28.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Hit sezóny: příkazy a zákazy, regulace a likvidace

Sdílejte článek:

OD: JARMILA NOVOTNÁ 28|11|2013

Nedávno jsme skromně oslavili 24. výročí konce totalitního režimu. Dalo by se předpokládat, že v příštím roce budou tyto oslavy mnohem okázalejší a pompéznější. Čtvrt století svobody – to už přeci bude důvod k oslavě! Bude-li ovšem ještě vůbec co slavit. Jakoby nám někdo z té svobody pomalu, ale jistě ukusoval a ukrajoval a uždiboval. Samozřejmě vždy jen s těmi nejlepšími úmysly a v zájmu všeobecného blaha společnosti.

 

 

Samá chvályhodná nařízení přicházejí z Bruselu. Tam se rozhoduje o tom, jak se tuzemský rum smí jmenovat, co je a co není pomazánkovým máslem, kolik Wattů smí mít naše žárovka v kuchyni, jak výkonný vysavač je pro nás nejvhodnější a jestli smíme dát sousedovi semínka kytiček, které jsme vypěstovali.

 

Ale naše obecní úřady také nezůstávají pozadu. Občas z nich vypadne taková perla, jako je zákaz štěkání psů v nočních hodinách (pes má být lingvista a v noci zásadně mňoukat). Pochopitelná byla jedna místní vyhláška o zákazu vstupu státních úředníků, ale bohužel dlouho nevydržela. Zato nepochopitelným dopravním značením se to všude jen hemží.

 

Některé obce přišly s mnohem diskutabilnějšími místními vyhláškami. Říkají jim regulace či nulové tolerance hazardu. Pokud jde o rušivé světelné reklamy, nedodržování zákonů ze strany provozovatele, rušení nočního klidu – kdy ani po domluvě či pokutě majitel podniku nesjedná nápravu – naprosto souhlasím (jen doufám, že stejným metrem je měřeno i pivnicím a diskotékám). Problém už ale vidím v zákazech pro herny v blízkosti škol, kostelů a úřadů. Děti do heren nesmí do 18 let, herny musí být a jsou zatemněné tak, aby do nich vidět nebylo. Docela dobře mi není jasné, čím by sama existence legální herny měla náhodné kolemjdoucí pohoršovat? Oč víc, než existence hospody? V minulosti nesměly být herny ve stometrové vzdálenosti od výše zmíněných institucí – dnes to např. Liberec zvedl na 150 metrů. Podobná opatření zavedly i jiné obce. Dům, ve kterém se herna nachází lze posunout o padesát metrů jen stěží. Provozovny byly stavebními úřady řádně zkolaudovány jako herny a léta jim obce každoročně vydávaly povolení na provoz VHP. Nabídl někdo podobně postiženým a bezproblémovým podnikatelům svůj podnik přesunout jinam? Těžko – nové adresy se nepovolují. Současný model regulace mi silně připomíná tahání králíků z klobouku. Nikdo předem neuhodne, jakou barvu bude zastupiteli vylosovaný králík mít. A co majitel objektu, který ze dne na den přijde o nájemce? Ptal se ho někdo na jeho názor? O „nulových tolerancích“ je hanba mluvit. Vnímám je pouze jako bezdůvodná populistická rozhodnutí.

 

 

Nakonec se k likvidaci legálního podnikání přidal i stát. Napřed nařídil kauci licencovaným výrobcům alkoholu, která může být pro malé likérky osudnou. Výmluva na nelegální výrobce je naprostým nesmyslem: už vidím ty „garážníky“ , jak stojí frontu na úřadech ve snaze zaplatit. Jsem si jistá, že z tohoto opatření mají „ilegálové“ naopak obrovskou radost.

 

Poté přišly na řadu growshopy. Úplnou náhodou chce mít stát v tomto odvětví prodeje monopol. Ale určitě to je jen a jen náhoda, že? O existenci growshopů jsem měla jen mlhavé povědomí a to ještě jen díky článkům v Reflexu. To, co předvedla v minulých dnech policie, už není zarážející, ale alarmující! Na mě však tato monstrózní akce měla naprosto opačný účinek. Jestliže jsem ke konopí měla vysloveně negativní vztah, začala jsem si shánět o jeho využití další informace a dnes za sebe mohu říct, že jsem pro! Vždy mi bylo jasné, že ne každý, kdo si sem tam dá jointa je nutně narkomanem. Ale o širokých a leckdy nenahraditelných léčebných účincích byliny jsem nevěděla. Narozdíl od státních úředníků, kteří schvalovali budoucí prodej této látky v lékárnách a dokonce vyhlásili výběrové řízení na dodavatele. Způsob jakým po deseti letech existence těchto krámků byli živnostníci a plátci daní napadeni, kriminalizováni a současně okradeni i o tak nebezpečné zboží, jakým je třeba květináč, proto není ničím omluvitelný. Nejde teď o to, co komu a proč bylo v těchto obchodech prodáváno, ale o princip. Ve svobodném a demokratickém státu by nemělo docházet k tomu, aby jím povolená činnost byla ze dne na den zakázána a likvidována. Nemohu se zbavit pocitu, že si stát předem odstranil konkurenci.

 

Co dělat? V naší vlasti máme zvláštní zvyk: když se tu nedá dýchat, sbalíme si raneček, máma nám dá s sebou pekáč makových buchet a jde se do světa. Ale psst! Nikomu to neříkejte. Nebo někoho napadne, co všechno zlého vzešlo z makovic a policie vezme pole útokem. A za makové buchty nám naše mámy zavřou.

 

Tak za rok budeme slavit čtvrt století svobody… Opravdu?

 

 

ZDROJ: Jarmila Novotná

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.