ISIS-PBS-screenshot
7.7.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

ISIS prohrává bitvu, ale vyhrává válku

Sdílejte článek:

GIULIO MEOTTI

  • Zatímco v Mosulu ISIS ustupuje, v Manchesteru postupuje rychle vpřed. Svou válku v Evropě chalífát vyhrává. Vzestup Jeremyho Corbyna, ultra-pacifistického lídra Labouristů, který obvinil „válku proti teroru“ z nedávných útoků v Manchesteru a Londýně, by byl v Británii před šesti měsíci nemyslitelný.

  • Když chalífát zničil vše, co mu stálo v cestě, reagovala Evropa, jako by to byl jen výsledek politováníhodného chování, které by se jí nemělo dotýkat. Islamisté však měli jiné plány.

  • Proč musel ISIS v srpnu 2015 vyhodit do povětří Baalshaminův chrám? Protože to byl chrám, kam před islámem přicházeli pohani, aby se klaněli odporným modlám? Ne, bylo to proto, že tento památník uctívali současní obyvatelé Západu, jejichž kultura zahrnuje vzdělanou lásku k „historickým památkám“ a velkou zvídavost vůči vírám jiných národů a jiných časů. A islamisté nám chtějí ukázat, že muslimové mají kulturu odlišnou od naší, kulturu, která je pro ně jedinečná.“ – Paul Veyne, archeolog.

Islámský stát se rozpadá – i když příliš pomalu. Již uplynuly více než dva roky, co francouzský prezident François Hollande slíbil: „Budeme bombardovat Rakku“. Dříve nebo později bude Islámský stát, ISIS, pravděpodobně omezen na malou enklávu bez územní kontinuity a jeho šéf Abu Bakr al-Baghdadi bude zabit. Bylo by nicméně velice nebezpečné odbýt tyto tři roky jako krátkou epizodu: nacismus tak dlouho netrval: „jen“ 12 let u moci, z toho pět ve válce se zbytkem Evropy. Fyzické a kulturní důsledky nacistické tyranie jsou, bohužel, v Evropě stále viditelné. Totéž bude platit o Islámském státu. Tři roky teroru a vítězství není špatná bilance pro válku mezi chalífátem a všemi ostatními.

ISIS po sobě zanechává bezprecedentní teroristickou infrastrukturu (za dva roky zemřelo na evropské půdě 277 Evropanů). Zatímco v Mosulu ISIS ustupuje, v Manchesteru postupuje rychle vpřed. Chalífát svou válku v Evropě vyhrává. Vzestup Jeremyho Corbyna, ultra-pacifistického lídra Labouristů, který obvinil „válku proti teroru“ z nedávných útoků v Manchesteru a Londýně, by byl v Británii před šesti měsíci nemyslitelný. Jeho úspěch je jasně spojen s nedávným krveprolitím v britských ulicích.

Na Západě ISIS napadl parlament v Ottawě, kavárnu v Kodani, pláž v Nice, sociální centrum v San Bernardinu, metro a letiště v Bruselu, koncert v Manchesteru, divadlo, sportovní stadión, restaurace a košer supermarket v Paříži, kostel v Rouenu, vánoční trh v Berlíně a nákupní střediska ve Stockholmu. To není špatné pro „juniorský tým“ („JV Team“), jak chalífát nazval Barack Obama.

ISIS je bezkonkurenční atrakcí pro Ummu, světové společenství islámských věřících: přibližně 30 000 muslimů z celého světa – 6 000 lidí z Evropy – opustilo své domovy, aby bojovali pod smrtonosnou černou vlajkou chalífátu. ISIS dokázala vybudovat globální síť teroru. Islámskému státu přísahaly věrnost spolu s dalšími džihádistické skupiny, jako je Ansar Bayt al-Maqdis v Egyptě, Abu Sayyaf na Filipínách, Ansar al-Sharia v Libyi, Boko Haram v Nigérii, Emirát Kavkazu v Rusku a Islámské hnutí Uzbekistánu. Chalífát se také stal nejbohatší teroristickou skupinou v historii. Sebastian Gorka, poradce Bílého domu v otázkách radikálního islámu, uvedl: „Útoky z 11. září 2001 stály méně než 500 000 dolarů. ISIS tuto sumu vydělá za šest hodin! Dává vám to pocit bezpečí?“

ISIS udělal ze zla virus. Svět byl omráčen, když ISIS zaplavil představivost Západu veřejnými popravami novinářů, masakry zajatých vojáků, trhy se sexuálními otrokyněmi, popravami homosexuálů a scénami veřejných utopení, upalování nebo ukřižování lidí zaživa. „Nikdy předtím v dějinách neměli teroristé tak snadný přístup k očím a myslím milionů lidí“, napsal Brendan Koerner a poznamenal, že „ISIS vyhrává válku ve společenských médiích„. Zlo prostě často funguje. Před pár týdny byla v Paříži zabita židovka, paní Sarah Halimi, muslimem, který přitom křičel „Alláhu Akbar“. Tento případ se do hlavních médií téměř nedostal.

Několik francouzských intelektuálů poté vyzvalo úřady, aby tuto vraždu odsoudily jako případ antisemitismu. Hrozby ISIS jsou však nyní tak intenzivní, že jsou pod policejní ochranou dokonce i akademičtí experti na islám, jako například Gilles Kepel.

Během několika měsíců překročil Islámský stát historickou koloniální Sykes-Picotovu hranici, dobyl polovinu Sýrie, zničil celá města neskonalých památek starověku, jako je Palmýra, dosáhl okraje Bagdádu a vykopl odtamtud iráckou armádu, do které Spojené Státy investovaly 25 miliard dolarů. Proto se mnoho analytiků boje proti terorismu oprávněně ptá, zda „ISIS vyhrává„.

Hlavním dědictvím ISIS je však devastace – kulturní i lidská. ISIS úspěšně vytvořil čistý stůl, jakýsi islámský „rok Nula“, ve kterém po apokalypse znovu začnou dějiny – údajně panenské a čisté. Chalífát zanechá Střední východ mnohem více islámský, a to nejen v krajině, ale také v demografii. ISIS vymýtil celé nemuslimské komunity, které se již nikdy nevrátí. Mnoho křesťanských a jezídských měst v dosahu ISIS zůstane trvale prázdných díky vraždění a masakrům, exilu a zmizení přeživších. Islámský stát dokázal zničit i starověkou křesťanskou komunitu ve městě Mosul.

Nová studie zveřejněná v týdeníku Plos Medicine došla k závěru, že bylo zabito přibližně 10 000 příslušníků etnické a náboženské menšiny Jezídů. Výzkumníci odhadují, že dalších 6 800 Jezídů bylo uneseno, přičemž více než třetina jich je stále pohřešována.

Kanovník Andrew White, velký anglikánský vikář Bagdádu, řekl: „Křesťanství v Iráku je zničeno. Islámskému státu se podařilo, a to poprvé za 2 000 let, vymýtit křesťanskou komunitu v Ninive. Profesor Amal Marogy, rodák z Iráku, na konferenci v Hudsonově institutu řekl, že zatímco infrastruktura jako je Mosulská přehrada může být před ISIS zachráněna, vymýcení křesťanské přítomnosti v Iráku znamená „konec mírumilovné civilizace“. Někteří komentátoři nyní poznamenávají, že „ISIS zvítězí, když křesťané opustí Blízký východ„.

Džihádisté nedávno zničili starověké římské sochy a artefakty na syrském archeologickém nalezišti al-Salhiye, známém jako Dura Europos. ISIS poničil nejznámější metropole starověké Mezopotámie, od Nimrudu po Hatru. „V nedávné historii je tato destrukce bezprecedentní“, říká Marina Gabriel, koordinátorka Iniciativy pro kulturní dědictví amerických škol orientálního výzkumu, institutu, který sleduje ničení Islámským státem.

Nimrudský zikkurat postavený před téměř 2 900 lety – nejkrásnější posvátná stavba známá ve starověké Mezopotámii – již neexistuje. Teroristé ISIS zdevastovali veřejnou knihovnu v Mosulu, kde bylo spáleno nebo ukradeno 10 000 rukopisů. ISIS se také podařilo vymazat celou židovskou historii Mosulu, včetně hrobek proroků Jonáše, Seta a Daniela. Chalífát zničil i první asyrské město – Chorsábád. Největší devastace se však odehrála v Palmýře, nejvýznamnějším archeologickém klenotu Středního východu. Palmyra delenda est. (lat. Palmýra je zničena.) Islámský stát také vymazal tisíce let syrské a irácké historie a rozprášil nádherné starověké poklady, jako je chrám boha Baala.

Když chalífát zničil vše, co mu stálo v cestě, reagovala Evropa, jako by to byl jen výsledek politováníhodného chování, které by se jí nemělo dotýkat. Islamisté však měli jiné plány. Profesor Paul Veyne ve své knize o Palmýře píše:

Proč musel ISIS v srpnu 2015 vyhodit do povětří Baalshaminův chrám? Protože to byl chrám, kam před islámem přicházeli pohani, aby se klaněli odporným modlám? Ne, bylo to proto, že tento památník uctívali současní obyvatelé Západu, jejichž kultura zahrnuje vzdělanou lásku k „historickým památkám“ a velkou zvídavost vůči vírám jiných národů a jiných časů. A islamisté nám chtějí ukázat, že muslimové mají kulturu odlišnou od naší, kulturu, která je pro ně jedinečná.

Zbourali chrám v Palmýře a vyplenili několik archeologických nalezišť na Blízkém východě, aby nám ukázali, že se od nás liší a že nerespektují to, co obdivuje kultura Západu.“

To vysvětluje, proč po Palmýře zaútočil Islámský stát na hudební sály a další symboly Západu v Evropě. „Juniorský tým“ („JV Team“) možná ztrácí území, ale ve válce civilizací zatím vítězí. Bude Západ schopen nejen osvobodit Rakku a Mosul, ale i zastavit tuto kulturní lavinu, která se jej snaží rozdrtit?

Giulio Meotti, kulturní redaktor Il Foglio, je italský novinář a spisovatel.

ZDROJ: Giulio Meotti

Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.