stork-633457_960_720
15.1.2016
Kategorie: Politika

Jak šel čas s Čapím hnízdem, které přivedlo Andreje Babiše do problémů

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ROBERT MALECKÝ 15|01|2016

Nejlepší projekt, který kdy Andrej Babiš vymyslel. Ale také projekt, který mu zadělal na značné problémy a zájem policie. Čapí hnízdo – reprezentativní farma u Olbramovic na Benešovsku, dokončená před čtyřmi lety. Otázka, která zajímá pražské kriminalisty, zní, zda by Babišovy firmy měly nárok na 50milionovou dotaci, kdyby v době jejího podání byly známy všechny okolnosti. Jinými slovy, zda nebyl spáchán dotační podvod.

Slova o “nejlepším projektu, co jsem kdy vymyslel“, zazněla v televizním dokumentu režiséra Víta Klusáka Matrix AB.  “Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ řekl Babiš v dokumentu.

Lidé, kteří znali pozadí dotace pro Čapí hnízdo, zpozorněli. Babiš vůbec poprvé přiznal to, co bylo léta jen tušeno. “Nevím, komu to patří,” tvrdil před dvěma lety Respektu. Tehdy dodal, že pouze půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Majitelé byli v době udělení dotace skryti za anonymní akcie – klíčovou roli v tom sehrály dvě firmy z Babišova impéria – Imoba a SynBiol. Jejich pozadí HlídacíPes.org zmapoval pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus.

Cesta ven z Agrofertu

Příběh ukrytí skutečných majitelů v letech 2008 až 2014 je dobře patrný z časové osy v grafice. Akciová společnost Farma Čapí hnízdo, která se v únoru 2008 o dotaci ucházela a obdržela ji, vznikla na konci roku 2007 přeměnou dceřinky Agrofertu Agro ZZN Pelhřimov. 1. prosince 2007 se k vlastnictví všech dvaceti akcií přihlásila Babišova ZZN Pelhřimov, jasná vlastnické pozadí ale firma měla jen do 15. února 2008. Tehdy se nechala pelhřimovská společnost vymazat, majitelé byli nadále anonymní.

Pak šlo vše rychle, jak loni na konci srpna popsal server Echo24. O pět dnů později se Agro ZZN Pelhřimov přejmenovalo na Farmu Čapí hnízdo, během čtyř dalších dnů podalo žádost o padesát milionů, která byla nakonec úspěšná.

Nebýt popisované administrativní kličky, neměla by Farma Čapí hnízdo na dotaci nárok – nesplňovala definici malé a střední firmy. Toho – a skutečnosti, že by dotaci neměla dostat ani po oddělení Agrofertu, protože byla předtím dva roky jeho součástí, což je v rozporu s dotačními pravidly – si povšiml anonymní oznamovatel a dal věc policii.

Ta se věcí oficiálně zabývá od posledních dní loňského roku. Poté, co se z věci kvůli nízké způsobené škodě vyloučilo Vrchní státní zastupitelství v Praze (podle vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství “dělá” škody až od 150 milionů korun), případ skončil na pražské hospodářské kriminálce.

Zpátky do Agrofertu

Na skrytých akciích byl resort uveden do provozu. Stalo se tak v roce 2010, teprve o další čtyři roky se “objevil” majitel. 24. dubna 2014 se k vlastnictví všech akcií přihlásila společnost Imoba, dceřiná společnost SynBiolu, který patří Babišovi.

Podezření, že skutečným příjemcem dotace jsou firmy Andreje Babiše, se během let objevovalo víc. Týdeník Ekonom už v roce 2011 upozornil, že pozemky pod Čapím hnízdem patří Imobě a že Agrofert ručí za úvěr 350 milionů od banky HSBC.

Babiš vlastnictví resortu popíral – až do doby, než v dokumentu Matrix AB zazněla ona věta o nejlepším projektu. Jakékoli pochybení nicméně nadále odmítá. „K tomu projektu jsem se vyjadřoval x-krát. Nevím, proč to stále někdo živí, a nevím, proč někdo řeší nějaké anonymní podání. Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát,” citovaly ho například Novinky.cz.

ZDROJ: Robert Malecký, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
4 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.