bureaucracy_by_itsk-d34auc8
18.5.2017
Kategorie: Společnost

Jak zastavit stroj na zákazy a buzerace

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Naše společnost se dostává do situace, kdy úřady vydávají tolik různých zákazů, příkazů a nařízení, že už není možné normálně žít a pracovat.  V takových situacích se společnosti a státy obvykle hroutí, jak to hezky popisuje pan profesor Bárta ve své teorii kolapsů civilizací. Vlastně se jedná o přirozený cyklus, kdy byrokracie postupně narůstá a narůstá, až se jednoho dne všechno složí, státní útvar zanikne (což obyvatelé většinou přivítají s úlevou) a vše začíná znovu od začátku. K takovému zlomu se zjevně blížíme i my – ovšem s tím, že uprostřed války civilizací si kolaps nemůžeme dovolit. Stojíme tedy před otázkou, jak proud zákazů zastavit, otočit trend a obnovit normální život.

Teorie velmi populární zejména v intelektuálních kruzích říká, že příčinou problému je špatná politická filosofie. Nebo říká, že většina obyvatel úporně touží po zákazech a regulacích. Ještě ve Straně svobodných občanů jsem měl jednoho známého, který věřil, že podstatná část jeho spoluobčanů vstává každé ráno s otázkou, „co bychom měli ještě zakázat panu X?“ Nebyl schopen akceptovat, že většina spoluobčanů nemá chuť mu něco zakazovat, protože se o něj vůbec nezajímají. Nicméně pokud vycházíme z předpokladu, že příčinou problému je vadné politické přesvědčení většiny obyvatel, vyvstávají dvě možnosti řešení:

  • Zrušit demokracii, a odebrat tak moc lidem, co chtějí pořád další a další nesmyslná pravidla. Jenže, když zrušíte demokratické rozhodování, tak moc předáte právě těm byrokratům, co ta nesmyslná pravidla zavádějí. Věří někdo, že začnou rušit své pravomoci? A jakýkoliv monarcha nebo vládce, pokud se nebude opírat o lid, tak se bude opírat právě o státní byrokracii, jak můžeme dobře vidět na příkladu Andreje Babiše.
  • Převychovat lid tak, aby pochopil, že svoboda je skvělá. Což opět vede k nějakému totalitnímu projektu.

Zkrátka, pokud věříme, že jádrem problém je vadná politická filosofie, není jiného východiska než vyčkat všeobecného zhroucení.

My jsme ale vyslovili hypotézu, že jádrem problému nejsou vadná předsvědčení, ale existence byrokratických aparátů sama o sobě. Továrny na zákazy jsou prostě příliš výkonné. Lidé v nich pracující kašlou na ideologii a dělají svou práci. Pokud je naše hypotéza správná, vede to k úplně jiným akcím.

Především se nemusíme příliš zdržovat ideologiemi, i když nás to jako vzdělané lidi baví. Ale praktický význam to nemá. Samozřejmě, zakazovací ideologie existují a působí, ale typický příběh vypadá spíš následovně. Mladý člověk vidí své sedřené rodiče, co se živí normální prací. Vnímá jejich těžké a nejisté postavení. Srovnává to s pohodovým životem úředníků, aktivistů neziskovek a poradenských firem na ně navázaných.  Druhá možnost ho pochopitelně nadchne, takže si velmi snadno osvojí nějaké vyprávění zdůvodňující nutnost stále nových zákazů a nařízení. Ale to vyprávění není přičinou problému.

Jak tedy rozjetý stroj zastavit? Je tu cesta, kterou navrhl bývalý bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber. Namířit činnost dovnitř. Změnit pravidla tak, aby každá část byrokratického aparátu začala potřebovat tolik potvrzení od jiných částí, že na to bude muset vynaložit veškerou energii. Aparát se zahltí tím, že bude regulovat sám sebe a nebude schopen škodit vnějšímu světu.

Pak je možný trumpovský postup. Čelní náraz. Zastavit činnost úřadu bez ohledu na následky. Nejspíš bude následovat záplava žalob, protože když úřad přestane produkovat nesmyslné papíry, porušuje tím nějaký předpis (jaký vymysleli na tom stejném úřadě), takže je třeba počítat s vlnou sporů, hádek, vyhrožováním atd. Ale pokud máte temperamant jako Donadl Trump, je to dobrá cesta.

Nebo jít ještě dál, jak to navrhl lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Když centrální úřad vymyslí něco blbého a lidé to v nějakém regionu nechtějí, tak si  prostě odhlasují, že se to nebude zavádět. V krajním případě může celá oblast vystoupit ze státu a připojit se k soudnímu nebo se rozhodnout pro samostatnost.

Nebo najít dost statečné politiky. Před časem, když Obamova administrativa přišla s nějakým dalším imbecilním opatřením na další zvýhodňování sexuálních menšin, rozhodl texaský guvernér Greg Abott, že na území Texasu nebude vymáháno. A bylo to. Takovým krokem porušujete zákony, ale pokud je starosta či hejtman dost silnou osobností a může se opřít o lidovou podporu, je to schůdná cesta. Jenže to bychom museli mít politiky, co projevují odvahu ještě v něčem jiném, než v převádění fondů do vlastních kapes.

Což je, mimochodem, asi nejzásadnější problém. Rozjetý stroj totiž nezastaví lidé se správnými názory. Zastaví jej lidé s dostatečnou odvahou a bojovností. Bohužel se zdá, že takoví lidé v české politice nejsou.

hampl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.