29339921_10156410778314171_5706284950941073408_n
19.3.2018
Kategorie: Společnost

Našli moji rádcové? Našli? Našli?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Motto „Výborné jméno je nad hojné bohatství, lepší než stříbro a zlato je přízeň.“ (Přísloví Šalamounova, Druhá sbírka, 22.1)

V souvislosti s výletem pana Mynáře a Nejedlého do Číny mě napadá přirovnání „Jak za krále Klacka.“ Tak to na mě působí. Vůbec okolí pana prezidenta působí přinejmenším divně. Jako by se hlava státu obklopila lidmi, kteří nedbají na to, že mají špinavé boty. A co boty. Zapomněli si z nich vytáhnout slámu, a tak působí jako hayseeds, česky křupani. Jak jinak se dá vysvětlit cesta pánů Mynáře a Nejedlého do Číny, kde měli zjišťovat stav věci, Zemanova poradce Jie Ťien-Minga.

Nikdy bych byla nevěřila, že se dá dělat diplomacie takto podomácku, přímo na koleně. Bez jakýchkoli konvencí a pravidel. „V Číně se děje něco podezřelého, inu běžte, rádcové moji, a popátrejte, zda-li není ohroženo naše království“, dí král Klacek. A oběma statným rádcům dá do batůžku koláčky paní královny. Ty se podávaly, když byl král jmenován.

Jako země už snad nemůžeme mít větší ostudu. Vládne nám člověk, jenž se netají svou láskou k alkoholu, a výrazně se to na něm podepsalo, na jeho stylu chování. O zdraví ani nemluvím. Jeden bude znát našeho prezidenta jen z předvolebních transparentů. Školy již nemusí umísťovat prezidentovu fotografii ve svých prostorách a dobře dělají ty, které fotku nevyvěsily. Proč by také měly. Copak si naši žáci či studenti mohou vzít příklad z člověka, který se na veřejnosti vyjadřuje vulgárně a je i na štíru s diplomacií? Jinak by přece nevyslal do Číny své dva poradce. Že si zapomínají vytáhnout slámu z bot v naší zemi, jeden si na to přivykne, ale v zahraničí? Jak se vše jeví, pan prezident se už jen realizuje na podlézavé TV Barrandov za vehementní asistence servilního Jaromíra Soukupa a od toho se mu mohou bořit jeho představy o světě. Možná už zapomněl, že zvyklosti v Číně jsou diametrálně odlišné od okolního světa.

Kolik výlet pánů Mynáře a Nejedlého do Číny vůbec stál? Neměl by to Hrad zveřejnit? A jak to vše dopadlo? Jako v pohádce? To určitě ne. Pan prezident by měl uspořádat briefing a měl by veřejnosti vysvětlit, co cesta do zahraničí jeho dvou poradců znamenala, a kdo to vše zaplatí. Mně jako občanu České republiky nestačí fotografie mluvčího prezidenta s textem, který nic podstatného nesdělí. Diplomacie není o posílání textovek, ale o profesionálním vystupování, které hradnímu spolčení chybí.

Každému je do vínku dáno něco jiného. Někomu zkrátka není souzeno, aby vystupoval s elegancí, šarmem a noblesou. Prezidentovi muži mohou být vším, jen ona noblesnost a diplomacie jim chybí. Ve mně hradní cháska vzbuzuje dojem, že jde o jedince, kteří jsou si v něčem podobní s ruským mužikem. Nepříliš vysoké čelo, chlast, sprostota výrazu tváře a jistá omezenost, pokud jde o dobré vystupování. Platí i o hradní diplomacii, to jsou vskutku zašpiněné škorně, z nichž vyčuhuje sláma…

Autor: Helena Vlachová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.