jaguar-xkr-S1010478-4
28.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Jak udělat, abychom měli platy jako v Německu

Sdílejte článek:

RADOVAN ĎURANA

Příchod jednoho Jaguáru nezvedne slovenské mzdy na úroveň londýnských. No neznamená to, že jsou slovenští zaměstnanci obětí nespravedlnosti a měli by hned vydělávat jako jejich západní kolegové.

Jaguar Land Rover se snaží získat nové zaměstnance. Aby k sobě přilákal zaměstnance z ostatních automobilek či jejich dodavatelů, musí jim nabídnout něco víc. Vyšší mzdu, lepší pracovní podmínky. Již nyní je jasné, že Jaguar nebude nabízet mzdu pět tisíc eur měsíčně, ale možná o pár desítek či stovek vyšší než v ostatních automobilkách. I přesto se prý o práci v něm hlásí 40 tisíc lidí.

Díky tomuto soutěžení zaměstnavatelů rostou mzdy zaměstnanců. Tento proces trvá na Slovensku 25 let, ve Švýcarsku mnohonásobně déle. Tuto obrovskou mezeru nelze přeskočit. Třeba do ní dorůst, protože vyšší platová úroveň znamená i růst kupní síly obyvatelstva. Kdyby Jaguar hned nasadil mzdy jako v Anglii, neznamená to, že holička by si mohla účtovat tolik jako holička v Londýně, neboť kupní síla Slovenska se jedním Jaguarem změní velmi málo.

Potřebujeme stovky Jaguárů, aby vzrostla kupní síla většiny Slováků. Vláda pouze při rostoucí kupní síle dokáže vzít občanům více na daních, aby zvýšila platy úředníků, lékařů, či učitelů. Z pohledu Slovenska je dnes podstatné to, že mzdová úroveň neroste, minimálně oproti Západu neklesá. Platí však, že slovenskou platovou úroveň nedosahuje 85 procent světa. Miliardy zaměstnanců ve většině zemí touží mít platy alespoň takové jako na Slovensku.

  • Jak je to možné?

Tento fakt mnohé Slováky, a zvláště odboráře, neuspokojuje a rozzlobeně se ptají – jak je možné, že za stejnou práci při výrobní lince dostávají dělníci v Německu třikrát více? Souvislost mzdy a produktivity práce není přímočarý. V první řadě platí, že produktivita zaměstnance musí být vyšší než mzda. To je podmínka vzniku pracovního místa. Zároveň práce není jediný vstup – faktor, díky kterému vzniká například nové auto. Díky výrobních linkám, robotům, laserovým svářečkám sjíždí z linky jedno celé auto každou minutu. Bez strojů – výrobního kapitálu, by to možné nebylo. Část zisku tedy zůstává investorovi – tomu, kdo zakoupil stroje. I díky těmto strojům mají vlastně lidé práci.

Fakt, že zaměstnanec v Německu a na Slovensku vyrobí „stejně“ hodně při stejném stroji, je pro investora především důvodem k přemýšlení nad přesunem výroby na Slovensko. Pokud díky nižším mzdám dokáže na Slovensku vytvořit více zisku, zůstane mu více zdrojů na rozšíření výroby.

To rozhodnutí samozřejmě závisí i na jiných faktorech dané země, jako jsou ochrana vlastnictví, zdanění, regulace, přírodní podmínky, politické prostředí či vzdálenost. Je v dané zemi nestabilní vláda? Hrozí zvyšování daní? Chtějí úředníci úplatky? V takovém případě investor požaduje vyšší podíl zisku na investování kapitálu, což jinak znamená méně zdrojů na mzdy zaměstnanců.

  • Pravidla kapitalismu

Pokud by nová automobilka nedokázala přitáhnout nové zaměstnance a zároveň nevytvořila dostatečný zisk, nepřišla by sem. Díky tomu, že se na Slovensku hlásí noví zaměstnanci za mzdy nižší než v Anglii, se Jaguár rozhodl přijít na Slovensko. Jaguár nemá důvod nabízet mzdy jako v Anglii. Prodělal by. Musí nabídnout takové mzdy, aby přitáhl zaměstnance, a to se mu s nejvyšší pravděpodobností podaří. Kdyby postupoval tak, že nabídne „německé mzdy“, porušil by pravidla kapitalismu.

Ne, ty pravidla nejsou nikde psána, nikdo ho soudit nebude. Porušení se projeví v postupném poklesu jeho zisků a tím v neschopnosti investovat stejně mnoho, jak investuje například Audi v Maďarsku či Mercedes v Polsku. Začaly by mu chybět prostředky na vývoj nových modelů a ztrácel by tím podíl.

  • Kdy budeme bohatší

Když Slovensko zbohatne do té míry, že přestane být pro automobilky zajímavé (jejich zisky zde poklesnou), nové investice budou hledat místo v nových zemích. To však už nebude takový problém, protože Slováci budou bohatší, a snadněji si najdou práci ve službách nebo jiných odvětvích. V té době bude mít i kadeřnice vyšší mzdu, lidé budou nakupovat služby, které si dnes nemohou dovolit, například sekání trávy, a zaměstnanci budou mít více schopností a zkušeností, budou zajímaví pro konzultační firmy, vývojové firmy atd. Zjednodušeně řečeno, budou se moci zaměstnat ve službách za vyšší platy než dnes.

Právě existence tohoto bohatství je podmínkou vysokých platů. V Londýně byste museli nabídnout plat v automobilce současnému krejčímu 25 eur za hodinu, abyste ho „přetáhli“ z jeho živnosti. Na Slovensku stačí možná osm eur. V tržní ekonomice totiž platí, že čím více zaměstnavatelů, čím více kapitálu soutěžícího o zaměstnance, tím vyšší mzdy.

ZDROJ: iness.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.