parischepol
10.12.2017
Kategorie: Historie

Francouzští komunisté chtějí přejmenovat ulice, které prý nesou jména “rasistů”

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Je správné, aby pařížské ulice nesly jména otrokářů, a generálů, kteří dělali rasistické poznámky? Na to se ptá kniha, která vyjde příští měsíc, a sepsali jí komunističtí autoři, kteří vyhlásili válku odkazu hlavního francouzského města.

Průvodce koloniální Paříží je seznam 200 pařížských ulic, které jsou pojmenované po Francouzích, kteří byli napojeni na obchod s otroky, nebo pomáhali budovat francouzské impérium, jako “takzvaní objevitelé, ministři, spisovatelé, vědci, průmyslníci, bankéři a takzvaní dobrodruzi.”

Jejich přítomnost na cedulích ulic je “nepřijatelná”, podle jedné z kapitol, která byla zveřejněna, a která tvrdí, že ulice, které nesou jména dobyvatelů a kolonialistů, jsou vinné z posílání připomínky historické francouzské dominance nad jinými zeměmi.

“Francie má problém se svou historií,” říká penzionovaný doktor a samozvaný marxistický revolucionářský militant Patrick Silberstein, který knihu napsal s jiným komunistou Didierem Epstajnem. Oba jsou frustrovaní, že dřívější kampaň za “dekolonizaci Francie selhala v získání větší podpory.

“Nechceme přepisovat historii, ale nabídnout jinou verzi historii, která je proti kolonialismu a o dekolonizaci,” dodává.

Jednou z “problematických” osob, která je v knize zmíněná, je Léon Gambetta, který uprchl během Francouzsko-pruské války z obklíčené Paříže balónem. Světová encyklopedie jej popisuje jako francouzského národního hrdinu, který pomohl zachránit národní čest.

Namísto lidí jako je Gambetta autoři knihu navrhují pařížské ulice pojmenovat po takových lidech, jako byl Hocine Belaid, komunistický militant, který byl v roce 1952 zastřelen policií, nebo kreolským aktivistou Lucidorem Corbinem, který napsal “Hymnu barevných občanů na melodii francouzské hymny.

Zatímco Paříž je pravidelně sužována výtržnostmi levicových aktivistů nebo potomků lidí z bývalých kolonií, kampaň za odstranění jmen lidí z národní minulosti je podobná té, která se děje ve Spojených státech. Tam po odstraňování pomníků věnovaných hrdinům amerického Jihu se aktivisté zaměřili i na takové osoby, jako je první americký prezident George Washington, nebo tvůrce Deklarace nezávislosti Thomas Jefferson.

Autor: Filip Vávra

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 125,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.