nasili
18.5.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak býti idiotem, aneb znásilněte Proroka

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,64 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

NAFTALI

Pokračující tažení proti uvedení kontroverzní inscenace Slovinského mládežnického divadla (Slovensko mladinsko gledališče) Naše násilí vaše násilí na brněnském festivalu Divadelní svět opět ukázalo, že touha po cenzuře nezmizela s pádem komunismu. Mnozí by představení režiséra Olivera Frljiče nejraději zakázali. Vždyť v něm na prknech, která znamenají svět, Ježíš znásilňuje muslimku.

Novinář, spisovatel, hudebník, skladatel a performer, absolvent Strojní fakulty ČVUT v Praze. Nyní pracuje jako zahraniční redaktor serveru Novinky.cz. Specializuje se na válečné konflikty a oblasti Korejského poloostrova, Balkánu, ale i na Ukrajinu a Jižní Afriku. Dlouhá léta působil v médiích jako hudební recenzent, i nyní připravuje rozhovory se zahraničními umělci a píše kritiky na soudobou hudbu a nahrávky okrajových žánrů, jako je hard core, industriál a noise:

„Pobouření křesťanů, kteří sesbírali 6000 podpisů na petici požadující zákaz uvedení, i nesouhlas České biskupské konference lze pochopit. Berou inscenaci jako rouhačskou. Tím by to však mělo skončit, protože žijeme ve svobodné demokratické zemi, kde platí právo světské a nikoli církevní a nikdo je nenutí na představení chodit,“ vzkazuje komentátor serveru, který čtenáři ne náhodou překřtili na Hovnovinky.

Pan komentátor názorně ukazuje, jak býti idiotem a bohužel přesvědčuje o tom, že česká žurnalistika je žumpa, kde si jednotliví aktéři z řad námezdních pisálků podle prezidenta Zemana zasluhují pár facek. V tomto případě, bez ohledu na sympatie či antipatie k Zemanovi, lze jen souhlasit. Jestliže se námezdnímu pisálkovi opocuje plešatá lebka z toho, že se křesťanům v Česku nelíbí hanobení Ježíše, škoda, že si nevzpomene na vystřílení francouzské reakce Charlie Hebdo.

K útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo došlo 7. ledna 2015 v Paříži. Vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Ve městě byl vyhlášen nejvyšší bezpečnostní stupeň. Zaútočili bratři Kouachiovi, za pomocí automatických zbraní a granátometu. Do budovy vtrhli okolo 11. hodiny a začali střílet (údajně padlo okolo 50 ran). Jednalo se v té době o nejkrvavější incident v Paříži od masakru v roce 1961, než jej svým rozsahem překonaly teroristické útoky v listopadu téhož roku.

Zběsilé muslimské teroristy pobouřila karikatura proroka Mohameda a to šlo prosím, jen o karikaturu. Dále stojí za to připomenout takzvané Satanské verše (1988) je to román spisovatele Salmana Rushdieho, psaný v autorově stylu magického realismu. Mnohavrstevné dílo vykresluje rozpory mezi způsobem vnímání rozdílných kultur, především muslimské mystiky a západního racionalismu. Za toto dílo byl autor odsouzen ájatolláhem Chomejním k trestu smrti. Na podporu tohoto trestu se konala shromáždění v Karáčí, Teheránu, Bombaji atd. Rushdie byl proto nucen se za pomoci Scotland Yardu skrývat. Překladatelé a nakladatelé díla jsou ohrožováni, někteří, jako Hitoši Igaraši, byli zavražděni.

V tomto případě stojí zato ptát se, co by se asi dělo, kdyby někoho napadlo zinscenovat podobný divadelní „lejnomet“ a vzít si tentokrát na mušku islám. Například zrežírovat humornou scénu, kdy jedna z nespokojených manželek Proroka, protože ji manžel zanedbává, vezme právo do svých rukou, a na manžela se sama vrhne. Věřme tomu, že by tato scéna vyvolala bouři v celém islámském světě, nepsaly by se petice a stížnosti, ale nějaký hlavní ajjatolláh v Iránu by okamžitě a rovnou uvrhl na autory klatbu a žádal jejich smrt. Co by na to asi říkal a co by psal tento dementní komentátor.

Jisté omezování svobody jsou samozřejmě nutné. Jinak se totiž ocitáme ve druhém extrému, stejně šílenému, jaký představuje současný muslimský svět. Prakticky každá svoboda totiž zároveň znamená něčí nesvobodu a každá necenzurovaná zrůdnost drtí i ty poslední trosky morálky a slušnosti, které v současné liberální společnosti přežívají.

Vyspělá společnost nemá cenzuru zapotřebí. Základní elementární slušnost, kulturnost a morálka každého člena takové společnosti by nikdy nedala potřebu vzniknout podobnému „lejnometu“. Zcela evidentně vyspělou společností nejsme.

Překypující, neohraničená, bezpodmínečná tolerance je poslední ctností zanikajících civilizací.
Aristoteles (383-322 př. n. l.)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.