PKS32f0a4_penize
14.4.2018
Kategorie: Ekonomika

Jak Babiš miliardy nalézá

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HONZA PALUSKA/PETAX

Tak já nevím, jak to s těmi nalezenými miliardami je, ale mě se tak nějak zdá, že se mě někdo snaží vodit za nos. Anebo je to daleko jednodušší: stát prostě rve z lidí tolik peněz, kolik to jen jde, a ve skutečnosti v nich má ohromný čurbes. Stát = chybná alokace zdrojů = plýtvání. PeTaX

 

Andrej Babiš:

Tak koukám, že právě teď lítá po Facebooku (i na Twitteru samozřejmě) šílená dezinformace, kterou šíří spousta lidí na základě téhle mylně interpretované vládní tabulky. Lidi říkají, že prý slevy jízdenek, které plánuje naše vláda, budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. A píšou velmi emotivně, že nechtějí vlaky zdarma, když o tyto peníze přijdou učitelé. Píšou, že prý populisticky utrácíme peníze, co měly jít do školství. Vždyť jsme slibovali jak v naší knížce, tak v našem programu podporu vzdělání a teď to porušujeme.

Je to naprosto nesmyslná a mylná interpretace jedné vládní tabulky a rád bych to uvedl na pravou míru.

Nejdřív jednou větou: není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol.

Co jsme tedy udělali? No našli jsme peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit. Snad se nebudete zlobit, když to zopakuju: jde o úspory peněz, které ministerstva NEBYLA SCHOPNA utratit. To znamená, že se o tyto úspory nemůžou a logicky tedy ani nebudou snižovat platy učitelů.

Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce. Po vládní analýze jsme našli k 1. 1. 2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos. Například na resortu školství šlo o částku 400 milionů korun.

Byly to peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a peníze především z nedočerpání a kurzových úspor v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala 6,9 miliard. Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu.

Naopak naše vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. V příštím roce na ni přidáme 2 miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy, je to největší meziroční nárůst.

Tak snad už to je jasnější. Děkuju, že jste to dočetli až sem.

navrh-na-snizeni-vydaju.jpg (112,932 kiB)Návrh na snížení výdajů ministerstev

Aneb když se marketing nepovede 

Martin Jaros: „Tady pan Babiš posílá národu velmi zajímavé psaní. Trápí ho, že si dnes celý internet přeposílá „mylně interpretovanou vládní tabulku“, která má ukazovat, z kterých resortů bere kolik peněz na ty svoje zlevněné jízdenky do autobusů a vlaků.

Pan Babiš říká, že tomu všichni houby rozumíme. Věc se má tak, že prý „po vládní analýze jsme našli k 1. 1. 2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos.“

Tak abych vám řekl, těch náhle nalezených 170 miliard korun mě najednou zajímá mnohem víc než ty ušmudlané jízdenky. Položil jsem tedy panu Babišovi tyto otázky:

  1. Za prvé. 170 miliard je dost velká částka — skoro sedmina jednoho rozpočtu. Stává se vám často, že najednou na začátku roku zjistíte, že jste vloni zapomněli utratit 170 miliard, když jste v tom samém roce oznámili schodek 6,2 miliardy? A proč jsme tedy museli vzít 21 miliard z Fondu národního majetku na zvýšení důchodů? Je to dobré vysvědčeni ministerstva financí? Promiňte, jsem jen blbý občan, asi jsem plně nepochopil dialektiku vašich facebookových mágů.
  2. Jestli jste opravdu našli 170 giga, jaké další obrovské dárky od vás můžeme čekat? Proč jste jako první zvolili zrovna dotace na jízdenky? Za toto by byly 4 tunely Blanka — nebylo by lepší za tyto peníze postavit opravdové silnice, aby ty dotované autobusy měly po čem jezdit? O investici do školství nemluvě — celkem mě napadá asi padesát věcí, které mají vyšší prioritu než jízdenky. Určitě se nejedná o nejlevnější kupování hlasů před předčasnými volbami?
  3. A ještě bonusová otázka: jestli jste jen tak našli 170 miliard, které stát nedokázal utratit, opravdu jsme se museli všichni pekelit s tím EET, které do státní kasy podle vašich vlastních reklam přinese jen 18 miliard ročně? Vždyť to ty resorty evidentně nepotřebovaly a ani potřebovat nebudou, když tyhle peníze nezvládnou utratit!

Omlouvám se za hloupé otázky, chápu, že se zase asi jen spletla účetní, která to dělala poprvé.

 

Autor: Honza Paluska

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2018: *****

Jan Bezděk 2000,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Václav Červninka 50,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ivan Turnovec 300,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Tomáš Foldyna 740,04 Kč (30 eur)

***** Celkem za měsíc: 4 440,04 Kč *****Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.