9.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Kde končí solidarita a začíná pozitivní diskriminace?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JIŘÍ HEMERLE 09|08|2014

Mé předchozí články o progresivní dani a o dani pro bohaté vyvolaly mezi diskutujícími velkou vlnu nesouhlasných reakcí. Převažujícím argumentem v diskuzi mezi příznivci těchto daní, je tvrzení, že úspěšnější lidé musí být solidární se zbytkem společnosti. Nic proti tomu nemám, snad bych jen vyměnil slovo „musí“.

 

 

Tedy, pokud se všichni shodneme na názoru, že jedinci ve společnosti by měli být v případě setrvání v této společnosti solidární se zbytkem, vyvstane nová otázka. Nakolik by měli být solidární?

 

Pro výklad významu slova solidarita použiji slovník cizích slov: „SOLIDARITA – soudržnost, vzájemná podpora, pospolitost, svornost“.

 

Zřejmě až sem, není nikdo, kdo by něčemu nerozuměl. Dále to už nebude tak jednoznačné. Totiž jakou míru solidarity je společnost po jedinci oprávněna požadovat? (zde laskavě prosím čtenáře o shovívavost s termíny „oprávněna“ a „spravedlivá“).

 

1/ daň absolutní (z hlavy) – jediná skutečně rovná daň, kdy každý zaplatí ve stejné výši. V této chvíli tedy nemajetný odvede stejnou částku na dani jako člověk majetný, čímž jsou ke zbytku společnosti oba dva stejně solidární.

 

2/ daň tzv. rovná – která je rovná snad jen nerozdílnou výší procentní, avšak v absolutní hodnotě roste společně se zdaněným příjmem. V této chvíli tedy nemajetný odvede menší částku na dani než člověk majetný. Ke zbytku společnosti je majetný více solidární, neboť do společné kasy odvádí větší část svého příjmu.

 

3/ daň progresivní – kdy procenta daně narůstají s výší příjmu. V této chvíli odvádí na dani majetný člověk mnohem více než člověk nemajetný. Jeho solidarita je tak prokazatelně mnohem větší.

 

4/ daň progresivní + daň pro bohaté – procenta daně stoupají s příjmem a navíc za každý příjem nad hranici sta tisíc (údajného bohatství) je odvedeno dalších 7%. V této chvíli je částka daně i solidarita na nejvyšším stupni.

 

 

Nicméně nenechme se mýlit, že tímto solidarita nemajetných i majetných se zbytkem společnosti skončila. Ve většině případů platí všichni další daně jako je daň spotřebníDPHdaň z nemovitosti, i nesmírně hloupá daň dědická. Pochopitelně tyto daně platí majetní také ve větší výši, neboť jejich příjmy jim umožňují pořízení více zboží zatížených těmito daněmi.

 

Nevím jak Vám, ale mně tato daňová zátěž připadá dost vysoká i pro méně majetné. Ovšem otázka pro diskuzi je: kolik opravdu mají majetní zbytku společnosti zaplatit z výsledků své práce, aby byli dostatečně solidární? Je vrcholem solidarity, když majetný odevzdá společnosti všechen svůj příjem a majetek? Je to ještě solidarita? Nebo už je to pozitivní diskriminace, znárodnění, vyvlastnění, konfiskace? A kdo určí kolik to bude? Bude to stejné jako se stanovením hranice bohatství? A pokud je tato otázka tím, co odděluje pravici od levice, pak se vás ptám: Kde je střed?

 

ZDROJ: Jiří Hemerle

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
5 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.