vanoce
24.12.2016
Kategorie: Historie

Když končí advent …

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Řekne-li se Vánoce, tak každý si představí něco jiného, pro každého má toto slovo jiný význam. Co snad všechny spojuje je Štědrovečerní večeře.

Když napíši, že to je druhý největší den v roce, tak myslím z pohledu křesťanů, protože ten největší den je oslava Velikonoc a Kristova zmrtvýchvstání. Vlastně se tím naplňuje celý obsah křesťanských dějin od Starozákonní doby, až do příchodu Krista, kdy ten druhý se stal prvním. Abrahámům prvorozený syn, narozený z otrokyně Hagar neměl šanci se stát, po narození jeho druhorozeného syna z jeho ženy Sáry jeho nástupcem, Izákův druhorozený syn Jákob přeskočil Ezaua za misku čočky. A tak i narození Krista, byť významné je bezvýznamné v okamžiku jeho smrti a následnému Vzkříšení.

Advent je radostné očekávání narození Syna Božího. Velký pátek je znakem smutku nad smrtí, následná Sobota pak beznaděj a konečně První velikonoční neděle je znamením radosti a naplnění naděje. A přesto nebylo by Velikonoc bez Vánoc. A přestože tyto svátky nedosahují významu Velikonoc, tak pro křesťany oba svátky mají jeden dosah. Očekávání, půst, pokání, zrození. Jednou ze živé matky (Vánoce), podruhé ze smrti (Velikonoce). Je to prolínání života a smrti. Narození, smrti a znovuzrození. O Vánocích se rodíme s Kristem, prožíváme Jeho smrt, abychom se opět v Kristu narodili.

Pro křesťany je počátek Adventu nejen konec starého roku a začátek nového, ale také období, kdy zpytujeme svojí duši, hodnotíme svoje vztahy k druhým lidem. Období odpuštění.

V dnešní době, snad více než kdy jindy v dějinách si uvědomujeme, že slavit Vánoce není samozřejmost. Že dnes a denně jsou pronásledování křesťané v islámských zemích a svět o nich mlčí. Nevidí je, nechce je vidět. Jako by se na křesťanech na Blízkém východě, ale nejen tam naplnilo Kristovo…..“Jako mě pronásledují, i vás budou pronásledovat“.

Naše společnost má plná ústa humanismu, lidských práv, ale ten humanismus a lidská práva by nikdy neexistovala, nebýt křesťanství. A přesto naše společnost nemá zájem o pronásledované křesťany, více jí zajímají jejich pronásledovatelé, kteří jsou v důsledku stavěni do role obětí, zatímco skutečné oběti jsou ignorovány. Zatímco každý rok čteme o tom, co slaví muslimové a jaký význam mají jejich svátky, tak o tom proč a co slaví křesťané, se nedočteme.

Přitom si neuvědomujeme, že skutečnost naší víry, že Kristus vzešel z Panny Marie, dalo postupem času ženám v naší společnosti důstojnost, jaké se jim nedostalo v jiných společnostech. Že rovnost před Bohem vedla k rovnosti lidem před zákonem a to jak „otroka“, tak jeho pána.

Vím, pro mnohé je každé náboženství nesmyslem a berličkou pro nevzdělané. Mnozí budou říkat, že křesťané Vánoce ukradli Keltům, stejně jako Velikonoce a případně i Dušičky. A budu s nimi částečně souhlasit, jenomže ono nešlo o krádež, ale o to, že křesťané dali tomu, co znali, jiný význam, který měl dopad na naše dějiny. Význam, který přesahuje nás všechny, a my všichni jsme produktem křesťanství, ať si to chceme přiznat, nebo ne.

Pro mě je toto období třetím rokem, kdy budu slavit Vánoce bez svého otce. A přesto jako by můj otec byl stále se mnou. Myslím a věřím, že podobně to cítí každý, kdy přišel o svého blízkého. A při vzpomínce na svého tátu si říkám, co vše jsem mu nedal a neřekl. Protože předtím byl tady a na vše byl čas. Dnes už vím, že říci druhým, že je máme rádi, být s nimi, těšit se z jejich přítomnosti se má hned a když to člověk nestihne, tak čas Adventu a Vánoc je tím nejlepším časem.

Třeba jen říci těm druhým…“Mám tě rád“. To je možná ten nejkrásnější dárek.

 

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.