120_20_1421061066_624973_max
15.7.2016
Kategorie: Politika

Ministryně kontra kostel

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH 15|07|2016

Karlu Šlechtovou odmítl vzpupný prelát vpustit do kostela na koncert barokní hudby. Prý mu vadilo, jaké má názory na osud církevních restitucí. Ministryně je za hrdinku a lid je pobouřen, co si hamižná církev vůbec může dovolit. Tak asi vypadá expresivní shrnutí událostí na jejím facebooku.

Situace je ale úplně jiná. Podrobným čtením desítek příspěvků paní ministryně, článků a dalších komentářů se dá sestavit jednoduchá osa, co se vlastně stalo. Pokud má čtenář v letním čase chuť celou tuto pseudo-kauzu vstřebat, nechť jsou mu následující řádky k dispozici.

Vyhnaná ministryně

Karla Šlechtová dne 10. 7. na svém facebookovém profilu napsala následující text; bolestivě osobitou stylistiku a odvážnou gramatiku berme jako důkaz pravosti:

Jeden nejmenovaný farář mě odmítl pustit do kostela, kde se měl konat barokní koncert k výročí Karla IV. Důvodem je, že souhlasím se zdaněním církevních restitucí. Tak snad zákaz vstupu ministra české vlády bude ze strany církve nějak vysvětlen nebo zrovna církev začne s diskriminací dle názoru občana naší demokratické země?

Pak se ale věc začala komplikovat. Pod tímto a dalšími statusy se hromadily logické a věcné dotazy, které celý příběh relativizovaly. Ministryně je nejprve průběžně mazala, aby nakonec některé přeci jen na stránkách zůstaly. V následných odpovědích kličkovala a nechtěla celou věc na FB jasně popsat. Míra vyhýbavých odpovědí spojená s nářky nad zlou církví není pro mnohé čtenáře pěkný zážitek.

Nicméně fakta získat lze. Z článků, které sama ministryně označila za „věrohodné“, vyplývá docela jiná situace. Akci, o které ministryně mluví a jež měla probíhat v nepoužívaném kostele v Boči, církev nepovolila; zdůvodnila to takto: „Koncert lze konat jen s písemným svolením administrátora farnosti (zástupce vlastníka kostela) a biskupství – a to poté, co je církvi předem předložena písemná žádost o zamýšleném konání akce včetně programu“. Organizátoři tak neučinili a tuto verzi nevyvracejí. Následně oslovili obec Perštejn, která jim umožnila využít místní kostel. Tento koncert pak K. Šlechtová osobně navštívila. Jedna z organizátorek pak uvedla, že „nejmenovaný farář“ jí skutečně řekl, že mu Šlechtová vadí.

Všechno je jinak

Těžko si představit, že by sama Šlechtová někomu na dobré slovo půjčila „svůj“ palác Kinských, aby v něm bez souhlasu dělal koncert. Bývalá úřednice by mohla rozumět tomu, jak některé věci fungují. A i kdyby to celé byla skutečně záminka, není to tak, že ji kdokoliv někam „odmítl vpustit“. Scéna, kdy bojovný farář zahání statečnou političku pomocí svěcené vody, se rázem mění. Ministryně nestála se slzami v očích osamocená před kostelem, z nějž se line hudba. Pouze dostala zprávu o tom, že ji má řidič odvést o dva dny později o pár kilometrů vedle. S každým, kdo někdy stál tváří v tvář jakémukoliv úřadu, se v naší zemi zachází hůř.

Nad vší pochybnost je proto zřejmé, že tvrzení bojovné ministryně je manipulativní lež. Snažila se pomluvit církev a sbírat na tom další laciné body. Byla přitom nachytána, pokoušela se uhýbat a možná se jí to i podařilo. O tom, jak má na římskokatolickou církev spadeno, jsme už psali. Nejde tedy o náhodu, ale o dlouhodobý úmysl. Zbývá jen otázka: jde opravdu o dámu na svém místě? 

ZDROJ: Antonín Berdych

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.