14.5.2014
Kategorie: Ekonomika

Jaká je cena členství v EU?

Sdílejte článek:

OD: VLADIMÍR KRUPA 14|05|2014

Zeptejte se na otázku „Kolik je 2+2?“ postupně inženýra, matematika a makroekonoma. Ekonom na vás mrkne a zašeptá „Tak kolik chcete, aby to vyšlo?“ Bohužel opět vzniknul materiál, který potvrzuje pravdivost tohoto starého vtipu.

 

 

Mezi nejrůznějšími částmi ekonomické vědy má makroekonomická analýza obzvláště nešťastné postavení. Je technická, nudná, prosté věci umí zabalit do naprosto nesrozumitelného hávu nebo naopak složité věci zjednoduší tak, že ztratí jakýkoliv kontakt s realitou, které mají být její modely popisem. Zkrátka je to ten nejvhodnější nástroj k tomu, aby se různým šarlatánským tvrzením dodal punc „vědeckosti“.

 

Přesně to reprezentují výroky státního tajemníka Tomáše Prouzy. Můžeme Evropskou unii mít rádi nebo naopak nesnášet, ale udělejme si „makroekonomickou studii“ a najednou prý nemluvíme o svých dojmech a emocích, ale o číslech a tvrdých faktech!

 

Může i člověk, co neprošel studiem makroekonomické analýzy, přijít na to, že tu něco smrdí? Ano, může, stačí zapojit trochu „zdravého“ rozumu, aniž by takovou studii vůbec viděl. Stačí si uvědomit několik základních věcí.

 

Vrcholem makroekonomického modelování je pravděpodobně to, co používají centrální banky. Ty se v zásadě snaží modelovat, co s ekonomikou udělá, když zahýbou s jedním jediným parametrem – svou úrokovou sazbou. Jak jim to jde? Sami centrální bankéři uznávají, že je hodně co zlepšovat a své postupy hájí tím, že tohle je zatím ten vrchol, co makroekonomická věda dovede.

 

Takže v tom, jak by se ekonomika vyvíjela, kdyby centrální banka neposouvala svou úrokovou míru tak, jak jí posouvala, ale nějak jinak, není rozhodně jasno a nejsou k tomu žádná nezpochybnitelná data.

 

 

A nyní vám někdo začne tvrdit, že dovede spočítat, jaký byl dopad takové komplexní události, jakou byl vstup do Evropské unie, a vydává to dokonce za „tvrdá fakta“. To musí vzbudit apriori nedůvěru ještě před tím, aniž byste věděli, jaké byly vůbec závěry té studie a s jakou metodikou pracovala. Udělat model, který predikuje dopady změn v jednom parametru je problém a velká alchymie. Udělat něco, co nám spočítá dopady změn desítek a stovek parametrů – od daňových sazeb po různé normy a předpisy, energetiku, dopravu a další a další – že by z toho vypadla nesporná čísla?

 

Jestli tomu Tomáš Prouza skutečně věří, tak se obávám, že klame sám sebe.

 

Z toho, co zatím vyšlo v rozhovoru pro Echo24, lze už vidět jeden problém, nad kterým se pozastavil i Daniel Kalser. Jestli jsou v oné studii peníze z dotací přičteny k HDP nejen v roce, kdy přišly, ale poté i v každém dalším roce, tak se prostou extrapolací (a reductio ad absurdum) můžeme dopočítat i k tomu, že za několik let bez EU bychom měli HDP o 100 % nižší. Ta studie v podstatě říká, že bez EU a jejích dotací by na našem území během několika let zanikl život.

 

Proč tomu tak je? Jak píše Marek Hudík, v modelech vyčíslujících „přínosnost“ eurodotací, které vznikají pro potřeby Evropské komise, je hodně omezená kontrafaktická analýza. Zkrátka se předpokládá, že kdyby peníze nebyly vynaloženy na dotace, tak by vůbec neexistovaly. To je samozřejmě evidentní omyl rozbitého okna, na což často upozorňují sami autoři podobných studií, ale tyhle výhrady bývají v oficiálních dokumentech smeteny pod koberec. Hrdě se pak hlásá, že kdyby nebylo dotací, tak jsme o tu danou částku chudší. 

 

Lze tedy o EU debatovat věcně a bez emocí? Možná ano, ale podobné studie k tomu určitě nepřispějí.

 

ZDROJ: mises.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2017: *****

Jan Marek 100,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Slavomír Vítek 100,- Kč, Drahomíra Pacáková 500,- Kč, Karel Petrů 100,- Kč, Magdalena Machová 100,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, ing. Dagmar Husáková 2000,- Kč, ing. Milan Sobotka 100,- Kč, Anonymní dárce 2000,- Kč, Miroslav Seidl 300,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Karel Váňa 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Tomáš Navrátil 400,- Kč

***** Celkem za měsíc: 11 500,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.