28.9.2013
Kategorie: Historie

Julius Fučík – hrdina nebo komunistický mýtus?

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 28|09|2013

Nedávno tomu bylo sedmdesát let, co nacisté popravili v Berlíně Julia Fučíka, kdysi komunisty glorifikovanou vymyšlenou modlu. Ve skutečnosti to byl průměrný novinář, lhář, krátkodobý odbojář a nakonec spíše zbabělec. Když měl bojovat, nebojoval, a kvůli němu gestapo zatklo další lidi. Náš odboj měl přitom skutečné hrdiny, kteří si naši úctu zaslouží daleko víc.

 

 

Toto výročí přešla veřejnost prakticky bez povšimnutí, z médií se mu věnoval ve velmi zajímavém článku v časopise Týden č. 36 Ivan Motýl. Ten správně připomněl, že fanatický komunista Fučík ve svých pracích o Sovětském svazu dvacátých a třicátých let minulého století sprostě lhal, když nehorázně zkresloval tamní skutečnost. Za to si to s ním právem vyřídily dvě prvorepublikové literární hvězdy – Ferdinand Peroutka o něm napsal, že je příkladná nula a Karel Čapek ho v Přítomnosti nazval drzým lhářem. Fučík oběma zmíněným pánům nesahal ani po kotníky.

 

Pravdou rovněž je, že Fučík v situaci, kdy byl přistižen gestapem v bytě manželů Jelínkových na Pankráci 24. dubna 1942, se vzdal nacistům bez boje, přestože u sebe měl dvě pistole.

 

Přitom nepsaný zákon odbojářům nařizoval bojovat do poslední chvíle, jak jen to bude možné. On však obě pistole schoval do postele a dokonce je odmítl vydat Mirkovi Klecanovi, který se bránit chtěl. Ano, to byl ten Mirek Klecan, o kterém Fučík ve své Reportáži psané na oprátce píše, že zradil a na gestapu vypovídal. To však na základě této události zpochybňuje profesor Václav Černý v II. díle svého stěžejní knihy Paměti 1938 – 1945 s podtitulem Křik koruny české.

 

Na gestapu se pak Fučík docela rozpovídal a kvůli němu pak byla zatčena třeba vdova po jeho spolustraníkovi Kurtu Konradovi. Jiné oběti jeho upovídanosti měly to štěstí, že se dokázaly schovávat po celou válku. Společně s Fučíkem byla zatčena i Riva Krieglová, která v dokumentu České televize o Fučíkovi natočeném režisérkou Helenou Třeštíkovou vyřkla nekompromisní ortel: „Fučík mluvil,“ a rovněž mu vytýkala, že se nebránil a nestřílel. Paní Krieglová byla komunistkou, ale společně se svým druhým manželem Františkem Krieglem to byli stateční mravní lidé, kteří si později v době sovětské okupace v roce 1968 zachovali tvář. A já nemám důvod jí nevěřit!

 

Důležitým faktem rovněž je, že Fučíkova odbojářská dráha byla relativně krátká a trvala zhruba deset měsíců. Až do července 1941se na odboji proti nacistům významně nepodílel, a teprve za II. ilegálního Ústředního výboru KSČ se stává vrchním redaktorem ilegálního Rudého práva. To vycházelo jednou měsíčně a on se podílel na deseti číslech.

 

 

Tento bigotní stalinista neobstojí například ve srovnání se statečným Janem Smudkem, který se dokázal prostřílet se zdánlivě bezvýchodné situace a ještě přitom těžce zranit velitele klatovského gestapa. I mezi komunisty bylo víc statečnějších osobností, o kterých se tolik nemluví, viz Vladislav Vančura nebo Jan Zika.

 

Fučíkův kult osobnosti coby hrdinného bojovníka proti nacistům byl podle všeho dílem komické náhody. Komunisté potřebovali po roce 1945 někoho, hrdinu, který by zaujal mládež. A je pravdou, že Fučík vypadal vizuálně dobře, mladě a proto se stal odbojářskou hvězdou, kterou nikdy nebyl.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 4 130,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.