5.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Nebýt státu, vydělávali bychom možná až 10x více

Sdílejte článek:

OD: MICHAL BULÁK 05|11|2013

Vezměme si někoho, kdo vydělává 700 eur brutto, což je zhruba průměrná mzda. V čistém dostane 547 eur, ale zaměstnavatele stojí 946 eur. Z těch 547 eur při běžné spotřebě zaplatí 20% DPH. Z 946 eur mu zůstane tedy 437 eur, což je 46%. No v praxi je to nemožné.

 

 

Když si koupí benzín, tak zhruba jedna polovina až dvě třetiny jdou na spotřební daně + DPH. Do ceny je třeba ještě započítat i to, že ten co prodává benzín, musí ze svého příjmu stejně zaplatit 19% daň, odvody atd.. Takže reálně o kolik by mohl být benzin levnější bez státních zásahů? Přímo kvůli spotřebním daním a DPH zhruba 2-3x levnější. Po započtení ostatních faktorů i 4-5x levnější. A to ještě nepočítám s tím, že na ceny zboží a služeb má vliv i konkurence, kterou stát významně omezuje. Kdyby mohl podnikat kdokoliv bez jakýchkoliv nařízení a omezení, ceny by byly tlačeny dolů.

 

Cena benzínu vstupuje v podstatě do všech výrobků a služeb. Jednak do těch, které se vyrobí zde, tak i do těch, které dovážíme. Rovněž výroba potravin by byla mnohem levnější, kdyby nafta do zemědělských strojů nebyla taková drahá.

 

Další faktory ovlivňující výši cen a tím i příjem člověka:

 

Elektřina – ta je na tom podobně. Musíme dotovat různé hlouposti jako solární a větrnou energii, platit spotřební daně navíc, DPH …

 

Cla, z nichž mnohé jsou prohibiční, a tedy mohou klidně ceny zboží prodražovat i o desítky procent. Někdy i několikanásobně. Je to tak hlavně u potravin.

 

Inflace – ta bere nejvíce střední a nízké vrstvě s fixními platy, a také těm, kteří mají úspory. Přináší to velkou spoustu dalších nákladů, např. když si lidé kupují zlato, stříbro a jiné věci, aby se uchránili před inflací (a čím v konečném důsledku přispívají k vyšší inflaci). Tyto úspory jsou nevyužité, namísto toho, aby byly využity jako kapitál.

 

Všemožné normy, hlavně ze strany EU, které prodražují výrobky, přičemž mnoho lidí nakonec z toho na kvalitě ani nic nezíská. Naopak v mnoha případech jsou ty výrobky dokonce ještě horší.

 

Různé jiné daně – daň z lihu, z piva, daň z nemovitostí, daň z motorových vozidel, daň ze staveb, daň z bytů, daň za psa, daň za užívání veřejného prostranství, daň za ubytování, daň za prodejní automaty, daň za nevýherní hrací přístroje, daň za vjezd a setrvání motorového vozidla v historické části města, daň z tabákových výrobků, kuželky na úřadech a mnohé jiné daně. Pokud je i konkrétní člověk přímo neplatí, prodražují služby nebo zboží které si nakupuje!

 

Různé licence na všemožné věci jako založení živnosti, založení sro, různé povinnosti jako povinná výbava v autě, přilba na motocyklu a kole. Pak mrtvé náklady, které by jinak nikdy nebyly využity. Určitě jsou to ročně minimálně desítky milionů eur, ale i více, např. na nákup mzdových a účetních softwarů, na placení armády účetních, mzdových účetních, čas strávený studováním zákonů a přizpůsobování podnikání tak, aby bylo v souladu se zbytečnými zákony …

 

 

Je toho prostě strašně moc a daly by se o tom napsat i tisíce stran. Věřím tomu, že nebýt všech těchto a mnoha dalších negativních vlivů ze strany státu, disponibilní příjem člověka by byl v závislosti od toho, co dělá i 10x vyšší.

 

Kdyby stát vykonával jen ty nejnutnější věci (nebo ani ty ne), a člověka neokrádal o řekněme 90%, ale jen o 10%, člověk by neměl žádný problém si služby, které poskytuje nyní stát, koupit sám. Protože i člověk, který dnes nemá práci a vydělal by tehdy např. 150 eur, což je dnes příjem hluboko pod minimální mzdou, by měl příjem při dnešních cenách i 1300 eur.

 

PS: Ty čísla jsou samozřejmě jen odhadované, protože dopady škodlivých zásahů státu v různých oblastech se přesně vyčíslit nedají. Stojí ale určitě za zamyšlení to, do jaké obrovské míry až nás stát ochuzuje.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.