5.5.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Jsem rasista?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DUŠAN MAKOVSKÝ 05/05/2013

Je to nějakých čtrnáct dní, co můj devítiletý syn přišel z venku v slzách, že ho zmlátila partička pěti starších dětí a že prý mu nadávali do „bílých sviní“. Dnes se mi dostal do ruky naskenovaný článek z jakýchsi novin ( sken najdete zde ) o napadeni malého děcka staršími romskými dětmi. 

 
Tyto události mě donutily se zamyslet nad tím, jestli jsem rasista ve chvíli, kdy si myslím, že už dozrál čas na to skončit s falešným humanismem, rozhazováním sociálních dávek těm, kteří stejně nebudou nikdy pořádně pracovat a neustálým omlouváním excesů romského etnika. Definice slova „rasista“ je poměrně přesná: Ideologie, vycházející z přesvědčení o výjimečném postavení a hodnotě vlastní rasy a méněcennosti ras ostatních. Já osobně nemám pocit že bych se cítil nějak nadřazený černochovi, kterého potkám v metru, či vietnamskému stánkaři u kterého občas nakupuji zeleninu. Vzato tedy doslova, nejsem rasista. Snad kdyby někdo přesně zadefinoval novotvar „selektivní rasismus“. Ale ani v ten moment bych si jako rasista, byť vybíravý nepřipadal. 
.
Je snad rasismus chtít aby se někdo choval slušně, pracoval, odváděl daně, nekradl a respektoval zákon a zásady slušného soužití? Je rasismus když mi vadí neustálé zneužívání sociálního systému? Mám si snad ve vlastní rodné zemi připadat jako mimozemšťan ve chvíli, kdy poslouchám řeči o tom, že „oni“ jsou oběť nás, kteří je nechápeme a že vlastně „jejich“ chování je obrana proti „naší“ nesnášenlivosti? V čem jsou nesnášenliví můj syn a čtyřletá holčina z linkovaného článku? Co bylo tak „rasistického“ na snaze strážníků uklidnit pouliční mejdan? Jsem rasista, když si ve chvíli, kdy se vedle mě v metru postaví dvě, tři jasně identifikovatelné příslušnice „romské menšiny“ vrazím ruku do kapsy a držím se peněženky jako klíště? Jsem rasista když v tomto případě dávám bacha jestli tyto dámy neskenují kapsy někoho poblíž?
.
Obávám se, že v současnosti se celá společnost blíží k bodu, ze kterého už nebude návratu a za kterým už opravdu na povrch vyleze nenávist jedněch k druhým. Kupříkladu já za tou hranicí již čtrnáct dní jsem. A to bez ohledu na to že jsem se léta uklidňoval tím, že znám pár cikánů (označení „rom“ do jednoho odmítali), se kterými jsem se potkával (a občas popíjel) v době, kdy jsem pracoval u dopravních podniků a kteří patřili mezi „fachmany“. 
.
Tak dlouho se „jejich“ chování omlouvalo bez jakékoliv snahy cokolivpro změnu udělat, že klesá počet umírněných a naopak vzrůstá počet těch, kteří berou každé další prohlášení „humanistů“ o tom jak „jsme zlí a nesnášenliví“ jako pořádnou facku, která by se měla vrátit. 
.
A i přesto si myslím že nejsem rasista. Narozdíl od těch, kteří svůj život omlouvají tím, že jsou oběťmi naší nesnášenlivosti…¨
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.