halloween2
24.10.2017
Kategorie: Humor

Halloween v Čechách aneb strašidelný svátek si získává svoje příznivce

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Kdo má pocit, že Halloween a Dušičky spolu soupeří podobně jako Ježíšek a Santa Claus, měl by si uvědomit, že nejde o totéž, ačkoliv se oba svátky slaví bezprostředně za sebou. A v očích dětí tak vlastně mohou splývat. Hodně ale záleží na tom, v jaké době jste byli dětmi.

Čtenáři, jejichž dětství se datuje do hlubokého socialismu, bezpochyby nevzpomínají na vydlabané dýně a strašidelné masky. Tahle generace má halloweenské období spojené s nekonečnými rodinnými výlety po hřbitovech. Nic proti úctě k předkům, ale které dítě by nedalo přednost pohádkově laděnému svátku před drkotáním zubů tváří v tvář jinovatkou olezlému náhrobku? Hřbitovní dušičková turistika se navíc v předrevolučním období odehrávala v duchu cestování dvoustopými dopravními prostředky, které prvních sedmdesát kilometrů netopily prakticky vůbec, aby vzápětí chytly dech a utopily vás v potu. Tou dobou osazenstvo na zadním sedadle většinou přešlo od vzájemných verbálních útoků k fyzickým. Otec rodiny svíral volant, až mu zbělely klouby na rukou. Zatímco matka na sedadle spolujezdce lovila z kabelky v pořadí třetí prášek na migrénu.

halloweenKdyby děti tenkrát věděly, jak probíhá za železnou oponou večer před svátkem všech svatých, bezpochyby by je to zasáhlo mnohem víc, než fronty na banány a noční bivakování před obchody s elektronikou. Vzhledem k tomu, že si povinně dopisovaly s vrstevníky ze země, kde zítra již znamená včera, nikoliv s potomky obávaných kapitalistů, ale prakticky nehrozilo, že to praskne. Dost na tom, že jim soudruzi dovolili Ježíška.

Za posledního více než čtvrt století se u nás Halloween pomalu začíná zabydlovat. Tradiční koledníci se svými typickým „Trick or treat“ jsou tady sice ještě velkou výjimkou, ale halloweenské sladkosti nabízí většina obchodních řetězců a děti si tak do syta užijí bonbóny až příliš naturalisticky připomínající oční bulvu, chipsy ve tvaru duchů či želé v podobě useknutého prstu.

A nakonec u nás postupně zdomácněly i vydlabané dýně se svíčkou uvnitř. Zdobí terasy a zádveří mnoha domů, nechybí na balkónech. Jejich výrobou se baví děti ve školkách i školách a nám tak postupně vyrůstá prakticky už druhá generace, která si 31. říjen bude spojovat maskami kostlivců, upířími nasazovacími zuby, černo-oranžovými dekoracemi a samozřejmě s vydlabanými dýněmi, které jsou mnohdy skutečně uměleckým dílem.

No a kdo dá místo strašení přednost troše toho herního adrenalinu, ten by si neměl ani v době Halloweenu nechat ujít příležitost zahrát si v klidu svého domova na online slot Lucky Lady Charm Deluxe.

PS: Vzkaz pro všechny škarohlídy, kteří na Halloween nahlíží jako na ten „americký svátek“. Halloween má kořeny v Irsku a řada historiků ho považuje za součást keltských tradic. Takže, jestli se nepletu, jsme pořád v Evropě.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 5 533,00 Kč
Vybráno 15.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.