freedom-852148_960_720
2.1.2017
Kategorie: Politika

Nesvoboda, nebo status quo?

Sdílejte článek:

URZA

Ve svých snahách ukázat lidem výhody svobodné společnosti a inherentní zlo, které se skrývá ve státech jako takových, narážím především na propagandu a indoktrinaci na téma „stát je nezbytný“, přičemž tato pevně zakořeněná teze často zcela přebíjí jakékoliv logické argumenty, které jsou pak a priori smeteny ze stolu; krom toho je zde však ještě oblíbený a všudypřítomný argument „to by nefungovalo“, o kterém jsem se již mnohokrát zmiňoval a nyní bych jej rád rozebral trochu podrobněji.

Než se do toho pustím, nemohu nezmínit jedno pozorování, které jsem za dlouhá léta debat o svobodě učinil: Proti všeobecné nedůvěře lidí ve svobodu v reálném světě stojí poměrně značná důvěra stejných lidí ve svobodu Internetu ve světě virtuálním. Všimli jste si toho? Přicházejí-li politici s regulacemi mimo Internet, jsou často podporováni i v činnostech, jež omezují svobodu projevu (a zdaleka nejen tu); jakmile však dojde na cenzuru Internetu, většina lidí je daleko citlivější. Proč myslíte, že tomu tak je?

Napadlo mě jedno vysvětlení – zatímco reálný svět je tak přeregulovaný, že už si jej nikdo bez regulací ani nedokáže představit, Internet je momentálně celkem svobodný a všichni vidí, že nenastává žádný doom a věci fungují i bez centrální autority. Množství regulací mimo Internet překročilo veškeré meze, takže je lidé byli nuceni integrovat do svých životů, které si většina populace již bez nich nadále pravděpodobně nedokáže dost dobře představit; respektive to vyžaduje obrovskou dávku fantazie a nutnost smířit se s tím, že výsledek dost dobře odhadnout ani nelze, neboť volný trh jest nepredikovatelný, takže sebeodvážnější představy budou jen jednou z mnoha hypotetických verzí budoucnosti.

V souvislosti s čímž se zjevuje neodbytná otázka: Jak moc lidé v důsledku státní propagandy principiálně odmítají svobodu a jak moc změnu? V nesvobodném světě totiž mohou tyto dvě věci splývat – ten, kdo je nepřítelem změny, se může jevit jako odpůrce svobody, což platí samozřejmě i naopak. Jakou roli hraje strach z neznámého? Každý vidí, že svobodný Internet neznamená zánik civilizace; mnozí jsou však přesvědčeni, že bezstátní společnost by konec civilizace způsobila. Myslíte, že kdyby si tito lidé byli schopni představit nějaké alternativy, změnilo by to jejich postoje?

ZDROJ: Urza

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč, Vít Fortelka 333,- Kč, Vojtěch Kotyza 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 105,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.