, nebylo to ani zdaleka levněji, ba naopak. Nabízí vám jen neprůhlednou politiku, financování i zájmy. Nabízí vám uplácení a nakupování politiků, rozdávání trafik (dokonce v přímém přenosu) a Vy mu nasloucháte a chcete mu věřit, či mu už dávno věříte! Důvody, proč tomu tak je, naleznete nejspíš sami v sobě. Tvrdí vám, že to bude lepší, a přitom vás ošidí, podvede, napálí, úplně stejně jako v minulosti a tak, jako chtěli napálit nás v onom Sconto nábytku, když nám nabízeli slevu. Nu, je to jen na vás, necháte-li si to líbit. Přinese to pouze jediné. Jen další znechucení, další prohloubení občanské krize a zcela jistě žádnou změnu.

 

 

Nyní, kdy už ja známa celá takzvaná „vláda odborníků“, a kdy už ani ten největší hňup, nemůže mít pochybnosti o co jde, vy nadále schvalujete, aby kormidlo převzal někdo, za jehož éry došlo k největším pochybením, k největším tunelům a největšímu rozkrádání. Ti lidé z vás musí mít opravdu velikou radost. Nebo už jste vážně zapomněli na „upřímného“ Standu Grosse, Tvrdíka, Grégra, Kavana a další podobné odborníky? Na kauzy spojené s jejich jmény? Bylo-li tomu jen kvůli hlouposti či neschopnosti tehdejšího premiéra, nechám už na posouzení vám samotným. Jsem si ale jist, že jednou vyjde celá pravda najevo. Nebrečte pak, že politika je svinstvo. Je to totiž přesně takové svinstvo, které jste schopni aktuálně akceptovat, či mnohem hůř, se na něm mnohdy dokonce aktivně podílet. Stejně jako v minulosti a stejně jako v současnosti. Pro vás, kterých se to týká, je pak samozřejmě škoda i těchto slov. Vím, že je to stejné, jako házet hrách na zeď.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.