babiseetkuchar
11.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Jak EET pomůže ke zlepšení života společnosti?

Sdílejte článek:

RED 11|12|2015

Poslance dnes čeká „souboj“ o elektronickou evidenci tržeb (EET). Kvůli klíčovému zákonu ministra financí Andreje Babiše se koná dokonce mimořádná schůze Sněmovny. Opozice totiž normu ve třetím čtení blokuje, prý je připravená obstruovat i několik let.

Vláda chce údajně pomocí elektronické evidence tržeb bojovat proti šedé ekonomice. Zavedení EET by mělo mít čtyři fáze. Nejprve by se mělo týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O tři měsíce později by měli tržby evidovat maloobchodníci. Následovat by měla roční pauza, během které by se vyhodnotilo fungování systému. Po této době budou na řadě zbývající podnikatelé, po dalších třech měsících nakonec i všichni řemeslníci. 

Většina živnostníků a majitelů firem se však bouří, neboť si z vlastní praxe dokáží představit co opravdu zavedení EET přinese. Přímo nebo nepřímo se dotkne každého z nás. Živnostníka nebo firmu postihne časovou ztrátou a vícenáklady. Spotřebitele pak zvýšením cen nebo čekáním ve frontě.

Na webu stop-eet. info racionálně shrnul Boleslav Buzek zápory a klady EET následovně:

  • Zápory:

Až hodina života denně: čas strávený vykazováním pro stát se živnostníkovi nebo firmě zvýší v průměru ze 400 hodin asi na 700 (jedna z největších časových zátěží na světě). Navíc časové břemeno spojené s EET nelze přenést např. na účetní firmu živnostníka.

Časté internetové blackouty, přetížení internetové sítě. Nemusí pak fungovat důležitější věci, např. internetové bankovnictví, e-mailová pošta,…

Velmi dlouhé časové odezvy. Pokud toto nebude vhodně naprogramováno, budou se tvořit fronty. Příklad z minulosti: registr vozidel. Příklad ze současnosti: čekání 5 minut na ostravskou SMS jízdenku

Ukončení podnikání starších lidí nebo lidí s problémem něco „ťukat“ do tabletu (např. se špatným zrakem nebo jinak handicapovaní)

Snížení konkurenceschopnosti firem. Čas pro inovace se bude muset vynakládat na EET. Dále snížení výkonnosti a v konečném důsledku i snížení platby daní.

Malebné vesnické hospůdky se změní v uzavřené soukromé kluby!

Začínající živnostníci mají prvních 5 let nejtěžších, kdy jim téměř nezbývá žádný volný čas. EET je ještě více odloučí od jejich rodin nebo hobby.

Softwarové firmy se budou muset zbytečně zabývat vykazováním pro stát místo evoluční modernizace informačních systémů. Firmy v mezinárodním konkurenčním prostředí potřebují rychlé ekonomické informace a zlepšování firemních procesů.

Několik tisíc dalších státních úředníků, placených z daní všech. Z toho část umístěných někde v Pardubickém serverovém „bunkru“. Kdo zajistí, že jeden z nich nezneužije data?

Růst napětí mezi lidmi a státním aparátem. Úbytek zdravého patriotismu, kteří Češi dosud mají.

Dopad na životní prostředí. Více železa, plastů, baterií, spotřeby energie…

  • Klady?

Žádné. Zdánlivě větší výběr daní (pro představu asi jeden transportér Pandur) od několika nepoctivých trhovců zdaleka nepokryje ztráty uvedené výše.

Elektronická evidence tržeb je zotročující a neefektivní. Nesmíme dopustit, abychom si ubrali naše štěstí a svobodu. A hlavně neobětujme ty, kterých se to v první vlně týká. Jsme přeci na jedné lodi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 125,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
28 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.