18.10.2015
Kategorie: Společnost

Kopeme si vlastní hrob

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OSKAR DOBROVODSKÝ 18|10|2015

V souvislosti s dnešním volným pohybem nelegálních migrantů (uprchlíků) po zemích EU jsem si vzpomněl na rok 1997, kdy nám slovenská firma několik měsíců vyřizovala pracovní a pobytové vízum do Německa. Všude, ať už ve městě, u vody na rybách, v německé firmě kde jsme byli zaměstnáni jsme museli nosit u sebe pasy, pobytové a pracovní vízum. Když přišla kontrola, postavili nás do řady a začali kontrolovat jak nějaké podezřelé pachatele čehosi (Němci měli značnou nedůvěru k obyvatelům post – komunistického východního bloku a humanisté se mohli i na hlavu postavit, když tvrdili, že jsme součástí západu).

Do Německa jsem jezdíval autobusem z Prahy a od německého Passau nás celní policie i třikrát všechny přinutila vystoupit z autobusu, ukázat zavazadla, jestli náhodou nemáme více než 1 karton cigaret atd. a to vše v noci, nejprve o 1:00, pak o 3:00 ao 5:00, v zimě, kdy bylo -10 ° C. Pracovat se dalo v Německu maximálně 2 roky, pak se dotyčný zaměstnanec musel vrátit domů a až po 2 letech mohl znovu požádat o pracovní vízum do Německa.

Ale já jsem byl spokojený, nestěžoval jsem si, byl jsem rád, že jsem se tam vůbec dostal.

xxl-2008-05-14-worktravel-66c3bf

Do baskického Bilbaa jsem si vybavoval pracovní a pobytové vízum 12 měsíců, stálo mě to hodně peněz, musel jsem mít čistý rejstřík trestů, dobrý zdravotní stav, základní znalost španělštiny atd. To byly úřední procedury doma, no a pak mě čekala další byrokratická šikana na španělských úřadech, na policii … nic, ani korunu (pesetu) jsem samozřejmě nedostal zdarma, musel jsem si vzít půjčku na první měsíce, abych mohl zaplatit dopředu nájem za byt + cestu do práce.

Ale nestěžoval jsem si, byl jsem spokojený, že se mi vše podařilo vyřídit, učil jsem se jazyk a snažil jsem se v práci jak se jen dalo, abych dostal pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Proč na to vzpomínám? Zamyslel jsem se nad fakty jako je tomu dnes. Že nás, Evropany z východního bloku (pro ně jsme nadále východní blok) šikanovali, buzerovali úřady, policisté na každém kroku a nelegální migranti z Afriky či Asie si zde mohou cestovat nahoru dolů, bez víz, bez pasů, bez ničeho a ještě jim za to i platíme …

Kopeme si vlastní hrob.

ZDROJ: Oskar Dobrovodský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
85 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.