eu-flags
18.1.2016
Kategorie: Společnost

Neomarxismus jako generační problém? Jestli vůbec, tak naopak

Sdílejte článek:

VIKTOR LOŠŤÁK 18|01|2016

Sociolog Petr Hampl (ex-Svobodní, nyní Blok proti islámu) se pokouší vysvětlit, proč k neomarxistickým, „sluníčkovým“ názorům tíhnou zejména mladí lidé. Mýlí se už ve výchozí premise. To, že nehlasitějšími a nejviditelnějšími zastánci neomarxistů jsou pojašení studenti fakulty sociálních studií a lidé jim podobní, neznamená, že těžiště a zdroj neomarxismu jsou v mladých lidech. Je to právě naopak.

Neomarxismus jako ideologie je přímým pokračovatelem reálsocialismu, stalinismu, bolševismu a komunismu. Do české společnosti neomarxistické myšlenky nevstoupily náhle; vplynuly do ní s osobou Václava Havla, jeho přívrženců a ideových souputníků. Tito lidé hledali způsob, jak si v nové, volnotržní, náhle pravicové společnosti, adorující smysl pro podnikavost, ochotu vzít na sebe přiměřené riziko, zodpovídat sám za sebe, vést sám svůj život a nespoléhat na druhé, ve společnosti směřující k otevřenosti a svobodě, ponechat sami pro sebe výsadní postavení. To však bohužel nemělo nic společného s hodnotami pravice ani s představou svobodného a silného jedince. Ve skutečnosti nemohli tyto náhle ohrožené elity nabídnout blížící se budoucnosti doslova nic. Budoucnost totiž byla jen a jen pragmatická. Hrozilo, že by lidé mohli být hodnoceni jen podle toho, jaký skutečný užitek ostatním přinášejí.

Bylo tedy nutné všechny hodnoty svobodné společnosti popřít. Postavit opozici pravicovým ideálům svobody a síly, vytvořit novou levici. Jedním ze směrů byl ten, jímž vznikla sociální demokracie. A tím druhým neomarxismus.

Neomarxismus nezvedl prapor sociálních témat. Elitám, které ho vytvořily, byli vždy chudí lidé lhostejní. Sociální konflikt je příliš reálný, příliš hrozí, že se chudý zeptá, jak mu skutečně bylo tím či oním pomoženo. Neomarxismus je pro intelektuálské elity ideální. Nedává ani neslibuje totiž nikomu nic.

Elitám stačí jen hlásat, že všechny problémy, všechny běžné záležitosti lidí, jsou morálně pochybné. Všechny aspirace obyčejného člověka na vedení sebevědomého, autentického života, řízeného jen a jen vlastníma rukama, jsou špatné. Snažit se zbohatnout je špatné, protože je to „jen honba za penězi“. Snažit se uspět v podnikání je zlé, vždyť „podnikatelé jen kradou a škodí přírodě“. Neomarxistické elity nemají pro nikoho mimo sebe nic než askezi. Jezte méně masa, nekuřte, nejezděte autem, nebohatněte, nežijte. Tak je to správné, jen tak budete na straně Dobra.

A to vše přišlo od starých, ne od mladých. Mladí přirozeně tíhnou k pravému opaku. Mladí ještě chtějí. Chtějí mít vše; bohatství, dobrodružství, plný život. To staří už nechtějí, protože už mají, a každým chtěním mládí se cítí ohroženi. Neomarxismus našel v české společnosti úrodnou půdu v generaci staré, vždyť jen jí skutečně slouží. Ne nutně staré věkem, ale rozhodně staré mentálně.

Pracuji v technologicky orientované firmě, mezi kolegy i o dvacet let mladšími. Celá firma, do posledního člověka, sestává z lidí orientovaných jen a jen pravicově. Mladí lidé s technickým vzděláním chtějí kariérní růst, chtějí si koupit auto, byt, dům, děti dát do dobré školy, žít opravdový život. Jsou příznivci trhu, podnikání a konkurence, nenávidí dotace a neziskový sektor otevřeně označují za parazity. Ani jediný z mých mladých kolegů nechce žmoulat suchou celozrnnou housku pěší cestou do práce a jásat přitom, že pomohl deštnému pralesu a má malou uhlíkovou stopu. Příroda jim lhostejná není, ale nejsou idioti.

Ti nejzavilejší vůdci neomarxismu nejsou mladí. Byl Václav Havel v době své prezidentury mladý? Je Jiří Dienstbier mladý? Je náčelnice hnutí Žít Brno Barbora Antonová mladá? Je předsedkyně Zelených Jana Drápalová mladá? Ani Matěj Hollan není už zrovna mladý.

Mladí nadšenci jsou hodně vidět, ale za nimi stojí staří. Proč? Protože mohou. Dokázali část, zdůrazňuji však, že jen malou, i když hlasitou, tak stále velice úzkou část mladých použít ke svým účelům. Tak to bylo vždy. Když svazáci v padesátých letech budovali socialismus, byli také hodně vidět. Zpívali častušky a chodili rozkulačovat sedláky na vesnice. Přesto tehdejší, starší bratr neomarxismu, nebyl produktem mladých. Ti byli jen nástrojem v rukou lidí jako Klement Gottwald. Nadšení mládí, jeho chtění, jeho vůle k životu, bylo tehdy stejně jako dnes zneužíváno starými, aby podepřelo jejich elitní postavení.

Vysvětlovat neomarxismus jako generační problém je lákavé. Jestli však takto někdo postupovat chce, pak by měl póly sporu vidět právě obráceně, než k tomu svádí povrchní pohled. Zdrojem neomarxismu je mentální stáří, nikoli mládí.

ZDROJ: Viktor Lošťák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
26 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.