cssdkomunisti
22.12.2017
Kategorie: Politika

Kam kráčí ČSSD?

Sdílejte článek:

JAN VOCEL

Česká strana sociálně demokratická se po volbách do Poslanecké sněmovny potýká pravděpodobně s největší krizí ve své historii. Od voličů jí byl kvůli vnitrostranickým kotrmelcům, slabému výkonu navenek i nezvládnutí fenoménu Babiš vystaven bolestivý účet, který hluboce převyšuje finanční odměny za počet získaných mandátů. ČSSD je tak nyní bez předsedy strany, financí, ideového ukotvení a její stranické preference klesají podle posledních průzkumů k 5% hranici.

Sociální demokraté upadli po volbách do mediálního i strategického kómatu. Vyjadřují se nerozhodně a v Poslanecké sněmovně postupují opatrně. Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše se blíží. Komunisté a Okamura již postupují s ANO ve vzájemné shodě, představitelé Demokratického bloku protestují, kudy chodí. Co mezitím dělá ČSSD? Nikdo neví. Jaké jsou její postoje k personálním změnám ve sněmovních výborech? Jaké jsou její konkrétní požadavky na vládu Andreje Babiše? Její ostentativní přešlapování souvisí s tím, že po volebním zemětřesení všichni čekají na únorový mimořádný sjezd strany, kde bude zvoleno nové vedení. Teprve to by mělo určit směr, kterým se strana vydá.

  • Velké dilema bez uspokojivého řešení

Důležitým dilematem bude ideový směr, jakým se ČSSD vydá. Několik let se snažila přiblížit moderní liberální levici a oslovovat tak i městské intelektuálnější voliče. Tato strategie byla opuštěna tváří v tvář klesajícím preferencím před posledními parlamentními volbami, kdy se strana vrátila ke svým tradičním voličům z vesnic a továren. Ti se ale mezitím rozutekli k ANO a SPD. Rozložení politických stran v České republice staví ČSSD do nezáviděníhodné pozice. Pro liberální voliče jsou v současnosti atraktivnější Piráti a částečně i STAN a TOP09. Na tento společenský segment nemůže ČSSD se svými Foldyny a Hašky pomýšlet.

Zbývá jí tedy varianta, že se stane (v lepším případě) jakousi soft verzí KSČM, hnutí ANO, nebo SPD. Na každou z těchto variant (tradiční levice, levicový populismus, národní socialismus) má ČSSD ve svých řadách kádry, které může vytáhnout do čela. Měla by si ale uvědomit, že pohrávání si s povrchními či radikálními tématy, která jí historicky nepatří, nemusí přinést dlouhodobý užitek. Nespokojení voliči vždy zvolí v krizových situacích radikálnější cestu, než jim může ČSSD v rámci svého demokratického charakteru nabídnout.

  • Hledá se předseda

V současnosti se v ČSSD zdvihá protivlna liberálního proudu, který reprezentoval zejména Vladimír Špidla a víceméně i Bohuslav Sobotka. O vysoké pozice ve straně se opět hlásí pučisté Michal Hašek (v současnosti asistent poslance Jiřího Běhounka), Jiří Zimola, Roman Onderka, či proruský a velkosrbský nadšenec Jaroslav Foldyna. Nikdo z nich se ale sebevědomě nepřihlásil k tomu, že by chtěl být novým předsedou strany, protože se jedná téměř o nesplnitelnou misi. Kromě výše zmíněných problémů bude u stranického lídra klíčová otázka jeho důvěryhodnosti. Taková osobnost je v současné ČSSD těžko k nalezení.

Jelikož podle stanov musí být předseda minimálně 4 roky členem strany, varianta s novou tváří po vzoru Petra Fialy v ODS se neuskuteční. Zbývá tedy buď sázka na nějakou současnou tvář ČSSD, což je s ohledem na výše uvedené velmi riskantní plán. Stranu by snad mohl zachránit „příchod spasitele“, který by nějakou formou obešel stávající stanovy. Této role je připraven se ujmout Jiří Paroubek. Návrat do ČSSD Paroubkovi ale zatím neschválila místní organizace ČSSD na Praze 5, jíž byl před založením LEV 21 členem. Tím de facto zachránila existenci strany. Jiří Paroubek přinesl do politiky nový styl plný populismu a okázalých gest, jenž mu v roce 2006 málem vyhrály volby. Od té doby však jeho image těžce trpěla a několikanásobný volební propadák pod hlavičkou LEV 21 byl tak logickým vyústěním jeho politické kariéry. Zatímco dříve překypoval energií, za kterou šly davy, dnes je plný zášti, jež ho dovádí k teoriím o jakési zájmové skupině, která si prý nepřeje jeho návrat do politiky.

Také bouřlivý rozvod se svou manželkou Petrou, u kterého do médiích vypouštěl osobní korespondenci a řešilo se vyhrožování, únos dcery a trestní oznámení za její pohlavní zneužívání, jistě pobavil čtenáře bulvárních médií. Možná tím nastolil témata v hospodských debatách, ale důvod pro opětovnou volbu Jiřího Paroubka do jakékoliv veřejné funkce nepřinesl.

  • Budoucí kroky ČSSD v Poslanecké sněmovně

Současné váhavé počínání ČSSD v Poslanecké sněmovně se vyjasní po únorovém stranickém sjezdu. Co můžeme po jeho skončení očekávat? Sociální demokraté v blízké budoucnosti více či méně padnou do náruče Andreji Babišovi. Osobnosti tlačící se do čela strany spojuje nízká ideová vyhraněnost a z toho plynoucí politický pragmatismus, který přivede ČSSD k podpisu „paktu o neútočení“ s Andrejem Babišem. Ten tak získá hlasovací sílu pro své zákony a ČSSD bude mít čas se vypořádat s finančními problémy.

Andrej Babiš bude chtít na první pokus utvořit menšinovou vládu s podporou KSČM a SPD. Pokud neuspěje (z mezinárodního hlediska třeba i záměrně), je pravděpodobné, že se ve druhém pokusu obrátí na ČSSD, s níž by vládl za podpory KDU – ČSL či KSČM. Zbývá tedy vyřešit už jen poslední, z pohledu mnohých funkcionářů strany zcela banální otázku: Kdo bude ČSSD za takového stavu v následujících letech volit?

 

Autor: 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.