green-office-furniture-classic
22.7.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Máte u počítače správnou židli?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Jste zvyklí u kancelářského stolu sedět s nohama na stole, houpat se, přisednout si nohu a podobně měnit pozice? Většina lidí, kteří tráví dlouhý čas u počítače, tohle dělá. Pro tělo to ovšem příliš pozitivní není, a tak kdo pracuje od počítače, měl by zvážit pořízení ergonomické židle.

Dlouhodobé sezení je špatné v každém případě. Zdravé kancelářské židle vám sice pomohou jeho následky zmírnit, ale čas strávený na křesle je nezbytné vyrovnávat aktivním pohybem. Naučte se chodit po práci na kolo, na dlouhé procházky, zahrát si s kamarády florbal, tenis nebo třeba squash. Čím horší židli a méně pohybu budete mít, tím dříve vás potkají vážné zdravotní komplikace, nejčastěji se zády.

Co tedy sledovat při výběru židle?

167007-1812421132_sDůležité je dostatečné podepření zad, hlavně v oblasti beder. Lepší židle bývají vybavené bederní opěrkou, samozřejmostí by měla být i výškově nastavitelná opěrka zad. Obecně lze říci, že čím více nastavitelných prvků židle má, tím je lepší. Je totiž jasné, že každému bude vyhovovat jiná výška sedáku, opěrky apod. – někdo je vysoký, jiný nízký, první má krátké nohy a dlouhý trup, druhý přesně obráceně.

Vhodný materiál se liší podle toho, kam je židle určená. Do kanceláře se hodí kůže, vypadá totiž reprezentativně a snadno se čistí. Na druhou stranu může být nepříjemná v létě, kdy se k ní ve velkých vedrech přilepíte. Nemáte-li tedy v kanceláři klimatizaci, bude lepší prodyšná síťovina. Spousta židlí kombinuje více materiálů. Příkladem může být kancelářské křeslo W 03 právě z koženky a pružné látky MESH.

Velký vliv má také to, jak se posadíte

Sedíte správně na správné židli? Existují určité ergonomické předpisy, podle nichž byste měli sedět v úhlu 100 až 110 stupňů, zápěstí by mělo být v přímce s předloktím, nohy od sebe (rozhodně ne křížem). Místo měření úhlů lze ale využít daleko jednodušší poučku. Prostě sledujte, zda vás z vaší židle a způsobu sezení bolí záda, za krkem či cokoliv jiného.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.