cesko
4.9.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Hrozí v Česku útok islamistů?

Sdílejte článek:

JAN VESELÝ

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý se nechal v České televizi nedávno slyšet, že teroristický útok ze strany islamistů je v Česku jen otázkou času. Jde o velmi kontroverzní tvrzení, které si rozhodně zaslouží posoudit z více úhlů.

 

Na úvod je vhodné připomenout fakt, že bezpečnost nikdy není absolutní. Vždy se může najít slabé místo či kvalitu konkrétních opatření oslabí nedostatek zdrojů. Vzhledem k událostem v Evropě je ale čas se začít zcela seriózně ptát, zda se útoky, jež se opakují v západní Evropě, mohou stát časem i u nás a jak se na to připravit.

Informace, které (ne)máme

To, zda a kdy k útoku dojde je v první řadě závislé na práci bezpečnostních složek. Z povahy jejich práce se veřejnost nikdy do úplného detailu nedozví, jak nízká či vysoká je například radikalizace v řadách české muslimské komunity či zda aktuálně hrozí, nebo byl odvrácen útok. Krom toho v ČR chybí veřejně působící odborníci na domácí islamismus, takže jde o téma vydané na pospas populismu, popřípadě jen dílčímu pokrytí z řad bezpečnostních expertů specializovaných na jiná témata. O čem se ale smysluplná veřejná debata dá vést již nyní, je dopad mezinárodního kontextu na bezpečnost v ČR.

Právě to činil na kanálu ČT24 Jiří Šedivý. V rozhovoru se pozornost upnula především na oblast Balkánu, kde podle jeho slov vzniká pro radikální islamismus nebezpečné podhoubí. V médiích opakovaně zaznívají i další faktory, které mohou k zvýšení hrozby útoku přispět: nezvládnutá migrační krize a integrace nově příchozích, návrat bojovníků tzv. „Islámského státu“ z oblasti Blízkého východu, fenomén osamělých vlků či například radikalizace části muslimských komunit v Evropě.

Je věcí bezpečnostních složek minimalizovat šanci, že k útoku na našem území opravdu dojde. A úkolem pro složky záchranné pak zmírnit jeho následky. V roli oběti a diváka však stojí především laická veřejnost. A zde má rozhovor s Jiřím Šedivým svůj hlavní přínos: připravuje občany mentálně na to, že k útoku dojít může. „Společenské strávení“ možnosti, že dojde na nejhorší, je totiž nutné jak pro to, aby byly následky útoku co nejmenší, tak k tomu, aby co nejméně vybízel k zopakování. Útoky vozidlem či noži na různých místech Evropy v rychlém časovém sledu totiž ukazují, že příklady táhnou, zvláště pak ty úspěšné.

K čemu je debata o tomto riziku užitečná?

A právě zde se otevírá prostor pro veřejnou debatu. Ta by měla mít řadu úrovní. Zmiňme dvě podstatné: Zaprvé práce s médii. Ví česká média, jak pokrýt mediálně teroristický útok, aniž by vyvolala paniku, hysterii a nenávist k nevinným a vybídla tak nechtěně k jeho napodobení a zopakování? Ví, na co se ptát v takové situaci osob zodpovědných za její řešení? Umí respektovat práva obětí? I v západní Evropě jsme byli například svědky toho, jak snadno obletí fotografie ženy zraněné při útoku celý svět. Souhlas k tomu mohla dát jen stěží; její lidská důstojnost šla „automaticky“ stranou. A především, zvládnou média v honbě za co nejlepším pokrytím případné události zabránit tomu, aby nechtěně dodávala informace on-line i organizátorům či přímo pachatelům?

Druhým podstatným těžištěm diskuze je debata státu s bezpečnostní komunitou a s tím související dlouhodobá příprava a odborný růst specialistů, kteří mají jazykovou, psychologickou, bezpečnostní a kulturní průpravu dostatečnou na to, aby mohli pomoci zejména s prevencí hrozby. Autor je zde názoru, že česká arabistika a islamologie nic takového v adekvátní kvalitě v současnosti nenabízí, jakkoliv jsou její přínosy patrné v jiných oblastech. Vzhledem k dynamice útoků v západní Evropě je třeba říci, že se dost možná již nacházíme v situaci, kdy je pro český stát a jeho vzdělávací systém pět minut po dvanácté. Bohužel i proto jsou slova Jiřího Šedivého prospěšná. Z Německa či Balkánu není do Prahy daleko, izraelskou ambasádu máme, památky jsou plné zahraničních turistů, příklady domácí radikalizace se již ojediněle vyskytly… Zvykání si na tento nový svět nám nejspíše půjde ztuha. Ale tak je to u všech věcí, které se vyplatí.

Autor: Jan Veselý

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.