politika
8.1.2017
Kategorie: Politika

Jak vrátit politiku do života „obyčejného člověka“

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Politika? Jen rejdiště podivných existencí, darebáků a zlodějů. Tak zní asi nejčastější odpověď, kterou slýchám, když někomu sdělím, že se o politiku nejen zajímám, ale poměrně aktivně v ní i vystupuji. Kde jsou ty časy, kdy se v hospodách nad půllitry a nad výtisky Národních listů, či Lidovými listy rozbouřila nejedna debata. Dnes mají všichni jasno. Co politik to zloděj, kromě toho, kterého volím já, ten naopak jediný dělá něco pro ty „vobyčejný“ lidi!

Politika se smrskla na fotbalovou rivalitu, která vybublá před každým ligovým kolem – volbami. Černá a bílá, Slávia a Sparta nic mezi tím, jakmile mi šáhneš na můj tým – uvidíš! Kde se toto zploštění vzalo? V revolučním opojení přelomu let 1989/90 se díky všeobjímající euforii, že konči jedna neveselá kapitola našich dějin, nás ani nenapadlo, že by někdo, kromě bolševika pochopitelně, mohl mít díky politice nějaké postranní úmysly. Lví podíl na tomto nebezpečném nesmyslu má i prezident Havel a jeho nepolitická politika. Strany přestaly být nositelkami idejí, které by nabízely voličům a staly se přehlídkou „osobností. Ve spojení s častými přestupy politiků z jednoho tábora do druhého (Pamatuje si někdo, že třeba Rath začínal v ODS?), tak v lidech trvale uhnízdil právě onen pocit fotbalovosti“ politiky.

Všichni hrají vlastně stejnou hru, podle stejných pravidel, my je platíme a čas od času se jdeme podívat na zápas, kde si myslíme, že jako pověstný dvanáctý muž na hřišti zápas nějak ovlivníme. Neovlivníme.

I strany již na tuto hru přistoupily a tak neměnné pořádky berou za své a kromě prázdných hesel již dávno nenabízejí různé pohledy na řešení problémů.  A tak jen utrácíme peníze  za plakáty typu, myslíme to upřímně, zařídíme, to či ono, s námi bude líp a v neposlední řadě – bojujeme pochopitelně proti korupci a daňovým únikům.

Takové klima je možné i proto, že v podstatě téměř žádný volený politik nemá téměř vliv na to, jak hospodařit s penězi, které mu jako občané formou daní ke správě svěřujeme. Všechny naše daně putují na centrální účty, kde se na ně vrhne hromada úředníků a začne je podle předem daného klíče rozdělovat. Zpět se pak dostávají zase přes různé odbory a oddělení ministerstev do krajů a obcí, a jsou povětšinou pevně spojeny  s účelem, na jaký se musí využít. Takže starosta, nebo hejtman, ale i ministr už nemá mnoho prostoru jak hospodařit.  Přesto „musí“ vykázat činnost a tak se sestavují deficitní rozpočty a z nich se platí PR akce politiků. To jsou pak ty různé stadiony, sportovní akce, podpora třeba ovoce ve školách, na to všechno si půjčujeme od našich dětí.

Jak z toho ven? Nečekejte ode mne záplavu hesel ,  ani instantní řešení vašich každodenních problémů.  Rád bych politice navrátil opět ten souboj idejí.

Takže já si myslím a s tím půjdu do každých voleb, že peníze patří tomu, kdo je vydělal. Když už nějaké musí odevzdat, má jich být co nejméně a i to málo by se mělo rozdělovat co nejblíže tomuto člověku, aby mohl konfrontovat toho, kdo je utrácí. Nejlépe tedy starosta, či hejtman. Proto tedy budu prosazovat, aby naše peníze neodcházely všechny kamsi do národní banky, ale naopak aby kraje a obce vybíraly daně na svém území, tedy aby pobočky finančních úřadů přešly pod správu obcí a krajů. Vláda a ministerstva, by si na základě jasně definovaných pravomocí, které má vykonávat stát jen určily kolik jim obce a kraje mají poslat například na armádu, případně policii a soudy. O všem ostatním by obce a kraje mohly rozhodovat víceméně samy.

Tak se vrátí odpovědnost za hospodaření politikům, které volič potkává téměř denně a tak se vrátí i kontrola nad těmito penězi ,  tomu kdo je vydělal.  Ve spojení se zákazem vytváření deficitních rozpočtů, s výjimkou opravdu závažných případů a veřejné kontroly formou obligatorního referenda a lidového veta se tak vytvoří prostředí, kde se nikdo nebude moci za nikoho schovat a svádět vinu na anonymního vládního úředníka, nebo předpis EU.

V neposlední řadě se tak vrátí i věcné diskuse do politických debat.  Vybrali jsme tolik a tolik můžeme si dovolit to a to.  Socialisté budou moci opakovat mantry o tom, jak se obec o vše postará a my libertariáni budeme moci naopak posilovat hrdost každého jednoho občana tím, že mu peníze nebudeme brát a veřejná správa se bude starat opravdu jen o tzv. veřejné statky.

Neslibuji tedy spásu, nezařídím ani to, či ono. Jediné co chci prosadit je návrat odpovědnosti za politické činy a hospodaření s penězi.

ZDROJ: David Forbelský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.