laboratory-1009190_960_720
6.1.2016
Kategorie: Společnost

Ministerská vyhláška šokuje střední školy: „Student chemie nesmí k chemikálii!“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 06|01|2016

Ministerstvu školství prý uniklo, že z prováděcí vyhlášky novely zákona o ochraně veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví zmizela pasáž, udělující výjimku středním školám a učilištím.

Nový rok přináší legislativní změny. Jednou z nich je i novela zákona o ochraně veřejného zdraví (Zákon. č. 267/2015 Sb.) účinná od 1. 1. 2016. Nijak zvlášť bych ji neregistrovala, kdyby změny s ní související neukázaly na absurditu v komunikaci našich dvou ministerstev.

Součástí této vyhlášky je i paragraf 44, který pochopitelně (jak jinak) vychází z předpisů EU o chemických látkách a směsích (Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1272/2008, v platném znění, nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1907/2006, v platném znění). Ten pod písmenem b v odstavci 1 říká, že nakládat s nebezpečnými chemickými látkami, nebo směsmi kvalifikovanými jako vysoce toxické mohou jen odborně způsobilé osoby.

To je jistě v pořádku, kdyby zmíněná vyhláška, obhajovaná ministerstvem zdravotnictví neměla následně citelný dopad na školství tj. střední školy, zvláště na ty odborné a některá učiliště, kde je práce a používání chemických látek v laboratořích a během praxe nutností. Studenti by podle ministerské vyhlášky mohli s chemickými látkami pracovat až po dovršení 18 let.

Jenže. Pokud je student např. na střední chemické škole, je chemie pochopitelně stěžejním předmětem, tudíž práce v laboratořích s kyselinami a zásadami, různé metody laboratorních zkoumání a příslušné laboratorní techniky jsou v jeho vzdělávání nutností, a to už od prvního ročníku.

Ředitel chemické průmyslovky v Brně Vilém Koutník rozhodnutí ministerstva zhodnotil slovy: „Podniky po nás chtějí, aby studenti co nejvíce pracovali se skutečnými chemikáliemi. Nedovedu si představit, že bychom je titraci učili až ve čtvrtém ročníku.“ Nehledě na to, že by budoucí chemici nemohli chodit na praxi do příslušných firem s chemickou výrobou.

Podle některých učitelů chemie jde o zarážející situaci, důsledek toho, že si ministerstva zdravotnictví a školství při novelizaci zákona vyhlášku průběžně nedozorovala a nevložila do ní větu, že pokud se mladiství s nebezpečnými látkami setkají při přípravě na budoucí povolání, zákazy se na ně nevztahují. Měli by tím pádem výjimku. Obě ministerstva o problému vědí a tak si teď přehazují horký brambor v podobě chemiků bez chemikálií, stejně jako odmítají nést svou zodpovědnost.

Ministryně školství Valachová prý chce situaci na prvním letošním zasedání vlády řešit návrhem, který by práci s dle zákona nebezpečnými látkami v laboratořích nezletilým žákům opět umožnil. Tlak pedagogů a zástupců zaměstnavatelských svazů na ministryni je zřejmý.

Zřejmě ji jako právničce, kdysi Dienstbierově pravé ruce, stejně jako jejím pedagogickým „profesionálům“ na MŠMT nedošlo, že by novelizace zákona o ochraně veřejného zdraví mohla nějakým způsobem poškodit vzdělávací proces studentů chemických a s chemií jakkoli souvisejících studijních oborů. Přesto, že na tuto skutečnost údajně bylo ministerstvo pedagogy z těchto škol upozorňováno už loni v červnu.

Ministryně Valachová uvažuje o tom, že k vyřešení situace dojde během několika týdnů. Do té doby prý MŠMT radí školám provádět chemické pokusy tak, aby v přímém styku s nebezpečnými látkami byl pouze učitel a žáci byli pouze pozorovateli. Zajímavé je, že do přijetí této vyhlášky nikomu manipulace studentů s chemikáliemi za dodržování stanovených bezpečnostních pravidel ve školních laboratořích nevadila!

A tak to zkrátka je. Ministerstva jak hluché a slepé ovce navrhnou novelizaci zákona, vycházející jak jinak než z „vševědoucí“ EU, páni poslanci ji mezi kávou a obědem odhlasují a ti, na jejichž bedra a hlavu, v tomto případě jde o konkrétní školy a učitele, potažmo žáky, výsledný závěr dopadne, nemohou vůbec nic. Legislativu MŠMT musí školy dodržovat!

Ministerský úředník zmožený stohy papírů nebude přece přemýšlet zeširoka a dál, uvažovat ve smyslu, že mladý student chemie na střední škole s chemikáliemi prostě musí pracovat, aby se později uplatnil jako odborník např. v petrochemii. Úředníka nezajímá to, že s chemickými látkami se nutně setkávají i studentky zdravotních škol, gymnázií, v učebních oborech pak kadeřnice, kosmetičky, studenti elektrotechnických oborů, truhláři, lakýrníci, automechanici a další. Kde se v době zákazu práci s chemickými látkami mají naučit?! Na tabletu, interaktivní tabuli nebo jen tak, že budou sledovat kantora a nudit se? Jak se sami později takoví chemici teoretici profesně uplatní? Chemici nechemici?

No stress, vážení! Úředníkovi, ale i ministrům je tohle přece jedno. Oni svou roli zodpovědně splnili, EU si udělá za Českou republiku čárku a učitelé chemie si v laboratoři mohou experimentovat sami. Jak bude vypadat taková hodina a jaký zájem studentů si pedagog udrží, je nám víc než jasné.

I kdyby se během pár týdnů ministerstvu školství podařilo pozměnit tuto paradoxní legislativu správným směrem, tj. ve prospěch zdravého rozumu a vše tak nechat vlastně při starém, momentálním stavem, kdy svým nedomyšleným přístupem k novelizaci zákona MŠMT ohrozilo vzdělávací proces žáků, dalo jasně najevo, že solidní vzdělanost budoucích generací našeho národa není rozhodně ministerskou prioritou.

A to nemluvím o připravované ministerské devastační inkluzi a nedomyšlené rovnosti každého s každým, v zatím fungujícím českém školství.

Zalíbit se a splnit nařízení Evropské unie, bez ochoty myslet, uvažovat a nesouhlasit s výchozím návrhem, zde vyústilo v ministerský zákaz manipulace studentů chemie s chemikáliemi. Proč by ne? Bude vůbec v naší zemi třeba petrochemický průmysl, potřebujeme mladé odborníky, chemiky? Evropská unie je vizionář, ví přece, co dělá. Dost možná, že se budeme divit. A česká ministerstva její doporučení ochotně plní.

A co bude následovat příště? Kuchařští učni bez nožů, žáci bez kružítek a ostrých tužek? Jen proto, že by se mohli zranit?! Budou moci naši studenti a žáci v budoucnu vůbec samostatně myslet a dokáží si sami ochránit  své zdraví a bezpečnost, nebo to za ně rozhodnou osvícení v Bruselu?

Kam až povedou absurdní nařízení, doporučení a zákazy bruselských úředníků? Neměli by své přehnané úsilí vůči svým členům konečně napřít zcela jiným směrem?

Určitě ano. Uprchlická krize pokračuje…

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.