lithium-rock
18.6.2017
Kategorie: Ekonomika

Jak je to ve skutečnosti s lithiem na Cínovci

Sdílejte článek:

REC/FCB

Jeden investor mi poslal záznam nedávné debaty v ČT v pořadu jakéhosi Moravce o těžbě lithia na Cínovci. S notnou dávkou sebezapření jsem se donutil ty neskutečné bláboly chvíli poslouchat a nevěřil jsem svým uším. Tak rodinné stříbro musí zůstat doma. Nejlepší by bylo, aby lithium těžil stát. Tedy ten stát, který ani nezvládá bez miliardových ztrát roznášet poštu. To je však zcela mimo diskuzi.

Protože skutečnost je zcela jiná, než pánové tvrdí: Český stát ani žádná česká firma lithium těžit nemůže a nebude, neboť 100% veškerých práv získala od českého státu australská firma European Metals Holding. Zajímavé je, že je to firma takřka neznámá, která vznikla teprve před dvěma roky. Jedním z členů představenstva je Čech Pavel Reichl, který dlouhodobě působil v Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

A Janeček? Ten koupil od firem Sanaka a Cínovecká Deponie pouze práva probírat se již vytěženou hlušinou, tedy “těžit“ z odkaliště. Nemůže tedy dolovat nic. Jelikož Janeček nemá žádné zkušenosti v oboru, je pravděpodobné, že práva koupil pouze jako spekulaci s úmyslem prodat je se ziskem dál.

Zajímavé jsou ony dvě firmy, od kterých Janeček práva koupil. Obě mají sídlo na stejné adrese Na Příkopě 859/22, což je jen poštovní schránka. Také představenstva jsou totožná a její členové mají zase společné to, že všichni mají na sebe registrovány stovky dalších firem. Majitelem firmy Sanaka je JUDr. Václav Čadek, dříve major 1. oddělení II.správy StB. (kontrarozvědka pro USA a jižní Ameriku.) Čadek byl také řídícím agentem Havlova přítele Josefa Skalníka, který na něj donášel StB a i po roce 1989 bývalým estébákům. Také Karel Janeček pochází z rodiny vysokého důstojníka StB. Zázračné algoritmy? Vyhrané milióny dolarů v v amerických casinech? Hahaha. Ani jeden jediný člen představenstva firem Sanaka, C. Deponie a Janečkovy firmy RSJ nemá žádné vzdělání ani zkušenosti v těžbě čehokoli. Závěr ať si udělá každý sám.

V roce 2013 nabídla firma Geomet zkušeného kanadsko-českého těžaře a světové proslulého experta Otty Janouta spolupráci českému státu. Stát to však odmítl s tím, že je to příliš riskantní. Následně Janout prodal svou firmu již zmíněné australské firmě European Metals.

Průzkum provedla kanadská firma CXB/Cobre Montana/Calibre Mining, opět bezvýznamná malá firma. Ta navýšila odhad zásob na trojnásobek. Všeobecně uváděné odhady, ať už co se týká rezerv nebo potenciálního výnosu, lze však považovat za silně nadsazené. Také je vcelku záhadou, kde malá chudá firma s prakticky nulovým kapitálem jako je European Metals (EM) vezme miliardy potřebné k zahájení těžby. Investoři se rozhodně nehrnou, nakonec lithia je všude dost a cena určitě brzy zase klesne. A kolik mají ona těžební práva cenu? Soudě podle prodeje 6,65% akcií EM společnosti Rare Earth za 240 000 dolarů – zhruba 3,6 miliónu dolarů. Kdyby byly odhady uváděné v českém tisku aspoň trochu blízko realitě, o ta práva by se těžce licitovalo. 3,6 miliónu je však směšná suma, která naznačuje, že s tím lithiem to bude horké asi tak jako se slavnými obchody Karla Janečka/RSJ na Londýnské burze, kde o nich není ani jeden záznam.

Každopádně to slavně rodinné stříbro, pokud na Cínovci opravdu nějaké ekonomicky těžitelné je, v Česku nezůstane. Nad tvrzeními soudruhů v oné televizní tragikomické frašce zůstává však rozum prostě stát.

(Rozpor ve faktech uváděných v ČT a uvedenými výše je tak propastný, že uvítám případná upozornění na chyby. Nicméně všechna výše zmíněná fakta a data pocházejí ze spolehlivých zdrojů a byla několikrát ověřena.)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.