605569_article_photo_20-05-2017-milan-pochod-pro-migranty_900x
7.2.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Kdo může za zločiny proti migrantům?

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Právě byl na doživotí odsouzen Angličan Darren Osborne, který vloni v červnu najel v Londýně do skupiny muslimů. A před pár dny střílel Ital Luca Traiani ve městě Macerata na černochy. Kdo za ty zločiny může?

Je známo, že někteří pokrokoví kriminologové dokáží jakýkoliv zločin vysvětlit prostředím. Od kapesní krádeže až po teroristický atentát jsou vinny hlavně okolnosti, do nichž se pachatel narodil, v nichž vyrůstal a ve kterých žije. Někdy za jeho čin může to že nemá práci, jindy zase to, že jí má moc. Někdy páchá zločiny protože je ženatý a jindy zase, protože je osamělý. Ale vždycky nese větší část viny okolí.

A tak si říkám, do jaké míry mohou okolnosti také za násilné útoky proti migrantům? Jednoduchá otázka: Došlo by k nim, kdyby v posledních dvou letech nedošlo k migrační vlně a k nárůstu islámského terorismu v Evropě?

A jaký podíl viny na zločinech proti migrantům vlastně nesou samy vlády hostitelských zemí? Nebyly schopny migrační vlnu ani zastavit, ani výrazně omezit, a dokonce nedokážou vůči migrantům ani prosadit všechny svoje vlastní zákony.

Třeba v některých německých městech radní nedokázali zabránit migrantům, kteří byli přiděleni do jiných měst, aby se přistěhovali do jejich města. Když státní orgány nedokážou ani takovouto maličkost, jak mohou domácí občané důvěřovat tomu, že je ochrání proti nasilí ze strany migrantů. Nevede to k jejich traumatizaci?

Další vliv okolí vypadá takto. Migranti přišli do Evropy protože si chtějí zlepšit život. Ale jelikož se nechtějí nebo nedokáží přizpůsobit zvyklostem v hostitelské zemi, tak jejich příchod vede ke zhoršení života domácích občanů. Zhoršení začíná nevinně, „jenom“ růstem množství odpadků na ulicích a končí rozčtvrcením mladé Italky, jako nedávno v Římě.

A co na to pokrokový kriminolog? Podle své osvědčené metody by měl usoudit, že vinu nemá v první řadě ani Osborne a ani Traini, ale především okolnosti. Měl by říci: Stát není schopen chránit své občany před některými nepřizpůsobivými cizinci a porušuje svoje vlastní zákony tím, že je nedokáže prosadit. Sami migranti se odmítají podřídit formálním a neformálním pravidlům života v hostitelské zemi. A tak se nikdo nemůže divit, že jsou domácí obyvatelé traumatizovaní a některým z nich přeskočí a řeknou si „oko za oko“. To všechno by pokrokový kriminolog mohl říci.

Ale neudělá to, protože by pak již nebyl pokrokový. A tak raději vlivy prostředí pro tentokrát „přehlédne“ a hledá vinu především u toho občana hostitelské země, který migranty napadl. To je zvláštní nepoměr, ne?

Autor: Petr Robejšek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
52 komentářů
  • Helena Novotná
    • Helena Novotná
  • Helena Novotná
    • Helena Novotná
  • Helena Novotná
    • Helena Novotná
 1. Helena Novotná
  • Helena Novotná

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.