bureaucracy_by_itsk-d34auc8
18.5.2017
Kategorie: Společnost

Jak zastavit stroj na zákazy a buzerace

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Naše společnost se dostává do situace, kdy úřady vydávají tolik různých zákazů, příkazů a nařízení, že už není možné normálně žít a pracovat.  V takových situacích se společnosti a státy obvykle hroutí, jak to hezky popisuje pan profesor Bárta ve své teorii kolapsů civilizací. Vlastně se jedná o přirozený cyklus, kdy byrokracie postupně narůstá a narůstá, až se jednoho dne všechno složí, státní útvar zanikne (což obyvatelé většinou přivítají s úlevou) a vše začíná znovu od začátku. K takovému zlomu se zjevně blížíme i my – ovšem s tím, že uprostřed války civilizací si kolaps nemůžeme dovolit. Stojíme tedy před otázkou, jak proud zákazů zastavit, otočit trend a obnovit normální život.

Teorie velmi populární zejména v intelektuálních kruzích říká, že příčinou problému je špatná politická filosofie. Nebo říká, že většina obyvatel úporně touží po zákazech a regulacích. Ještě ve Straně svobodných občanů jsem měl jednoho známého, který věřil, že podstatná část jeho spoluobčanů vstává každé ráno s otázkou, „co bychom měli ještě zakázat panu X?“ Nebyl schopen akceptovat, že většina spoluobčanů nemá chuť mu něco zakazovat, protože se o něj vůbec nezajímají. Nicméně pokud vycházíme z předpokladu, že příčinou problému je vadné politické přesvědčení většiny obyvatel, vyvstávají dvě možnosti řešení:

  • Zrušit demokracii, a odebrat tak moc lidem, co chtějí pořád další a další nesmyslná pravidla. Jenže, když zrušíte demokratické rozhodování, tak moc předáte právě těm byrokratům, co ta nesmyslná pravidla zavádějí. Věří někdo, že začnou rušit své pravomoci? A jakýkoliv monarcha nebo vládce, pokud se nebude opírat o lid, tak se bude opírat právě o státní byrokracii, jak můžeme dobře vidět na příkladu Andreje Babiše.
  • Převychovat lid tak, aby pochopil, že svoboda je skvělá. Což opět vede k nějakému totalitnímu projektu.

Zkrátka, pokud věříme, že jádrem problém je vadná politická filosofie, není jiného východiska než vyčkat všeobecného zhroucení.

My jsme ale vyslovili hypotézu, že jádrem problému nejsou vadná předsvědčení, ale existence byrokratických aparátů sama o sobě. Továrny na zákazy jsou prostě příliš výkonné. Lidé v nich pracující kašlou na ideologii a dělají svou práci. Pokud je naše hypotéza správná, vede to k úplně jiným akcím.

Především se nemusíme příliš zdržovat ideologiemi, i když nás to jako vzdělané lidi baví. Ale praktický význam to nemá. Samozřejmě, zakazovací ideologie existují a působí, ale typický příběh vypadá spíš následovně. Mladý člověk vidí své sedřené rodiče, co se živí normální prací. Vnímá jejich těžké a nejisté postavení. Srovnává to s pohodovým životem úředníků, aktivistů neziskovek a poradenských firem na ně navázaných.  Druhá možnost ho pochopitelně nadchne, takže si velmi snadno osvojí nějaké vyprávění zdůvodňující nutnost stále nových zákazů a nařízení. Ale to vyprávění není přičinou problému.

Jak tedy rozjetý stroj zastavit? Je tu cesta, kterou navrhl bývalý bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber. Namířit činnost dovnitř. Změnit pravidla tak, aby každá část byrokratického aparátu začala potřebovat tolik potvrzení od jiných částí, že na to bude muset vynaložit veškerou energii. Aparát se zahltí tím, že bude regulovat sám sebe a nebude schopen škodit vnějšímu světu.

Pak je možný trumpovský postup. Čelní náraz. Zastavit činnost úřadu bez ohledu na následky. Nejspíš bude následovat záplava žalob, protože když úřad přestane produkovat nesmyslné papíry, porušuje tím nějaký předpis (jaký vymysleli na tom stejném úřadě), takže je třeba počítat s vlnou sporů, hádek, vyhrožováním atd. Ale pokud máte temperamant jako Donadl Trump, je to dobrá cesta.

Nebo jít ještě dál, jak to navrhl lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Když centrální úřad vymyslí něco blbého a lidé to v nějakém regionu nechtějí, tak si  prostě odhlasují, že se to nebude zavádět. V krajním případě může celá oblast vystoupit ze státu a připojit se k soudnímu nebo se rozhodnout pro samostatnost.

Nebo najít dost statečné politiky. Před časem, když Obamova administrativa přišla s nějakým dalším imbecilním opatřením na další zvýhodňování sexuálních menšin, rozhodl texaský guvernér Greg Abott, že na území Texasu nebude vymáháno. A bylo to. Takovým krokem porušujete zákony, ale pokud je starosta či hejtman dost silnou osobností a může se opřít o lidovou podporu, je to schůdná cesta. Jenže to bychom museli mít politiky, co projevují odvahu ještě v něčem jiném, než v převádění fondů do vlastních kapes.

Což je, mimochodem, asi nejzásadnější problém. Rozjetý stroj totiž nezastaví lidé se správnými názory. Zastaví jej lidé s dostatečnou odvahou a bojovností. Bohužel se zdá, že takoví lidé v české politice nejsou.

hampl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 3 950,00 Kč
Vybráno 11.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.