14.1.2015
Kategorie: Společnost

Může být právo na straně „obyčejného člověka“?

Sdílejte článek:

(PR) 14|01|2015

Nemám teď na mysli obyčejného člověka dle volební definice Jiřího Paroubka (kdo si na něj ještě dnes vzpomene?), který jej degradoval do pozice málo přemýšlejícího příjemce jeho vzletných sociálních slibů, ale poctivého pracujícího jedince, jenž se snaží žít slušný život, zabezpečit rodinu a nemít nějaké zásadní problémy se zavedeným společenským řádem.

Našemu občanovi však politická zákonodárná reprezentace život vůbec neulehčuje. Během svých žabomyších válek, které se permanentně vedou ku dobytí dobře placených erárních kót a prebend z nich vyplývajících, dokázala „v zájmu svých voličů“, rozuměj v sebeklamné snaze o splnění nerealistických a populistických volebních slibů, zaplevelit náš právní řád takovou spoustou vzájemně si i odporujících a nejednoznačně znějících zákonů, že se obyčejný člověk opravdu má co ohánět, aby vůbec přežil bez střetu s mocí, bez kriminalizování svých činů, bez účelových útoků na svá práva a svobody.

Dávno pryč jsou časy jednoduchého Desatera, stručných a jasných textů zakladatelů Nového světa. Dnes nám parlament chrlí, slovy Miloše Zemana, jednu zákonodárnou smršť za druhou, navíc ještě povzbuzován úředníky Evropské unie, kteří si též chtějí přihřát svoji populistickou polívčičku právního „povědomí“ a řešení problémů, které veskrze touto svojí činností sami způsobují.

advokat

Občan však nemá šanci z této džungle vyklouznout. Neznalost zákona neomlouvá, a že se v celé té spleti dokonale nevyznají ani sami její stvořitelé či elitní právnická esa nikoho, hlavně tedy policii a soudy, nezajímá. Jednou to vyšlo ve Sbírce zákonů, ty se člověče s tím smiř a hlavně všechny tyto výmysly bezpodmínečně dodržuj. Jak ne, budeš „po právu“ potrestán, budeš ocejchován jako antispolečenský živel a tvoje budoucnost dostane nejčernější obrysy.

Je samozřejmé, že společnost nějaký právní rámec potřebuje. Stručný, jednoduchý, bez možností mnohoznačných výkladů. Bohužel, ten náš je tomuto ideálu vzdálen na hony. Co tedy dělat v situaci, kdy nastane v našem životě problém se zákonem? Bránit se sám nebo vyhledat pomoc u advokáta? Jaké jsou naše šance? Nechat se zastupovat v České a Slovenské republice, či dokonce až u Evropského soudu pro lidská práva? Jak dalece známe ústavní právo, obchodní právo, občanské právo, správní právo, trestní právo, pracovní právo, daňové právo, stavební právo či rodinné právo? Často možná ani přesně nevíme co jednotlivé pojmy všechno obnáší a tehdy je, v případě krizové situace, takřka nutností pomocnou ruku vyhledat.

Advokáti. Praha, Brno i další města nabízejí velmi dobré možnosti spolupráce s renomovanými kancelářemi, které pomocí svých bohatých zkušeností dokážou nejednou rozetnout i ten nejspletitější soudní gordický uzel. Není to sice nijak povzbudivé konstatování, ale často dokážou vydolovat z nepřehledné změti onu pravou podstatu, jádro a spravedlnost. Také oni to často nemají jednoduché, ale i pro ně jsou možnosti dané systémem. Systémem, který se dle všech indícií vymknul v poslední době svým stvořitelům z rukou, a u kterého bycho měli důrazně požadovat jeho komplexní očistu.  Aby právo bylo na naší straně. Nikoliv na straně vychytralosti, zmatečnosti, lobbyingu a zneužívání moci.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.