NAROD
21.9.2017
Kategorie: Společnost

Národ není sprosté slovo

Sdílejte článek:

ANDREJ DUHAN

Národ i národní stát jsou v dnešní době vystaveny neustálé kritice. Jde prý o přežitek, příčinu válek, umělý konstrukt. Ve skutečnosti jsou národy nejen unikátní výtvorem hodným uchovávání, ale i nezbytným předpokladem demokracie. 

Co je národ? Je to společenství lidí na určitém území se společnou historií, jazykem a identitou. Kolektivní identitu národa tvoří historické úspěchy, velké osobnosti, hrdost na předky a pocit odpovědnosti vůči budoucím generacím, vyhrané i prohrané války, společná kultura, literatura, umění, víra, tradice, určité vzorce jednání, postoje a myšlení, společné hodnoty a mravy, zvyky a způsob života. Stejně tak je důležité sepětí s územím, charakter krajiny a architektura měst. Národ jsou lidé, ideje, historie, společné území a vůle toto vše uchovávat a bránit.

Národ je více než pouhý součet atomizovaných jednotlivců nebo jejich náhodný shluk se stejným pasem. Je to společenství živých, mrtvých a těch dosud nenarozených, které je provázáno vzájemnou odpovědností. Tedy že je nějaké my, které chceme zachovat a přenést dále.  

Národ ztělesňuje kontinuitu a naplňuje potřebu příslušnosti. Jeho příslušníci k sobě na základě tisíce společných dílčích charakteristik pociťují pocit elementární sounáležitosti a loajality vůči celku. A jsou to právě tyto pocity, které primárně drží společnost pohromadě, zákony a politické instituce jsou až sekundární. Pro většinu lidí národ nepředstavuje ideologii ani modlu, ale přirozenou náklonost k vlastním lidem a zemi. 

Naopak národ určitě neznamená, že všichni jeho příslušníci jsou stejní, že mají stejné názory nebo že se mají všichni rádi. Znamená, že jsou schopni žít na jednom místě právě navzdory odlišným politickým názorům a životnímu stylu. Tím, že národ vytváří základní společnou identitu, obrušuje hrany třídních, zájmových či náboženských rozdílů a formuje rámec pro opozici a nesouhlas. 

Demokracie, která stojí na většinovém rozhodování při respektování menšiny, vyžaduje společenství se sdílenou identitou a hodnotami více než jiné systémy. Jak podotknul jeden z tvůrců americké ústavy James Madison, volby nestačí k překonání frakcí ani k nastolení veřejné odpovědnosti těch, co byli zvoleni, k tomu je potřeba patriotismu. Národ je dodnes stěžejním předpokladem demokracie a národní stát jejím jediným fungujícím institucionálním rámcem. 

Není náhodou, že demokracie dlouho nebyla schopná fungovat v žádném větším celku, než byl městský stát. Až ustavení politického národa umožnilo její existenci ve větším měřítku. Umožnil ji proto, že dodal dostatečně silnou společnou identitu.

Stejně tak není náhodou, že ve státech bez skutečných národů, kde jsou kmenové či náboženské identity silnější, demokracie nefunguje. Absence společné národní identity končí rozpadem státu nebo občanskou válkou. Stačí nahlédnout do Iráku.

Navzdory tomu národ i národní stát dnes čelí útokům zleva i zprava. Pro novou levici je národ překážka multikulturalismu, imigrace i nadnárodní integrace. Pro neoliberální pravici je národ iracionální koncept, který komplikuje neomezený volný trh a ekonomickou globalizaci. 

Přes všechny útoky na jeho legitimitu a funkčnost je to ale stále národní stát, ke kterému se lidé obracejí v případě krizí. Nic totiž zatím nepřekonalo emocionální identifikaci, kterou lidé pociťují k vlastnímu národu. Národy přežily imperiální říše i ideologie nacismu a komunismu, přežijí i nadnárodní integraci a globalizaci. 

ZDROJ: www.realiste.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.