13.12.2013
Kategorie: Společnost

Kdo ještě věří v odborné řízení státu?

Sdílejte článek:

OD: TIBOR POSPÍŠIL 13|12|2013

Drtivá většina mých spoluobčanů věří, že stát je možné řídit ku prospěchu jeho občanů. Neodradí je ani to, že hledání politiků, kteří by to dokázali, probíhá dlouhá desetiletí a přesto se stále nenašli. Zaujaly mě dvě argumentace, které při řízení státu použili vysocí úředníci v oblasti financí.

 

Často slýchám, že kdyby stát řídili odborníci, bylo by možné realizovat proti vůli občanů (tj. prostřednictvím státu) věci, které budou pro lidi prospěšné. Už tato konstrukce mi přijde silně schizofrenní. Pokud někdo něco považuje za prospěšné pro sebe, proč by to nerealizoval sám a potřeboval by být k tomu přinucen?

 

Ale pojďme raději k dvojici odborných (?) argumentací, které v nedávné době použili vysocí úředníci.

 

Martin Filko, ředitel Institutu finanční politiky slovenského ministerstva financí:

V jednom ekonomickém experimentu mají účastníci podle svého uvážení vložit do společné kasy část peněz, které předtím dostali od organizátora experimentu. Zbytek si mohou nechat. Společné peníze se znásobí a rozdělí mezi účastníky rovným dílem.

Pro mě naprosto neuvěřitelné, jak vysoký státní úředník ministerstva financí může byť i jen na svém blogu veřejně uvažovat (či argumentovat?) Tímto způsobem. Kde tam vidíte byť jen gram odbornosti? Nicméně to je čistá ideologie. Pokud vám jeho argumentace nepřijde úplně scestná, zkuste si přečíst toto.

 

 

V České republice se místní národní banka rozhodla obrat občany o cca 5-7% jejich úspor a příjmů v českých korunách. Samozřejmě v dobrém úmyslu a jen a právě pro blaho všech. Co však obyvatelé slonovinové věže monetární POLITIKY nečekali, byl dost hlasitý odpor i ze strany svých obvyklých spolupachatelů, ekonomů. A tak se ČNB odhodlala k vysvětlování svého kroku. Kdo má zájem, může si přečíst vyjádření. Poslední bod číslo 12 doporučuji si přečíst několikrát za sebou.


Mě však zaujalo to, jaké statistiky, resp. informace se v rozhodování o miliardových objemech a zásadních zásazích používají:

Singer používá při pohledu na chování spotřebitelů a očekávání vývoje poptávky i takovou argumenty, jako výrazně rostoucí četnost vyhledávání letáků (a tedy slev a nejnižších cen) přes Google.

 

Takže milí občané České republiky. Pokud se vám umělé a politické oslabení české koruny nelíbí, musíte se zorganizovat. Přestat Guglit kdejaké letáky, slevy a podobné deflační termíny. Zkuste například hledat prodejce automobilů Porsche, Maserati, exotické dovolené v Pacifiku, šperky, zlato, diamanty ….
Na závěr ještě zmíním mou nejoblíbenější politickou statistiku, kterou je statistika nezaměstnanosti, se kterou si své „užívají“ američtí měnoví politici. Rozběhli dotace pro své kamarády z Volstrítu s tím, že je zastaví, pokud se nezaměstnanost sníží na určitou hranici. Kdyby uměli česky, mohli si přečíst můj článek, kde vysvětluji „záhadu“, jak se může snižovat míra nezaměstnanosti zároveň se snižováním míry zaměstnanosti. Protože ani extrémním uvolněním měnové politiky v Americe se nedaří nastartovat hospodářský „růst“ a tak jim nezaměstnanost klesá. Lidé prostě už ztratili víru a práci si přestali hledat (čím byli vyřazeni ze statistiky nezaměstnanosti).

Nuž a tak se hranice nezaměstnanosti, po jejímž dosažení by se teoreticky měly ukončit masivní dotace pro Wall Street bude muset posunout níže.
Takže přátelé, s tou vírou v možnost odborného řízení státu skutečně raději velmi opatrně a s alespoň zdravou mírou skeptického uvažování.

 

ZDROJ: Tibor Pospíšil  

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.