1.9.2014
Kategorie: Ekonomika

Když zastavíte rozkrádání státu, bude rozpočet vyrovnaný hned

Sdílejte článek:

MICHAL MALÝ 01|09|2014

Ministr financí Andrej Babiš prohlásil: „Když zvládneme vybírat daně, vyrovnáme do tří let rozpočet“. Já (a nejen já) říkám: „Když se přestasne stát rozkrádat, bude rozpočet vyrovnaný hned.“ 

 

 

Lihová mafie připravila stát o tři miliardy korun. Pachatelé dostali i s ohledem na počet mrtvých maximální tresty. Svoji trestnou činnost však podle vlastních slov pachatelé provozovali tak dlouho jen díky tomu, že upláceli celníky a policisty. Jak to, že nebyl obviněn a potrestán žádný z nich? Zadávají se nesmyslné a předražené IT zakázky (např. Lesy ČR o 3,5 mld.), nakupuje se nesmyslné množství předražené kancelářské techniky. Jen „slavné“ sKarty byly trojnásobně předražené. A co ostatní? Za práci programátora si firmy účtují obvykle 10 tisíc korun za den, manažeři si pak účtují i 40 tisíc korun denně. Mnohé projekty se po dokončení a zaplacení ruší (sKarty), jiné jsou nesmyslné a fungují s výpadky (Opencard, registr vozidel).

 

Stát podle expertů platí za informační a komunikační technologie až 100 miliard korun ročně. Další zakázky pak vypisují státní podniky, úřady a obce. Velké množství výběrových řízení je „ušito na míru“,tak, že může zvítězit pouze předem určený uchazeč. Obrovské množství zakázek je zadáváno bez výběrového řízení, například za vlád sociální demokracie v letech 2001 až 2004 v působnosti Ministerstva obrany bylo 74 % až 78 % zakázek zadáno bez výběrového řízení. A zadluženost státu? Jen pro srovnání: na konci Klausovských vlád, v roce 1998, byl státní dluh méně než 150 miliard, na konci Zemanovy vlády byl státní dluh ve výši 395,9 miliard korun.

 

Kontrola v šesti resortech, které řídí hnutí ANO, ukázala, že u faktur za 16 miliard korun nelze vůbec najít veřejnou zakázku. Přestože ministerstva mají své právníky, zadávají zakázky externím, v celkovém součtu za miliardy. Byly proplaceny poradenské smlouvy, které nemají žádné plnění. Je s podivem, proč ostatní členové koalice, ČSSD a KDU-ČSL odmítli provést obdobné audity na jimi řízených resortech. Andrej Babiš chce zlepšit výběr daní. Drtivá většina podnikatelů je ale platí poctivě. Pokud nezaplatíte v termínu státu, dostanete okamžitě pokutu a kontrolu navrch. Na vrácení peněz od státu ale často čekáte měsíce.

 

 

Proč se řeší jen výběr daní a neřeší se nesmyslné utrácení státu a korupce? Rittig, Janoušek a Dalík jsou prý kmotři a žijí z korupce. Jak by ale takto mohli existovat, nebýt zkorumpovaných politiků? Proč nebyl obviněn žádný politik, který byl mediích podezříván z korupce? Proč policie nevyšetřovala vedle kmotrů i politiky, jako třeba Kalouska, Grosse, Topolánka, Řebíčka a další? Pamatujete?: americký velvyslanec v Praze William Cabaniss mimo jiné uvedl, že „Kalousek si přišel při plánování nákupu švédských gripenů na tolik peněz, že si teď může dovolit být nejpoctivější muž ve vládě“. A když jsme u Kalouska, co nefunkční padáky?

 

Nebo co zakázka na Likvidaci ekologických odpadů z let 2008/9? Miroslav Kalousek pod vedením Ministerstva financí tehdy stanovil a garantoval cenu zakázky na 114 mld. Kč. Ministerstvo životního prostředí, kterému tehdy velel Martin Bursík, cenu obřího tendru odhadlo na částku o celých 75 mld. nižší, tedy na 39. mld. Kč. Kalousek se Zemanem do poslední chvíle před soudem ve Švýcarsku tvrdili, že v kauze MUS nevznikla státu žádná škoda. Najednou chce ale stát cca 14 miliard, o které byl prý poškozen a policie chce šetřit Koláčka a spol., ale proč nešetří politiky, odpovědné za tuto „privatizaci“?

 

 

MF DNES v minulosti informovala o tom, že ze švýcarského vyšetřování vyplývá, že švýcarská Investenergy S.A. po rozhodnutí české vlády o prodeji zbytkového podílu poslala provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů korun) na účet na Gibraltar. Peníze prý skončily u lidí blízkých někdejšímu předsedovi ČSSD Stanislavu Grossovi. Nynější premier Bohuslav Sobotka „prodal“ kamarádovi Bakalovi OKD a byty se ztrátou údajně až 60 miliard. Bude jej také šetřit policie a stíhat jej pan Ištvan, nebo jsou trafiky poslanců závažnější korupcí? Andrej Babiš chce zlepšit výběr daní. Přitom se každoročně ze státního rozpočtu rozkrade údajně až 100 miliard. Nebylo by tedy účinnější toto rozkrádání zastavit a potrestat vedle kmotrů zkorumpované politiky?

 

Už jen proto, že oč víc Andrej Babiš na daních vybere, o to více se rozkrade. A pokud by se nekradlo, byl by rozpočet vyrovnaný hned a ne až za tři roky.

 

ZDROJ: Michal Malý 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.