google-translate-ai-2016-03-11-01
11.7.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Je Google překladač dobrý sluha, ale zlý pán?

Sdílejte článek:

Podívejme se na jednoduchý překlad z anglického textu Wikipedie, který nám v češtině z jazykového překladače vylezl: Psi plní řadu rolí pro lidi, suché jako lov, pasení, tahání břemen, ochranu, které pomáhají policii a armádu, doprovod, a, více nedávno, pomáhat zdravotním postižením. Těm, kdo nemají vůbec žádné ponětí o angličtině, krkolomný překlad z Google překladače pomůže, rozhodně jej ale nemůžeme použít pro oficiální dopis, text, seminární či ročníkovou práci nebo překlad životopisu do angličtiny.

Výhody Google překladače

K čemu tedy slouží Google překladač? Ačkoliv je nyní na webu aktualizovaná verze unifikovaného překladače, pomáhá nám pouze orientačně. Mnozí jej využívají například pro rozluštění kaligrafických písmen v čínštině, arabštině, hindu nebo japonštině. Dají se díky překladači nalézt výrazy rychleji, než kdybychom pátrali ve slovníku. Používá se jej například pro zkopírování písmen se spřežkami, různými háčky pod písmeny, jaké najdeme v polštině, vlnovkami, jež jsou v portugalštině, a podobně.

Když už překladač nestačí…

Jazykový překladač je nenahraditelný, co se týče rychlosti a kapacity jazyků, které je schopen okamžitě rozluštit a přeložit do dalšího jazyka. V tom určitě vede před překladatelskými službami i konkrétními překladateli. Ovšem nemůže nahradit erudované překlady, ať hovorových jazyků, technických termínů a dlouhých textů, které mají být čtenářům a čitatelům předkládány ve stoprocentně srozumitelné formě.

… nastupují renomovaní překladatelé

Pokud si nevíme rady s překlady, oslovíme renomované jazykovědce, kteří se soustředí na překladatelské služby v jazycích, jaké potřebujeme srozumitelně přeložit. Nejčastější jazyky, ze kterých se překládají texty do češtiny, jsou angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, slovenština a španělština. Výjimkou však nejsou bulharština, gruzínština, norština, maďarština nebo perština. Agentura Presto je schopna zajistit renomované překladatele i z jiných jazyků, a to pro texty určené odborné veřejnosti: bankovnictví, gastronomie, IT, PR, stavebnictví, strojírenství, státní správa a další. Rozsah nabízených překladatelských služeb pokrývá jak široké spektrum světových i méně rozšířených jazyků, tak odborný dohled nad správností užitých výrazů a srozumitelnost pro laiky i specialisty.

(PR)

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.