23.6.2014
Kategorie: Společnost

Kudy ven z marasmu aneb co dělat v zemi, kterou udusila byrokracie

Sdílejte článek:

PP (PETR HAMPL)  23|06|2014

Nedávno publikoval Petr Hampl na svém blogu zajímavou úvahu, která se zamýšlí nad tím co může normální člověk dělat v současné přebyrokratizované a přeregulované společnosti jiného než nadávat na poměry? Všude vidíme, že se situace každým rokem zhoršuje. Vlády se mění, ale všechny se chovají, jako by jejich hlavním cílem bylo zničit životní šance vlastního lidu. Státní dluh roste.

 

 

Státní správa je stále dražší a úřady stále arogantnější. Mezitím jsou likvidovány poslední demokratické mechanismy a vládnoucí elita se už ani nenamáhá předstírat, že bere ohledy na normální lidi, co se živí poctivou prací.

Někteří uvažují o občanských nepokojích, což spočívá v tom, že vyjdou do ulice a vymlátí okna svým sousedům se stejně ubohým údělem, jaký mají oni sami. A pak tu jsou ti, kdo se snaží složit všechnu naději v Andreje Velikého a přivírat oči před jeho děsivě břídilským počínáním na ministerstvu financí (Jestliže jsme si za Kalouska mysleli, že to už nemůže být horší, teď už je jasné, že to bylo naivní. I kdyby Babiš zabavil všem drobným podnikatelům veškerý majetek a uložil u Agrofertu všechny státní peníze, nedokáže pokrýt rozmařilost státní správy, která za Babiše dosahuje dříve nepředstavitelných rozměrů) … píše Petr Hampl a pokračuje:

 

Ale vedle toho je tu konečně pozitivní recept. Těch pár vět zaznělo po mé přednášce o třídních konfliktech, kterou jsem zakončil několikabodovým shrnutím:

 

  • Žijeme ve společnosti s hlubokými rozdíly mezi vládnoucí elitou a zbytkem společnosti.
  • Vládnoucí elita nezahrnuje jen nejbohatší lidi a manažery korporací, ale také profesionální novináře, umělce, vědce a vyšší státní úředníky.
  • Vládnoucí elita se od zbytku společnosti odlišuje životním stylem a vírou v multikulturalismus.
  • Vládnoucí elita se naučila využívat rozsáhlý stát, vysoké daně a systém regulací jako nástroj své moci nad nižšími třídami.
  • Vládnoucí elita nemá zájem na obnovení ekonomické prosperity.
  • Jedná se o statistické tendence, nikoliv striktní determinovanost (existují státní úředníci milující svobodu a pravdoláskařští podnikatelé, i když jich není mnoho).

Reportáž z celé akce najdete zde.

 

 

Poněkud tísnivou atmosféru, která celkem logicky zavládla, prolomil Tomáš Pajonk (majitel malé firmy a předseda Svobodných na Zlínsku) třemi jednoduchými body:

 

  • Buďte poctiví k lidem kolem sebe a učte se řešit případné spory přímo slušnou dohodou, aniž bychom museli do normálních vztahů tahat státní byrokracii.

  • Nevěřte tomu, že když vládnoucí elitu začnete napodobovat, vezme vás mezi sebe. Můžete volit elitářské strany, můžete si osvojit různé elitářské názory, ale vaše životní šance ani životní šance vašich dětí se tím nezvýší. V očích těch nahoře budete pořád patřit k lůze.

  • Volte takové strany, které nenabízí výměnu politiků, ale skutečně hlubokou systémovou změnu. 

Nemám k tomu co dodat. Snad jen, že mě mrzí, že jsem to nevymyslel sám.

 

Tolik Petr Hampl. Celý původní článek si můžete přečíst na jeho blogu.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2017: *****

Petr Chromý 100,- Kč, Jiřina Wanglerová 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Pavlíček 2000,- Kč, Jaromír Pistorius 2500,- Kč, Karel Chmulík 100,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Josef Soumar 1000,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jiří Fridrich 50,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 950,00 Kč *****

Děkujeme!


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.